Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 938
2014-12-04

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA w terminie 4.12 – 11.12

11 grudnia
godz. 17 Komisja Budżetu i Gospodarki

AKTUALNOŚCI

Pomocnicy Św. Mikołaja jeżdżą za darmo
Niepotrzebne Ci renifery, długa siwa broda i pomocne elfy – wystarczy, że przed wejściem na lodowisko włożysz charakterystyczną, czerwoną czapkę… 6 grudnia, każdy kto nie zapomni o mikołajowym stroju, będzie mógł skorzystać z darmowej ślizgawki (lodowisko przy ul. Katowickiej o 13.00, 14.00 i 15.00 i przy ul. 3-go Maja o 10.00, 11.00, 14.00 i 15.00). Tego dnia, na lodowisku najmłodsi spotkają się ze Świętym Mikołajem, który wręczy im prezenty (ul. Katowicka - godz. 11.00, ul. 3-go Maja - godz. 13.00). Rodziców prosimy o kontakt z Działem Organizacji Imprez (tel. 32 /241 11 11, od poniedziałku do piątku w godz. 8..00 – 15.00). W tym roku amatorzy łyżwiarstwa mają do wyboru dwa obiekty. Przy ul. Katowickiej - czynne przez cały tydzień: od niedzieli do czwartku w godzinach 10.00 – 21.00, a w piątki i soboty – godzinę dłużej. Drugie - przy szkole Podstawowej nr 15 (przy ul. 3-go Maja) będzie czynne od 6 grudnia. Jeździć można codziennie od 10.00 do 20.00. Ceny biletów pozostają bez zmian: ulgowy kosztuje 3zł, a normalny – 5zł. Zapraszamy!

Święta za pasem...
Gwiazdki, płatki śniegu, girlandy i kolorowe bombki – w różnych częściach miasta, od 6 grudnia do końca stycznia będziemy mogli podziwiać świąteczne ozdoby. Kilkumetrowe choinki, przyozdobione mrugającymi światełkami, znajdziemy w każdej dzielnicy. Ta przy Poczcie Głównej, 18 grudnia zostanie ubrana przez samych mieszkańców. O godz. 16 każdy będzie mógł na niej zawiesić własnoręcznie wykonaną bombkę. Mimo braku śniegu, w świąteczny klimat wprowadzają nas ledowe dekoracje przy ul. Wolności, Jagiellońskiej, Dąbrowskiego, Powstańców, Zjednoczenia i Gałeczki, a także na fontannie przy pl. Matejki i rzeźbie przy Chorzowskim Centrum Kultury.

Razem możemy więcej
 „Razem możemy więcej” - pod takim hasłem nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie zorganizowali dla uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych  przedszkoli i szkół z Chorzowa i Świętochłowic Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia. Było twórczo, muzycznie i artystycznie. Uczestnicy ozdabiali różnymi technikami plastycznymi choinki, brali udział w zabawach muzyczno – ruchowych. Wystąpił także Teatr Szóstego Dnia. - Otrzymujemy wiele i wiele chcemy dawać… dlatego chętnie wypisaliśmy kartki świąteczne, które zostaną wysłane do mieszkańców jednego z Domów Pomocy Społecznej - mówi Alina Górecka jedna z organizatorek imprezy. - Każdy z nas jest inny,wyjątkowy, jesteśmy jak puzzle, które połączone razem tworzą piękny obraz. Potrzebujemy siebie wzajemnie bo przecież razem możemy więcej - to przesłanie przyświecało nam dzisiaj i mam nadzieję, że zostanie z nami na długo.

Akrobaci z Sokolni ponownie na podium
Kilkanaście medali i puchar za pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej – podopieczni Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia Chorzów mają za sobą kolejny udany weekend. Od 28 do 30 listopada chorzowscy akrobaci walczyli w międzynarodowych zawodach Grand Prix Polski w Łańcucie. W konkurencji trójek dziewcząt( kategoria wiekowa 13-19) zawodniczki „Sokolni” Marta Srutwa, Magda Rajtor i Oliwia Hałupka zdobyły drugie miejsce, ulegając jedynie trójce z Ukrainy. Najwięcej podopiecznych chorzowskiego klubu startowało w kategorii  12-18 lat. Silna reprezentacja wywalczyła pierwsze miejsce w konkurencji trójek dziewcząt (Natalia Feja, Adrianna Naczyńska i Daria Szulc) oraz złoty i srebrny medal w konkurencji dwójek mieszanych (I miejce: Kinga Lewicka i Łukasz Wojtaszczyk, II miejce: Agata Jęczmyk i Daniel Wichary). Oczekiwań nie zawiedli także najmłodsi. Kategoria wiekowa 11-16 reprezentowana była przez dwójkę dziewcząt: Maję Posmyk i Martę Stopińską. Duet zdobył brąz i był bezkonkurencyjny wśród reprezentantek z Polski. Druga dwójka dziewcząt w tej kategorii, debiutantki Julia Adamczyk i Wiktoria Mazur w konkurencji 15 dwójek dostały do finału i ostatecznie zajęły 7 miejsce. W dwójkach mieszanych chorzowski duet Julia Kraj i Jakub Miśta zdobył srebrny medal, złoto oddając konkurentom z Ukrainy.


Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie ruszyło badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Budowa centrum przesiadkowego – zmiany w organizacji ruchu
17 listopada zmieniona została organizacji ruchu w rejonie Rynku.  Zmiany związane są z realizacją I-go etapu budowy centrum przesiadkowego (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej). W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczone zostały objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Realizacja tego etapu robót zakończona zostanie w połowie lutego 2015r.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

XX Międzynarodowy Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej
14,1 sekundy wystarczyło strażakowi z Czech, aby wygrać Międzynarodowy Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej 2013. W tym roku o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa zawalczy 86 zawodników z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji.  –  W polskiej reprezentacji znajdą się przedstawiciele ośmiu województw i Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej. W imieniu chorzowskiej jednostki PSP o tytuł zawalczą sekc. Grzegorz Garnczarek i mł. asp. Michał Kozieł – podkreślił st. kpt. Arkadiusz Labocha, rzecznik PSP w Chorzowie. 20. Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej zakończy tegoroczne rozgrywki w ramach roku sportowego Straży Pożarnej. Jubileuszowe zawody odbędą się 5 grudnia o godz. 12.00 w hali sportowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przy ulicy Katowickiej 123.

"Cicha 6" - spotkanie autorskie
Zapraszamy 9 grudnia o godz. 18.00 na spotkanie z Adrianem Ślązakiem,  autorem albumu fotograficznego "CICHA6". Publikacja jest subiektywnym spojrzeniem autora na ostatnie 10 lat historii Stadionu Miejskiego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie. Zdjęcia przypominają sukcesy, emocje i największe postaci związane z tym magicznym miejscem.Książka dostarczy czytelnikom wielu wzruszeń pozwalając raz jeszcze przeżyć mszę świętą w intencji Jana Pawła II, powrót Ruchu Chorzów do ekstraklasy, mecz charytatywny Polska - Górny Śląsk, benefisy Krzysztofa Warzychy oraz Dariusza Gęsiora, czy wreszcie pożegnanie Gerarda Cieślika. Zdjęcia z tych wydarzeń znalazły się w pierwszym rozdziale. Stadion to nie tylko budowla. Niezwykły klimat miejsca tworzą ludzie. Publiczność współtworzy widowisko na równi z zawodnikami. Dlatego dwa kolejne rozdziały prezentują kibiców oraz kilka wybitnych osobowości, których nazwiska przeszły do historii.Ostatni rozdział "Ciekawostki" tworzą natomiast zdjęcia ukazujące stadion z innej perspektywy. Pokazują kulisy oraz mniej znane fakty. Są tu również fotografie w kreatywny sposób wykorzystujące bryłę architektoniczną stadionu do stworzenia efektu estetycznego. Autorem zdjęć oraz pomysłodawcą albumu fotograficznego "CICHA6" jest Adrian Ślązok. Przez ostatnie kilkanaście lat pracował jako dziennikarz i fotoreporter dla prasy lokalnej (Chorzowianin), regionalnej (Sport), oraz ogólnopolskiej (Agencja Fotograficzna REPORTER) zawsze pozostając w centrum wydarzeń rozgrywających się przy ul. Cichej 6. Dzięki współpracy z klubem Ruch Chorzów oraz z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu w Chorzowie miał okazję wykonać wiele unikalnych ujęć gdy stadionowe jupitery zostały wyłączone. - Jestem pewien, że ten efektowny, bardzo ciekawy, i dopracowany w szczegółach album będzie pozycją, którą każdy prawdziwy kibic Ruchu powinien mieć na swojej półce - mówi o książce Wojciech Grzyb, który napisał do niej słowo wstępne. "CICHA6" zapewne zainteresuje osoby, których serca są niebieskie, ale też chorzowian ciekawych swojego miasta i miłośników dobrej fotografii. Książka objęta patronatem przez Urząd Miasta Chorzów, Niebiescy.pl oraz Chorzowianin.pl ukazała się jesienią 2014 roku. Więcej na stronie www.foto.chorzow.pl

8. Chorzowski Tydzień Podróży
Wspinaczka po Koronie Himalajów i Karakorumm, lepienie indyjskich pierogów samos, muzyczna zabawa w rytmie Indii i Sri Lanki, a wszystko to bez biletu i zupełnie za darmo. Koło Geografów Peneplena w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie zaprasza na 26. Peneplena Travel Festival – 8. Chorzowski Tydzień Podróży. Od 10 do 13 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 i w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących, przy ul. Dąbrowskiego 36 spotykać będą się zarówno znani podróżnicy, jak i ci, którzy wielkie wyprawy mają dopiero w planach. 10 grudnia za pośrednictwem rzutników, uczestnicy podróżować będą po Ameryce Południowej i Afryce. Następnego dnia przeniosą się do Azji, a piątkowe popołudnie spędzą na „podróżach w pionie”, o których opowiadać będzie między innymi Krzysztof Wielicki – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. 13 grudnia do odbycia wspólnych wojaży po Azji organizatorzy zaproszą najmłodszych. Wśród imprez towarzyszących znalazły się między innymi: degustacja wyśmienitych azjatyckich specjałów przygotowanych przez Restaurację Hurry Curry z Katowic połączona z kulinarnymi warsztatami, wycieczki krajoznawczo-historyczne po Chorzowie i Katowicach, wystawy zdjęć podróżniczych oraz konkurs fotograficzny dla młodzieży.
Program festiwalu Peneplena Travel Festival – 8. Chorzowski Tydzień Podróży:
10 grudnia 2014, ŚRODA – AZSO, UL. DĄBROWSKIEGO 36, CHORZÓW
09:25 - Podróżniczy Maraton Słowaka (impreza zamknięta)
10:00 – „Podróże w czasie” – wycieczka do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności KWIK „Wujek”
17:00  - „Kolory Azji o smaku curry” – wernisaż wystawy Urszuli Wilk połączony z degustacją potraw
17:30 - Jarosław Poniewiera – „Patagonia i Ziemia Ognista – wyprawa na koniec świata”
18:30 - Łukasz Waga – „W cieniu akacji – opowieść o Sudanie”
11 grudnia 2014, CZWARTEK – ChCK, UL. SIENKIEWICZA 3, CHORZÓW
16:30 - Krzysztof Czyżewski – „Bhutan – tantryczny most”
17:30 - Michał Żorniak – „Monogolia – kraina błękitnego nieba”
18:30 - Zofia Cofałka – „Kultura islamu”
12 grudnia 2014 – PIĄTEK – ChCK, UL. SIENKIEWICZA 3, CHORZÓW
11:15 - „14×8.000″ – pokaz filmu o Jerzym Kukuczce (impreza zamknięta)
16:30 - „Jurek” - projekcja filmu o Jerzym Kukuczce (reż. Paweł Wysoczański)
18:00 - „Na szczytach świata” – wernisaż wystawy zdjęć zorganizowanej przez AWF przy „małym co nieco”
18:30 - Krzysztof Wielicki – „8.000 i wyżej”
13 grudnia 2014 – SOBOTA – ChCK, UL. SIENKIEWICZA 3, CHORZÓW
11:30 - Marysia Nowak, Adaś Zwoliński „Rodzinne podróżowanie”
12:00 - „Poznaj Chorzów”- wycieczka krajoznawcza (zbiórka – Skwer Chopina)
12:15 - „Taal” – pokaz tańca indyjskiego
12:45 - „Rytmy Bollywood” – warsztaty taneczne dla najmłodszych (zapisy)
12:45 – Ratnasiri Suriya Arachchi – „Bajki i zabawy z dalekiej wyspy – Sri Lanka” – warsztaty dla dzieci (zapisy)
12:45 - „Samosy – indyjskie pierogi” – warsztaty kulinarne (zapisy)
15:00 – „Azjatyckie smaki” – degustacja potraw przygotowanych przez mistrzów z Hurry Curry
15:30 - Mirek Kolerski – „Motosyberia”
16:30 - Piotr Tutaj – „Z wizytą u perskich władców – Iran okiem innowiercy”
18:00 - Przemysław Fabjański – „Na północ i południe od równika – wędrówki po Indonezji”

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
5.12 godz. 19 „Szczęście” Grzegorza Ciumrakiewicza
6.12 godz. 11 Bajka dla dzieci - Szewczyk Dratewka
6.12 godz. 13.30, 15.30, 17.30 Spotkanie ze Św. Mikołajem
7.12 godz. 18 Koncert finałowy w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego
8.12 godz. 8.45, 11.15 Bajka o zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech
8.12 godz. 18 Klasyka amerykańskiego kina – Woody Allen
8.12 godz. 18 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem
9.12 godz. 18 Spotkanie z Adrianem Ślązokiem – autorem albumu „Cicha6”
11 – 12.12 godz. 16.30 VIII Chorzowski Tydzień Podróży - 26. Peneplena Travel Festival

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
5.12 godz. 9, 11, 13 Spektakl „Królewna śmieszka” – spotkanie ze Św. Mikołajem
6.12 godz. 12, 14, 16 Spektakl „Królewna śmieszka” – spotkanie ze Św. Mikołajem
7.12 godz. 10 Jarmark Rzeczy Ładnych
8.12 godz. 19 Konferencja Pecha Kucha: czy jest miejsce dla artysty w przestrzeni publicznej?
9.12 godz. 18 Chorzowskie Impresje – wystawa grupy artystycznej „Krajcok 12”
11.12 godz. 10 Szkolenie dla animatorów kultury (org. Narodowe Centrum Kultury)
11.12 godz. 18 Akcja honorowego krwiodawstwa

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
8.12 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne
5-7.12 godz. 9 Turniej Brydża
5.12 Termin nadsyłania prac do konkursu „Aniołowo”
6.12 godz. 16 Spektakl „Tajemnica śnieżnej krainy”
11.12 godz. 10, 11 Pogodomy o Śląsku „Dzieciątko przyszło z Czech”

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1-24 grudnia na wystawę „Grafika” autorstwa Judyty Bernaś.  Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć