Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 1/2015
2015-01-02

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 2.1-8.1.2015

7 stycznia
godz. 17.00 Komisja Budżetu i Analiz

AKTUALNOŚCI

Ponad 2 tysiące osób świętowało Sylwestra pod szybem Prezydent
Koncerty, dyskoteka i pokaz fajerwerków na tle górniczego szybu – tak stary rok pożegnali bawiący się na chorzowskiej imprezie sylwestrowej. Po raz pierwszy mieszkańcy regionu stary rok żegnali pod szybem Prezydent, przy ul. Kościuszki. Ponad 2 tysiące osób bawiło się przy piosenkach Mariusza Kalagi i Bernadety Kowalskiej. Tuż przed północą ze sceny życzenia złożył Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Niech nowy rok będzie tym, w którym spełnią się najskrytsze marzenia. Życzę Państwu wytrwałości w realizacji wszystkich celów oraz tego co najważniejsze – zdrowia i szczęścia – podkreślił prezydent.

Urząd dla matki z dzieckiem
Stolik z zabawkami, grami czy kredkami można spotkać niemal w każdym urzędzie, aptece czy banku. Tak też od dawna jest w Chorzowie… Od teraz, matki odwiedzające chorzowski magistrat, będą mogły bez skrępowania zająć się swoim dzieckiem. W mały pokoju na parterze urzędu skorzystają z wygodnego fotela, przewijaka i umywalki. Także kobiety w ciąży będą mogły w nim odpocząć. Pomieszczenie zamykane jest na klucz. W jego aranżacji pomagały pracownice żłobka.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Chorzowa
Z Betlejem do Chorzowa – dzięki harcerzom, Betlejemskie Światło Pokoju jest już w chorzowskim magistracie. W przedświątecznym tygodniu harcerze przekazali światło Prezydentowi Chorzowa i Przewodniczącemu Rady Miasta. – Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia, bez Betlejemskiego Światła Pokoju.  Nasi harcerze co roku odbierają je od słowackich skautów i dbają, żeby dotarło do jak największej liczby mieszkańców – wyjaśnił Andrzej Chorzowa, Prezydent Chorzowa. Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, której korzenie sięgają 1986 roku, kiedy to po raz pierwszy dotarło do niepełnosprawnych austriackich dzieci. W kolejnych latach akcja rozprzestrzeniła się niemal na całą Europę. Każdego roku, w połowie grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest w Betlejem w Grocie Narodzenia Pańskiego. Potem, podczas ekumenicznej uroczystości w Austrii, przekazywane jest organizacjom skautowym.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Chorzów gospodarzem finału WOŚP
Finał wojewódzki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 11 stycznia. Miejscem imprezy będzie teren po wieżą Szybu Prezydent (Kompleks Sztygarka). Początek muzycznej uczty zaplanowano na godzinę 15.00.  Wystąpią m.in. Oberschlesien, Sebastian riedel & Cree oraz Another Fink Floyd. Punktualnie o 20.00 z wieży Szybu Prezydent wystrzeli światełko do nieba. Oprócz koncertów planowane są imprezy towarzyszące, m.in. pokazy sprawności służb - wojska, straży pożarnej, policji oraz izby celnej.
Chorzów po raz trzeci jest organizatorem Śląskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze sprzętu zakupionego przez Fundację Jurka Owsiaka korzystają w mieście dwa szpitale: Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii oraz Zespół Szpitali Miejskich. Wartość pozyskanego w ten sposób sprzętu przekroczyła 6 mln złotych.

Finał WOŚP, imprezy towarzyszące
9 stycznia 2015 r.
"Pierwsi chorzowscy wolontariusze odbierają puszki i identyfikatory"
Miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3, ul. Batorego 37
Godziny: 12.00 – 13.00
Opis: 300 wolontariuszy odbiera w siedzibie największego, chorzowskiego sztabu puszki i identyfikatory.

10 stycznia 2015 r.
"Płynę 23 kilometry i jeszcze dalej na … 23 finał"
Miejsce: Kompleks Sportowy Hajduki, ul. Graniczna 92
Godziny: 12.00 – 19.00
Opis: Basen, woda, wrzutka monety do puszki, strój kąpielowy = dużo dobrego dla potrzebujących nas dzieci i seniorów!
Zasada jest prosta: 10 stycznia 2015 r.  w godzinach 12.00-19.00 na basenie Kompleksu Sportowego Hajduki  odbędzie się sztafeta wodna.
Wziąć w niej udział może każdy, kto wrzuci symboliczną złotówkę do puszki. Organizatorzy planują, że chętni przepłyną co najmniej 23 kilometry. Dla wszystkich osób przewidziano słodki poczęstunek i dyplom.
Zapisy na sztafetę przyjmowane są na stronie internetowej: http://stowarzyszeniewruchu.pl/wosp/plywanie/ do 9.01.2015r do godziny 20:00.
Organizatorzy: MORiS Chorzów, 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. S. Sosabowskiego i Chorzowska Strefa Wolontariatu.

10 stycznia 2015 r.
"Światełko do nieba przemierzy Chorzów i „wbiegnie” na Szyb Prezydent. W tym czasie w chorzowskich szpitalach dzieci i seniorzy z pomocą wolontariuszy będą robić papierowe … wiatraki symbol Finału"
Miejsce: Chorzów
Opis: Światełko odpalone dla nas przez Jurka Owsiaka popłynie w sztafecie wodnej, pobiegnie po Parku Śląskim. „Odwiedzi” chore dzieci i seniorów w chorzowskich szpitalach, potańczy na dyskotece a na finał, 11 stycznia,  tuż przed 20.00 harcerze  wbiegną z nim na Szyb Prezydent, który rozbłyśnie. Wtedy też będzie można zobaczyć wiatraki wykonane wraz z wolontariuszami przez dzieci  i seniorów przebywających w chorzowskich szpitalach.
Chorzowskie światełko odwiedzi wszystkie te miejsca, gdzie organizowane są przez ludzi dobrej woli imprezy, akcje, spotkania, które mają wspierać ideę WOŚP. Światełko wyruszy w drogę na sztafecie pływackiej (przepłynie nawet basen!), posłucha koncertów młodych kapel, pobiegnie w biegu na 2300 metrów, pobawi się z seniorami na dyskotece i odwiedzi chorych w szpitalach. Na finał rozświetli Szyb Prezydent (o godz. 20 11. 01. 2015 r. ).
•        Wspólne robienie wiatraków pacjentów - seniorów i młodzieży na oddziale geriatrycznym w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. K. Miarki 40 odbędzie się 11. 01. 2015 r. o godz. 15.
•        Wspólne robienie wiatraków dzieci i wolontariuszy w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii przy ul. Truchana 7 odbędzie się 11. 01. 2014 r. o godz. 13.
Organizatorzy: Chorzowska Strefa Wolontariatu, Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny, 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar”, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie i Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii,

10 stycznia 2015 r.
"Bal przebierańców dla dzieci i … rodziców"
Miejsce: Dzienny Ośrodek Socjoterapii, ul. Pudlerska 22
Godziny: 12.00 – 14.00
Opis: Królewny, rycerze a może supermeni? Zarówno najmłodsi jak i ich rodzice mogą wziąć udział w balu przebierańców z sercem w tle.  Będą tańce, zabawy, słodki poczęstunek i dużo dobrej zabawy.
Wstęp: Wystarczy wrzucić minimum 10 zł. do puszki i wspomóc ideę WOŚP.
Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny

10 stycznia 2015 r.
"Wspólne kolędowanie z Marianem Makulą"
Miejsce: Dzienny Ośrodek Socjoterapii, ul. Pudlerska 22
Godzina: 17.00
Opis: Lubicie wspólne kolędowanie? Przyjdźcie na koncert kolędowy Mariana Makuli i Chóru Lutnia.
By wziąć udział w koncercie wystarczy wrzucić do puszki WOŚP min. 5 złotych.
Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny

10 stycznia 2015 r.
"Wchodzisz – wrzucasz – bawisz się!"
Miejsce: Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. S. Batorego  6
Godziny:  17.00  - 23.30
Opis: Rap, rock, metal – czyli koncerty młodych kapel w różnych stylach muzycznych. Aby wejść na imprezę wystarczy wrzucić monetę do skarbonki WOŚP. Zebrane pieniądze podczas koncertu zostaną przekazane na konto fundacji.
Kogo możemy spodziewać się na scenie? Na początek, publiczność rozgrzeje duet z ekipy RapErystyka, później swoją twórczość zaprezentuje najliczniejsza podczas tegorocznych zespołów grupa dżentelmenów z Dżentelmenels. Po reggeaowych brzmieniach pojawi się rock, a wraz z nim LanGusta.  Kolejnym zespołem prezentującym się na naszej scenie będzie
Daft Brain. Po nich na scenie zawita Despised Kids, jako ostatni z najmocniejszym brzmieniem zagra Rethorn.
Organizatorzy: 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. S. Sosabowskiego, Miejski Dom Kultury „Batory”  i Chorzowska Strefa Wolontariatu.

11 stycznia 2015 r.
"Biegaj z sercem - maraton wokół stawu"
Miejsce: Park Śląski
Godziny:  11.00 – 13.00
Opis: Trasa biegu liczy 2300m, każdy uczestnik biegu może przebiec ją dowolną ilość razy. Można biegać do godziny 13.
O 13:30 nastąpi oficjalne podsumowanie imprezy i wręczenie nagród dla rekordzistów, którzy przebiegną największą ilość pętli. Na biegu nie ma opłaty startowej. Jednak każdy uczestnik, aby pobiec, wrzuca dobrowolną składkę do puszki WOŚP.
Organizatorzy: 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. S. Sosabowskiego, Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W ruchu”, Sztab WOŚP przy ZSTiO nr 1 w Chorzowie, Chorzowska Strefa Wolontariatu i Park Śląski.

11 stycznia 2015 r.
"Światełko do nieba przemierzy Chorzów i „wbiegnie” na Szyb Prezydent. W tym czasie w chorzowskich szpitalach dzieci i seniorzy z pomocą wolontariuszy będą robić papierowe … wiatraki symbol Finału"
Miejsce: Chorzów
Opis: Światełko odpalone dla nas przez Jurka Owsiaka popłynie w sztafecie wodnej, pobiegnie po Parku Śląskim. „Odwiedzi” chore dzieci i seniorów w chorzowskich szpitalach, potańczy na dyskotece a na finał, 11 stycznia,  tuż przed 20.00 harcerze  wbiegną z nim na Szyb Prezydent, który rozbłyśnie. Wtedy też będzie można zobaczyć wiatraki wykonane wraz z wolontariuszami przez dzieci  i seniorów przebywających w chorzowskich szpitalach.
Chorzowskie światełko odwiedzi wszystkie te miejsca, gdzie organizowane są przez ludzi dobrej woli imprezy, akcje, spotkania, które mają wspierać ideę WOŚP. Światełko wyruszy w drogę na sztafecie pływackiej (przepłynie nawet basen!), posłucha koncertów młodych kapel, pobiegnie w biegu na 2300 metrów, pobawi się z seniorami na dyskotece i odwiedzi chorych w szpitalach. Na finał rozświetli Szyb Prezydent (o godz. 20 11. 01. 2015 r. ).
•        Wspólne robienie wiatraków pacjentów - seniorów i młodzieży na oddziale geriatrycznym w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. K. Miarki 40 odbędzie się 11. 01. 2015 r. o godz. 15.00
•        Wspólne robienie wiatraków dzieci i wolontariuszy w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii przy ul. Truchana 7 odbędzie się 11. 01. 2014 r. o godz. 13.00Organizatorzy: Chorzowska Strefa Wolontariatu, Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny, 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar”, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie i Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii,

11 stycznia 2015 r.
"Dyskoteka dla seniora czyli bawić można się w każdym wieku!"
Miejsce: Dzienny Ośrodek Socjoterapii, ul. Pudlerska 22
Godzina: 17.00
Opis: DJ, muzyczne niespodzianki, słodki poczęstunek i fantastyczna, karnawałowa zabawa. To wszystko dla seniorów, którzy chcą wesprzeć ideę WOŚP.
By wziąć udział zabawie wystarczy wrzucić do WOŚP – owej puszki min. 10 złotych.
Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny

V Chorzowski Orszak Trzech Króli
Starochorzowski Dom Kultury zaprasza 6 stycznia na V Chorzowski Orszak Trzech Króli. O godz. 17 barwny orszak prowadzony przez Trzech Króli, orkiestrę dętą Chorzowski Brass Band, małych kolędników z zespołu Mode Starochorzowiony oraz chorzowskie rodziny przejdzie od kościoła św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym do „ŻYWEJ SZOPKI” w ogrodzie Starochorzowskiego Domu Kultury. Spotkanie zakończy wspólne kolędowanie pt. „Anielskie Śpiewanie”. Szczegóły: Adam Kleiman tel. (32) 247 39 56, adam_k@chck.pl

Koncert Poznańskich Słowików
Chór Chłopięcy i Męska Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zapraszają na koncert noworoczny w Chorzowie. Występ  z okazji 75-lecia chóru odbędzie się 3 stycznia o godz. 16.00 w kościele p.w. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, przy ul Skrajnej 2a

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
7.1. godz. 18.00 Projekcja filmu w ramach cyklu "Klasyka Amerykańskiego Kina"
Wielcy reżyserzy: Robert Altman
8.1 godz. 18.00 Spektakl.RAJZENTASZA krótkie sztuki po śląsku dwie do śmiechu a jedna nie w wykonaniu Teatru Amatorskiego Reduta Śląska

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
3.1 Klub Czytających Rodzin
6.1. godz. 17.00 V Chorzowski Orszak Trzech Króli

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 7-27 styczniana wystawę „Grafika” autorstwa Katarzyny Kroczek.  Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć