Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 935
2014-11-13

AKTUALNOŚCI

Chińczycy zainteresowani inwestowaniem w chorzowską kopalnię
Czy zamknięta w 1999 roku kopalnia Barbara - Chorzów ma szansę na ponowne wydobycie? 13 listopada, podczas roboczego spotkania władz Chorzowa z inwestorami z Chin, rozmawiano o planach jej reaktywacji. – Musimy przyznać, że po dzisiejszym zjeździe na dół, nasi goście nie kryli zainteresowania. Choć to dopiero wstępne rozmowy, liczymy na to, że już wkrótce poznamy szczegóły. Nasza współpraca byłaby ogromną szansą na stworzenie w mieście nowych miejsc pracy, na czym nam przecież wszystkim zależy – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Grupy Fasing, jednego z największych na świecie producentów sprzętu górniczego. – Od 10 lat działamy na chińskim rynku. Mamy świadomość tego, z kim współpracujemy. Chcemy, by nasze działanie służyło całemu regionowi. I choć obecna sytuacja w polskim górnictwie nie jest tak dobra jak przed laty, popyt na polski węgiel wciąż jest. Stąd decyzja o wznowieniu wydobycia w Chorzowie – przyznają przedstawiciele spółki. Reaktywacja kopalni miałaby nastąpić w ciągu dwóch lat. Węgiel wyjeżdżałby na powierzchnię specjalnym szybem wydobywczym, a nie jak wcześniej rozważano dzięki nowo wybudowanej sztolni. - Dzięki takim kontaktom, jak te z chińskim inwestorem mamy szansę na aktywizację gospodarczą terenów na północy Chorzowa. Miasta,  które kiedyś było miastem węgla i stali. Chorzowianie o tym pamiętają, a wielu z nich pewnie chętnie wróciłoby do pracy w przemyśle - podsumowuje Marcin Michalik, Z-ca Prezydenta Chorzowa ds. Gospodarczych.

Chorzów Pileckiemu
Dąb Witold i pamiątkowa tablica przy dawnym „Kasynie Batory”,  na co dzień przypominać będą o historii Rotmistrza Pileckiego. 13 listopada w Chorzowie Batorym podsumowano projekt „Chorzów Pileckiemu”. W uroczystym finale wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Sejmu, Instytutu Pamięci Narodowej oraz uczniowie śląskich szkół. Specjalne zaproszenie przyjął także Andrzej Pilecki, syn Rotmistrza. - Witold Pilecki nie był wprawdzie bezpośrednio związany z naszym miastem, ale znany jest fakt jego wizyty w Chorzowie Batorym tuż po wojnie. Godnym przypomnienia, w tych okolicznościach, jest także fakt istnienia przy ul. Jubileuszowej obozu pracy Bismarckhütte, który był podobozem KL Auschwitz – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Inicjatywa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, Urzędu Miasta w Chorzowie i Fundacji Konrada Adenauera miała na celu przybliżenie młodemu pokoleniu postaci Rotmistrza Pileckiego, a szczególnie jego patriotycznej postawy w trudnych czasach totalitaryzmu.

Dzielnicowe Akademie Seniora już otwarte
Chorzowscy seniorzy mają nowe miejsce spotkań. Za nami oficjalne otwarcie Dzielnicowych Akademii Seniora na Klimzowcu i w Chorzowie II.  - Podejmujemy to przedsięwzięcie, aby każdy zainteresowany miał ułatwiony kontakt z koordynatorami i lepszy dostęp do skierowanej dla seniorów oferty – podkreślił Prezydent Chorzowa  Andrzej Kotala. Dzielnicowe Akademie Seniora to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie ofertą Chorzowskiej Akademii Seniora - w ramach ich działania najstarsi mieszańcy Chorzowa mogą brać udział w cyklu bezpłatnych zajęć, szkoleń i warsztatów już nie wyłącznie w jednym miejscu, a w zamieszkałych przez nich dzielnicach.
KLIMZOWIEC
Zajęcia w Dzielnicowej Akademii Seniora w klubie "Pokolenie" przy ul. Młodzieżowej 29 odbywają się we wtorki i piątki:

Wtorek
10.00-13.00 - międzypokoleniowa integracja (gry, zabawy, aktywne zajęcia, wycieczki dla seniorów i wnuków)
13.00 - zajęcia taneczne
14.00-15.00 - krzyżówki na finał (wspólne rozwiązywanie krzyżówek, kalambury, gry karciane)

Piątek:
10.00-11.00 - konsultacje komputerowe
11.00-12.00 - język angielski
12.00-14.00 - warto rozmawiać (dyskusje na wybrane tematy, promocja dobrej literatury itp.)
14.00-15.00 - krzyżówki na finał (wspólne rozwiązywanie krzyżówek, kalambury, gry karciane)
15.00-16.30 - coś dla wnuków, czyli... korepetycje z przedmiotów humanistycznych i ścisłych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Aby zostać członkiem Dzielnicowej Akademii Seniora wystarczy podpisać deklarację uczestnictwa u koordynatora. Dyżury koordynatora odbywają się w każdy wtorek w godzinach 10:00-15:00 oraz każdy piątek w godzinach 10:00-16:30. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać pod numerami telefonu 692478026 i 660430864 lub drogą mailową, pod adresem akademiaklimzowiec@interia.pl

CHORZÓW II
Harmonogram zajęć Dzielnicowej Akademii Seniora w Chorzowie II przy ul. Pudlerskiej 22 podzielony jest na trzy dni:

Poniedziałek
15:30 - popołudniowe łamigłówki (krzyżówki, gry karciane etc.)
16:30 - język angielski
17:30 - zajęcia technologiczne

Środa
11:45 - zajęcia komputerowe grupa podstawowa
12:45 - zajęcia komputerowe grupa zaawansowana

Czwartek
15:30 - zajęcia rehabilitacyjno-sportowe - I grupa
16:00 - popołudniowe łamigłówki (krzyżówki, gry karciane etc.)
16:45 - zajęcia rehabilitacyjno-sportowe - II grupa
18:00 - zajęcia taneczne

Aby zostać członkiem Dzielnicowej Akademii Seniora wystarczy podpisać deklarację uczestnictwa u koordynatora. Dyżury koordynatora odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach 15:30-19:00 oraz każdy czwartek w godzinach 16:15-19:15. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać pod numerem telefonu 789-657-179 lub drogą mailową, pod adresem chorzowdrugi@interia.pl

Twórcy popularnego bloga podróżniczego w ChCK
5 lat, ponad 50 państw, kilkoro studentów i jeden wierny towarzysz – stary hipisowski bus. „Busem Przez Świat” to studencki projekt podróżniczy zakładający objechanie świata jak najniższym kosztem. W trakcie 12 wypraw stary VW odwiedził 5 kontynentów, pokonując ponad 100 tysięcy kilometrów. Ponad 1 400 obserwujących na Twitterze, prawie 50 000 fanów na FB i kilka tysięcy odsłon na You Tubie – podróżnicy nie przypuszczali, że projekt stanie się jednym z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce. Można na nim znaleźć relacje z wypraw, filmy i zdjęcia, porady dla podróżników oraz testy sprzętu i rankingi najpiękniejszych miejsc na świecie. Globtroterzy właśnie wrócili z Afryki i już planują kolejną wyprawę do Gruzji, na Islandię i do Ameryki Południowej. 12 listopada gościli w Chorzowskim Centrum Kultury.

Centralizacja usług medycznych w Chorzowie
Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego budynku w Zespole Szpitali Miejskich. Tam zostaną przeniesione: oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym i hematologiczny, które dziś znajdują się w szpitalu przy ul. Karola Miarki. To oznacza finał prac związanych z centralizacją usług medycznych w Chorzowie. - To jedna z ważniejszych inwestycji w naszym mieście – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Cieszę się, że zrobimy krok, by nasza ochrona zdrowia była na jeszcze wyższym poziomie – dodaje. Inwestycja to przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów. - Dziś nasze usługi świadczone są w dwóch miejscach, w jednostkach przy ulicy Strzelców Bytomskich i Karola Miarki – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich. - Skupienie ich na terenie kompleksu szpitalnego w centrum miasta nie tylko usprawni pracę szpitala, ale przede wszystkim ułatwi życie pacjentom, którzy nie będą musieli być transportowani w sytuacji, gdy trzeba zrobić dodatkowe badania czy konsultacje. Przetarg wygrała świętochłowicka firma PERFEKT Mirosław Serkies. Po podpisaniu umowy firma ma nie więcej niż cztery miesiące na przygotowanie projektu budowlanego w konsultacji m.in. z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - To, co widzimy na wizualizacjach to główna wytyczna estetyczna do koncepcji, która będzie dopiero opracowana – mówi Maciej Franta, architekt z pracowni Franta Group. - Trudnym zadaniem jest wpasować nowy obiekt w takiej kubaturze do zespołu budynków przy ulicy Strzelców Bytomskich w odpowiedni sposób, tak by nie dominował on nad pozostałymi. On ma być drugim planem, a pierwszym piękny przecież zabytkowy zespół budynków chorzowskiego szpitala. Wszystko to ma się uzupełniać. Po opracowaniu koncepcji budowlanej i uzyskaniu pozwolenia na budowę firma ma 480 dni na zbudowanie budynku, który ma mieć trzy kondygnacje i przyziemie. Będzie połączony łącznikiem z Pawilonem II, w którym dziś znajdują się m.in. Pracownie Diagnostyczne czy Oddział Wewnętrzny. Koszt inwestycji to 18 milionów złotych. Czternaście milionów to środki własne szpitala (w tym kredyt), cztery miliony to środki gminne. Przypomnijmy: na ulicy Karola Miarki, gdzie dziś funkcjonują dwa oddziały, które zostaną przeniesione do nowego budynku, powstaje nowoczesna porodówka. Śląski Instytut Matki i Noworodka działa jeszcze przy ulicy Strzelców Bytomskich. Przygotowuje się do podwyższenia standardu szpitala poprzez uruchomienie oddziału neonatologii o II stopniu referencyjności. Inwestor prowadzi rozmowy z NFZ w celu uzyskania kontraktu na opiekę nad wcześniakami walczącymi o życie (źródło: ZSM w Chorzowie).

Nowy budynek komunalny na Pudlerskiej
Na styku ulic Pudlerskiej i Ligonia powstał nowy budynek komunalny. – To pierwsza od kilkudziesięciu lat taka inwestycja w mieście. W planach jest już budowa kolejnych lokali, chcemy maksymalnie skrócić czas oczekiwania na lokum – podkreśla Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.  12 listopada odbyło się uroczyste wręczenie kluczy nowym lokatorom. Dom pełnić będzie wyłącznie funkcję mieszkalną. Całkowita powierzchnia użytkowa zlokalizowanych na 4 piętrach mieszkań to 1060 m2. W budynku znajduje się 19 lokali - każdy wyposażony w łazienkę i WC. Dwa mieszkania na parterze przystosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wod.-kan. oraz centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zasilaną z ciepłociągowej sieci miejskiej. Ponadto obiekt wyposażony został w wewnętrzne sieci teletechniczne dla potrzeb podpięcia do ogólnodostępnych sieci telewizyjnej, internetowej i telefonicznej. Koszt inwestycji to ok. 2,5 mln zł.

Uroczystości 11 listopada 2014
W Chorzowie odbyły się obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Św. Barbary przy ul. 3 Maja. Potem zgromadzeni przeszli przed pomnik Powstańca Śląskiego. Tam podniesiono na maszt flagę państwową. Po przemówieniu prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali rozpoczął się piknik militarny. Mieszkańcy mogli też skosztować żołnierskiej grochówki. Po południu w Starochorzowskim Domu Kultury, przy ul. Siemianowickiej 59 odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych. Na scenie wystąpiły chóry mieszane: „Lutnia”, „Gwiazda” i „Seraf” oraz chór męski „Śląsk”.

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie trwa badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Otwarcie zjazdu z DTŚ
14 listopada o godz. 13.00 zostanie otwarty zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej w Chorzowie. Inwestycja w tym rejonie podzielona była na dwa etapy. W pierwszym, który kosztował ponad 3 mln złotych, wyremontowano ulicę 75 Pułku Piechoty oraz zmodernizowano skrzyżowanie ulic Raciborskiej i Żołnierzy Września, gdzie powstało rondo.  W drugim etapie przebudowano 400-metrowy odcinek dojazdowy do DTŚ. Zakres prac obejmował, m.in. wyburzenie mostu po byłej kolei piaskowej, który zawężał szerokość drogi, budowę kanalizacji, oświetlenia oraz budowę ronda na łącznicy DTŚ i ulicy Żołnierskiej w Świętochłowicach. Po zburzeniu mostu możliwe było wybudowanie chodnika oraz ścieżki rowerowej. Powstała też zatoka autobusowa. Koszt II etapu wyniósł 2,9 mln. Inwestycja była dofinansowana z rządowego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (schetynówka) – dofinansowanie wyniosło 2,2 mln zł.

Otwarcie Centrum Spa, Mody i Aktywności Seniorów
Otwieramy Centrum Spa, Mody i Aktywności Seniorów. 14 listopada o godz. 16.00 na ul. Racławickiej 20 odbędzie się koncert muzyki operetkowej w wykonaniu solistki Nairy Ayvazyan. Wstęp wolny! W centrum seniorzy będą mogli bezpłatnie korzystać z porad stylistów, fryzjerów, rehabilitacji czy uczestniczyć w wystawach.

Bieg Dwóch Szybów
Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu” zaprasza do udziału w Biegu Dwóch Szybów. 15 listopada zawodnicy wyruszą spod szybu „Prezydent” w Chorzowie w kierunku Kopalni Węgla Kamiennego „Polska” w Świętochłowicach. 10 -kilometrowa trasa biec będzie wzdłuż Stawu Amelung i Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka".
- start: 10.00 (o 09.45 wspólna rozgrzewka) spod Szybu „Prezydent” w Chorzowie
- meta: „Dwie Wieże” KWK „Polska” w Świętochłowicach, dekoracja zawodników o godz. 12.30
- biuro zawodów na miejscu startu, czynne w godz. 08:30 – 09:30
- pomiar czasu: ręczny
- dla wszystkich uczestników gwarantowane nagrody!
- zapisy: http://stowarzyszeniewruchu.pl/dwaszyby/ poprzez formularz elektroniczny
Więcej informacji: Natalia Krupa, Wiceprezes Chorzowskiego Stowarzyszenia Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”,  tel. 507 432 827, chsbdwruchu@gmail.com, www.stowarzyszeniewruchu.pl

Pomsta, czyli ślonski miuzikal
15 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury "Batory" wystawiony zostanie spektakl teatralny "Pomsta". Dla posiadaczy karty "Chorzów 60+" bilet kosztuje 25zł. Szczegółowe informacje na: http://mdkbatory.pl/aktualnosci/item/pomsta.html

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
14.11 godz. 18 Spektakl muzyczny „Gwiazda”
15.11 godz. 18 Kabaret Hrabi
16.11 godz. 11 Film animowany
16.11 godz. 18 Czesław Jakubiec Comedy
17.11 godz. 19 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „Wesele na Górnym Śląsku”
20.11 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina: Alfred Hitchock

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
14.11 godz. 10.30 Konkurs wiedzy o Polsce
14.11 godz. 18 Hollywood w objęciach filmu noir
15.11 godz. 10 Warsztaty rozwoju osobistego
15.11 godz. 18 Pomsta – spektakl teatralny
16.11 godz. 10 Wycieczka rowerowa – lasy panewnickie
17.11 godz. 18 Festiwal Blues Alive
18.11 godz. 10 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
19.11 godz. 17 Klub Promocji Poetyckich
19.11 godz. 18 Wernisaż wystawy malarstwa Janiny Partyki

 Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
14.11 godz. 19 Kino na leżakach – Tom Hanks
15.11 godz. 10 Poranek filmowy dla najmłodszych
15.11 godz. 11.30 Konkurs plastyczny dla najmłodszych
17.11 godz. 10 Poranek teatralny
19.11 godz. 18 Spektakl Reduty Śląskiej „Wspomnienie z przedmieścia”
20.11 godz. 10 i 11 Pogodomy o Śląsku
20.11 godz. 18 Premiera sztuki „K jak krasnoludki”

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 3-25.11 na wystawę jubileuszową 40-lecia pracy twórczej – Manuel Sabalczyk. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć