Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 5/2015
2015-01-29

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 29.1 – 5.02.2015

DYŻUR RADNEGO
5.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Małgorzata Błaszczyńska.

AKTUALNOŚCI

9. rocznica katastrofy na MTK
W dziewiątą rocznicę katastrofy budowlanej na Międzynarodowych Targach Katowickich, pod pamiątkowym monumentem spotkali się przedstawiciele Chorzowa i województwa, bliscy ofiar, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele służb mundurowy. 28 stycznia symbolicznym zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów uczczono pamięć ofiar największej katastrofy budowlanej w historii Polski. 28 stycznia 2006 roku około godz. 17.15 zawalił się dach hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Gdy ok. godz. 17.15 runął dach hali, wewnątrz trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych.

Zmarł dr Henryk Chrupała
Z głębokim żalem informujemy, że 25 stycznia w wieku 77 lat zmarł dr Henryk Chrupała – dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie w latach 1975-2003, b. wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej, wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Prezes Śląskiego Oddziału PTMA. - Był nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń astronomów i miłośników astronomii oraz mentorem pracowników  chorzowskiego planetarium – wspomina Lech Motyka, obecny dyrektor Planetarium Śląskiego. Msza święta odprawiona zostanie 31 stycznia o godz. 10.30 w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (ul. Ułańska 13).

Chorzów i Nowy Sącz rozpoczęły współpracę na rzecz seniorów
26 stycznia Chorzów podpisał porozumienie o współpracy z Nowym Sączem w zakresie polityki senioralnej. - Seniorzy to liczna grupa, która zgodnie z prognozami będzie coraz większa. Obowiązkiem miast jest więc przygotowanie programów, które uwzględnią ich doświadczenie życiowe i zachęcają do większej aktywności - podkreślił Prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak.  Współpraca między miastami  polegać będzie na wymianie wiedzy i doświadczenia decydentów, dotyczących m.in. oferty instytucji działających na rzecz seniorów. - Jestem przekonany, że szybko i sprawnie uda nam się wypracować program, który będzie atrakcyjny dla najstarszych mieszkańców Chorzowa i Nowego Sącza. Na pewno wykorzystamy różnice między miastami, tak aby każdy uczestnik mógł dowiedzieć się czegoś nowego - wyjaśnił Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Społecznych. To także kolejny krok do stworzenia sieci współpracy w tym obszarze z innymi gminami w całej Polsce. Przypomnijmy: pierwsze porozumienie władze Chorzowa podpisały z gminą Jordanów. - Wraz z miastami partnerskimi chcemy współpracować w zakresie tworzonych programów skierowanych do osób starszych - podkreśla Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. – Wspólnie będziemy tworzyć ciekawe akcje, organizować wymiany seniorów - wyjaśnia Sekuła. Tego samego dnia odbyła się także gala Chorzowskiej Akademii Seniora oraz chorzowska premiera spektaklu "Pół na pół" z gwiazdorską obsadą, który swą prapremierę miał nigdzie indziej, jak właśnie w Nowym Sączu. Na zakończenie wizyty goście z Nowego Sącza oraz chorzowscy seniorzy i wolontariusze wzięli udział w biesiadzie ze swojskim klimatem, zorganizowanej w Dworku Parkowym, którą swym występem uświetnił Mirek Jędrowski.

Uczczono 70. rocznicę wyzwolenia Chorzowa
27 stycznia reprezentanci miasta, służb mundurowych i związków kombatanckich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności w Parku Hutniczym dla upamiętnienia 70. rocznicy wyzwolenia Chorzowa spod okupacji hitlerowskiej. Wieńce złożono także pod obeliskiem na cmentarzu w Chorzowie Starym.

Kalendarz przypomina o segregacji odpadów
Jak, gdzie i kiedy – o segregacji śmieci chorzowianom przypomina specjalny kalendarz. 55 tysięcy darmowych egzemplarzy trafiło już do mieszkańców. W wydawnictwie na rok 2015 oprócz szczegółowego harmonogramu wywozu odpadów, znalazły się także wskazówki dotyczące segregacji oraz ciekawostki ekologiczne. – Nasz kalendarz to przede wszystkim „ściągawka” ułatwiająca korzystanie z miejskiego systemu wywozu odpadów komunalnych. Kolorowe symbole przy datach przypominają o dniu zbiórki, a dodatkowe karty to baza informacji,  m.in. o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i Mobilnym Punkcie Zbiórki Odpadów (MPZO) – podkreśla Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. To już druga edycja chorzowskiego kalendarza. – Pierwsze wydanie wprowadziło mieszkańców Chorzowa w nowy system segregacji odpadów. W tegorocznym kalendarzu, bogatsi o doświadczenie, doradzamy jakich błędów unikać i udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – wyjaśnia Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska. Kalendarz dostępny jest na stronie: http://issuu.com/chorzow/docs/kalendarz_2015/0. Dodatkowych informacji udziela Referat Utrzymania Czystości, tel. (32) 416 54 11.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/dla_mieszkancow/chorzow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

"Gwiazdy dla opornych - gdy nie było GPS"
Marco Polo opłynął pół świata nie korzystając z GPS. Podobnie Krzysztof Kolumb. Nie potrzebował go też w czasie swojego pierwszego w historii lotu z Ameryki do Europy Charles Lindbergh. Wystarczyły gwiazdy. To one przez tysiące lat były drogowskazami. I właśnie o orientacji za ich pomocą opowiada najnowszy seans w Planetarium Śląskim. Jego premierę zaplanowano na 31 stycznia. „Gwiazdy dla opornych - gdy nie było GPS" to tytuł nowego seansu. Czy w XXI wieku, czasach Internetu i GPS niebo jest nam tak samo bliskie jak kiedyś? Czy odnajdziemy drogę, gdy pewnego dnia przestaną działać gadżety naszej cywilizacji? Właśnie na te pytania ma odpowiedzieć najnowsza produkcja chorzowskiego planetarium. Pomysł na nią wyszedł od Jerzego Kuczyńskiego, jednego z pracujących tam fizyków, który jest jednocześnie kapitanem żeglugi. Wsparli go Jarosław Juszkiewicz z Radia Katowice i Stefan Janta, wicedyrektor planetarium. Seans trwający prawie godzinę ma pokazać widzom, jak orientować się wśród gwiazd. Autorzy określają go jako trochę nastrojowy i mocno dydaktyczny. Podczas tego pokazu nie ma wielkich fajerwerków, ale kilkakrotnie powtarzają się nazwy konkretnych gwiazd, które uczymy się rozróżniać i orientować się w przestrzeni za ich pomocą. Premiera nowego seansu odbędzie się 31 stycznia o godzinie 13. Później jego projekcje będą powtarzane wielokrotnie w następnych tygodniach. Szczegółowy program można znaleźć na stronie planetarium (www.planetarium.edu.pl). Normalny bilet wstępu kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 zł.

Konferencja „Gdzie mieszka zdrowie?”
1 lutego w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6 w Chorzowie odbędzie się  5 edycja konferencji „Gdzie mieszka zdrowie”. Panel dedykowany jest wszystkim mieszkańcom zainteresowanym rozwojem osobistym i dbaniem o zdrowie. Podczas konferencji uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach, m.in. „Jak odprężyć swój kręgosłup”, „Kreacja i terapia głosu”, „Sztuka asertywności”. Wstęp wolny. O uczestnictwie w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje, zapisy i rejestracja na stronie http://szir.universytet.com oraz http://www.universytet.com/ lub pod numerem telefonu 512-734-011, 601-315-811. Konferencja realizowana w ramach ogólnopolskiego programu Uniwersytet Integracyjny. Impreza współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Zdrowia i Rozwoju i Miejski Dom Kultury "Batory" w Chorzowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Muzyczne Poranki” w muzeum
Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 zaprasza na koncert „Karnawałowe arie i duety”. Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzyczne Poranki” odbędzie się 1 lutego o godz. 12.00. W programie muzyka m.in.: Mozarta, Czajkowskiego, Rimskiego- Korsakowa, Lehara, Leigha, Rachmaninowa, Rodgersa. Szczegółowe informacje na stronie: www.muzeum.chorzow.pl

Ferie w Chorzowie

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

2 – 6 lutego 2015 r., godz. 10.00 – 14.00
Tydzień I „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”
Warsztaty kulturoznawcze podczas których, każdego dnia dzieci odwiedzą inny kraj i w formie zabaw poznają jego kulturę. Podczas wycieczki do zoo zobaczymy jak spędzają zimę w Chorzowie egzotyczne zwierzęta. Wspomnienia z tego dnia uwiecznimy w postaci galerii prac plastycznych.

9 – 13 lutego 2015 r., godz. 10.00 – 14.00
Tydzień II „BAJKOWA KRAINA CZARÓW”
Razem z małą czarownicą odwiedzimy artystyczne laboratorium i rozegramy turniej o słodką miotłę. Odwiedzimy planetarium, a gwiazdozbiory będą dla nas inspiracją prac plastycznych. Na sam koniec nauczymy się nowych tańców podczas gwiezdnego balu.
Koszt: 35 zł od os. za każdy tydzień
Obowiązują wcześniejsze zapisy (ilość miejsc ograniczona)
Tel. (32) 247 39 58
agnieszka_pielok@chck.pl

Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6

" CYRKOWY NAMIOT " to zajęcia podczas  których dzieci przeniosą się w świat fantazji i magii, różnorakich stworów i potworów. Chcemy poruszyć wyobraźnię uczestników i sprawić by zapomnieć o codziennych troskach i w zabawny sposób spędzić tydzień ferii.
I TURNUS: 02 – 06.02.2015r. w godz. 10:00 – 14:00
II TURNUS: 09 – 13.02.2015r. w godz. 10:00 – 14:00
Wyżywienie: owoce i napoje
Koszt: 50zł/turnus
Ilość uczestników: 45 osób/ I TURNUS i II TURNUS
Kontakt: tel. 32 2460 060, mdk@mdkbatory.pl

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13

Czego oko nie widziało, czego ucho nie słyszało… czyli fajne pomysły jak poznać swoje zmysły” – stacjonarne zajęcia feryjne dla dzieci szkolnych z klas I – VI szkół  podstawowych

Poniedziałek – wzrok
2 i 9.02
Zabawy integracyjne w trzech grupach - gry i zabawy integracyjne, wprowadzenie w temat
podział na podgrupy, tworzenie nazwy podgrup na podstawie portretów indywidualnych złączonych w jeden plakat.
„Wędrówki światła” - spotkanie z fizykiem
„Figle i psoty naszego wzroku” -  czyli o złudzeniach optycznych  - zabawy i konkursy

Wtorek – węch i smak
3 i 10. 02
Wycieczka do „Kopalni cukierków” w Katowicach – warsztaty cukiernicze dla dzieci
„Słodkie, słone, gorzkie, kwaśne” – powąchaj, spróbuj, rozpoznaj - zabawy i konkursy

Środa – dotyk i równowaga
4 i 11. 02
„Odwaga i równowaga” – wyjście do Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Sokolnia” w Chorzowie
„Twarde, miękkie, chropowate” – dotknij i zgadnij  - zabawy i konkursy

Czwartek – Słuch
5 i 12. 02
„To co najważniejsze ” – projektowanie i wykonanie z materiałów plastycznych i odpadów „ pomnika zmysłów” – praca w grupach.
„Dźwiękowo, rytmicznie” – posłuchaj, zgadnij, powtórz - zabawy i konkursy, prezentacje grup.

Piątek – Wszystkie zmysły i na zabawę pomysły
6 i 13. 02
„Energylandia”  - Rodzinny Park Rozrywki – wycieczka do Zatoru.

Kontakt: tel. (32) 241 31 80, tel. kom. 501 285 303
e-mail: sekretariat@mdkchorzow.pl


Chorzowskie Centrum Kultury, Sienkiewicza 3

2 lutego godz. 10:00 Spektakl dla dzieci „Cudowna Podróż” Teatr Trip  bilety: 5 PLN max 253 os.
3 lutego godz. 10:00 Film animowany dla dzieci ChCKarta max 436 os.
godz.12:30 Film fabularny dla młodzieży ChCKarta max 436 os.
4 lutego godz. 10:00 Zajęcia Plastyczne w Galerii MM wstęp wolny
 ( max. 20 osób w wieku 6-12 lat- zapisy)
4 lutego godz. 16:00 „5 minut przed premierą” -próba otwarta do premiery spektaklu „Kochaj i Tańcz” ChCKarta max 436 os.
5 lutego godz. 10:00 Spektakl dla dzieci „Dziecięce Banialuki czyli wszystko jest przysłowiem”, bilety: 5 PLN max 436 os.
6 lutego godz. 10:00 Film animowany dla dzieci ChCKarta max 436 os.
8 lutego godz. 12:00 Spektakl taneczny „Królowa Śniegu” max 436 os., bilety: parter 15 PLN, balkon 10 PLN , z ChCKartą i Kartą Bajtel- parter 10 PLN, balkon 5 PLN
9 lutego  godz. 10:00 Film animowany dla dzieci ChCKarta max 436 os.,
godz.12:30 Film fabularny dla młodzieży ChCKarta max 436 os.
10 lutego godz. 10:00 Zajęcia Plastyczne w Galerii MM  wstęp wolny ( max. 20 osób w wieku 6-12 lat- zapisy)
11 lutego godz. 10:00  Spektakl dla dzieci „O Zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech” bilety: 5 PLN, max 436 os.
12 lutego godz. 10:00  Film animowany dla dzieci  ChCKarta max 436 os.
godz.12:30 Film fabularny dla młodzieży ChCKarta max 436 os.
13 lutego godz. 10:00  Dyskoteka karnawałowa dla dzieci na zakończenie ferii w Kocyndrze bilety: 5 PLN, opiekun: 1 PLN max 200 os.
13 lutego godz. 18:00 Magic Show -Tomasz Kabis i Jego goście max 253 os. bilety: 15 PLN cena promocyjna tylko dla dzieci i uczącej się  młodzieży
15 lutego godz. 16:00 Spektakl dla dzieci  „Fabryka Śniegu” – PREMIERA max 436 os. bilety: parter 13 PLN, balkon 10 PLN , z Kartą Bajtel- parter 10 PLN, balkon 8 PLN

Więcej informacji i rezerwacja miejsc: barbara@chck.pl, tel. 32 349 78 68/69/71/72/63

Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25

W okresie ferii zimowych (2.02-13.02.2015) chorzowskie muzeum do udziału w zajęciach edukacyjno-twórczych: „Karnawałowa maskarada – polskie zapusty” oraz „Muzeum Wyobraźni”. Szczegóły na stronie www.muzeum.chorzow.pl.
Zapisy na zajęcia pod nr tel. 32 241 31 04 wew. 105 (Dział Edukacyjno-Promocyjny).

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, ul. Dąbrowskiego 113

Pierwszy tydzień ferii:
- 03.02 (wtorek) - wycieczka do Cinema Park-Kraków
- 04.02 (środa) - godz. 10.00 i 11.00, Lodowisko ul. Katowicka, gry i zabawy na lodzie, wstęp wolny, wypożyczenie łyżew  6 zł/para
- 05.02 (czwartek) - godz. 10.00 i 11.00, Kompleks Sportowy „HAJDUKI” gry i zabawy w basenie, wstęp wolny
- 06.02 (piątek) - godz. 11.00-13.00 - tenis stołowy, sala gimnastyczna ul. Dąbrowskiego 113, wstęp wolny

Drugi tydzień ferii:
- 10.02 (wtorek) - wycieczka w góry - Biały Krzyż w Szczyrku
- 11.02 (środa) - godz. 10.00 i 11.00, Lodowisko ul. 3-go maja, gry i zabawy na lodzie, wstęp wolny, wypożyczenie łyżew 6 zł/para
- 12.02 (czwartek) - godz. 10.00 i 11.00 – basen przy Pl. Powstańców Śl., gry i zabawy w basenie, wstęp wolny    
- 13.02 (piątek) - godz. 11.00-13.00 – badminton, sala gimnastyczna ul. Dąbrowskiego 113, wstęp wolny
Więcej informacji i rezerwacja miejsc: tel. (32) 2411 111.

"Obwoźne ferie"
"Obwoźne ferie" to bezpłatne warsztaty, bale, turnieje z nagrodami czy pokazy iluzjonisty. Organizatorzy - Chorzowska Strefa Wolontariatu, Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny i UM Chorzów zadbali, by w programie każdy znalazł coś dla siebie. Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków! Szczegóły: http://chorzow.eu/aktualnosci/3479-qobwozne-ferieq-9-1402.html

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
31.01 godz. 18 Komedia Petera Quiltera – z piosenkami Franka Sinatry
1.02 godz. 16 Film animowany dla dzieci
2.02 godz. Spektakl dla dzieci „Cudowna podróż”
3.02 godz. 10 Film animowany dla dzieci
3.02 godz. 12.30 Film fabularny dla młodzieży
4.02 godz. 10 Zajęcia plastyczne dla dzieci (Galeria MM)
4.02 godz. 16 „5 minut przed premierą” – próba otwarta
5.02 godz. 10 Spektakl dla dzieci „Dziecięce banialuki czyli wszystko jest przysłowiem”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
30.01 godz. 20 Studniówka ZSTiO nr 4 w Chorzowie
1.02 godz. 13 Konferencja „Gdzie mieszka zdrowie”
2-6.02 godz. 10 „Namiot cyrkowy” – I turnus ferii
4.02 godz. 18 Spotkanie Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
30.01 godz. 19 „Kino na leżakach” – A.Hopkins
31.01 godz. 10 Poranek filmowy dla dzieci
31.01 godz. 16 Konkurs kolęd i pastorałek
2-6.02 godz. 10 Zima w mieście

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2-23 lutego na wystawę twórczości Zygmunta Lisa. Wernisaż odbędzie się 2 lutego o godz. 17. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl


 

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć