Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 934
2014-11-06

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 6.11 – 13.11

12 listopada
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

DYŻUR RADNEGO
13.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Tomasz Krawczyk.

AKTUALNOŚCI

Ruszył miejski monitoring
Chorzów dołączył do miast z monitoringiem wizyjnym. Od 6 listopada bezpieczeństwa mieszkańców strzeże kilkanaście kamer. Lokalizacje wybrano na podstawie analizy zagrożeń opracowanej przez chorzowską policję i straż miejską. - W pierwszym etapie kamery pojawią się w newralgicznych miejscach. Dzięki wysokiej jakości obrazu łatwiej będzie wskazać sprawców zarówno przestępstw, jak i wykroczeń drogowych – podkreśla Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Pierwsze kamery pojawią się, m.in. na: ul. 11-go Listopada i Placu Mickiewicza, ul. Stefana Batorego i Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich i Wolności, ul. Katowickiej i 3-go Maja, ul. 3-go Maja, Janasa i Styczyńskiego, ul. Gałeczki i Ryszki. System będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne urządzenia. Kolejne kamery będą instalowane, np. w okolicach podziemnych przejść. Monitoring obsługiwany jest przez pracowników Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i Policji.

Gotowa jest koncepcja skateparku przy szybie Prezydent
 „Quarter pipe” czyli tzw. rampa - konstrukcja używana w sportach ekstremalnych, która przypomina ćwiartkę rury. Sportowcy (skaterzy/riderzy) mogą używać rampy do wyskoku w powietrze lub wykonaniu ślizgu albo „grinda” na „copingu”. Ci pochodzący z Chorzowa będą mieli taką szansę. Gotowa jest już koncepcja stworzenia skateparku przy szybie Prezydent. – W tegorocznym Budżecie Obywatelskim pojawiło się wiele głosów za tym, by w mieście powstało miejsce, gdzie miłośnicy jazdy na desce czy rolkach mogliby trenować. Mimo, że propozycja nie wygrała, nie mogliśmy pozostać obojętni wobec tej prośby. Jeszcze w tym roku będziemy mieli gotowy projekt. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku – wyjaśnia Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska. Twórcami projektu są „specjaliści z tej branży”, którzy sami od wielu lat jeżdżą na desce. Ich prace możemy oglądać, m.in. w Swarzędzu, Wolsztynie a nawet Moskwie. – Nie sztuką jest, by stworzyć coś ładnego. Ważne, by to było funkcjonalne. Niestandardowe elementy betonowych skateparków swym kształtem nawiązują do miejskiej architektury. Bo właśnie z ulicy wywodzi się ten sport. Jeszcze dziesięć lat temu nikt nie marzyłby o takich przestrzeniach. Cieszy nas to, że co raz częściej miasta decydują się na ich stworzenie – przyznaje Maciej Bobowski, twórca projektu. W 2015r. część terenu przy szybie Prezydent stanie się kawałkiem miasta, gdzie w bezpieczny i nikomu nie szkodzący sposób środowisko skaterów będzie mogło w pełni oddać się swej pasji. – Teraz miłośnicy BMXów czy rolek porozrzucani są po całym mieście. Ćwiczą na prowizorycznie wykonanych urządzeniach w pobliżu bloków. Mamy nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Chcemy, by Chorzów dogonił inne miasta, w których od dawna funkcjonują takie rozwiązania – tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie ruszyło badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

„Czujny Chorzów” – wspólna akcja straży pożarnej i urzędu miasta
Brzezińska 9, Katowicka 167, Hajducka 43 i Pudlerska 28 – to pierwsze z budynków, które zostaną wyposażone w czujki tlenku węgla i czujki dymu.  Kilkadziesiąt takich mini-systemów trafi  także do pięciu obiektów nadzorowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej (Katowicka 190, Kalidego 23, Kasprowicza 2, Dąbrowskiego 103, 3-go Maja 4). – Chorzów przez wiele lat był w czołówce śląskich miast, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń, w których przyczyną zatrucia był tlenek węgla. Stąd pomysł na akcję „Nie dla czadu”. Dzięki niej mieszkańcy są bardziej świadomi, jak ustrzec się przed ewentualnym zagrożeniem. Jednak uświadamiania nigdy nie za wiele. Tym razem chcemy ich przekonać, jak ważną sprawą są odpowiednie zabezpieczenia, które mogą uratować życie. Stąd wspólna akcja prowadzona z urzędem miasta – przyznaje bryg. Janusz Gancarczyk, Komendant Miejski PSP w Chorzowie. Czujki pojawią się wpierw w obiektach, w których najczęściej dochodzi do zagrożeń w ciągu roku. – Strażacy, którzy wytłumaczą lokatorom jak działa zainstalowany sprzęt, przeprowadzą także szkolenie jak należy zachować się w momencie pojawienia się pożaru. To początek wspólnej akcji, którą mamy zamiar kontynuować – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Niebieski Cho”R”zów
- To już 365 dni kiedy nie ma mojego Gerardzika z nami. To dla mnie szczególny dzień, cieszę się że mogę go spędzić w gronie najbliższych. Nie przypuszczałam jednak, że mój mąż znowu spojrzy na swój ukochany Chorzów w taki sposób – przyznała Krystyna Cieślik, żona legendarnego piłkarza. Olbrzymi portret Honorowego Obywatela Chorzowa zawisł na gmachu urzędu w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Kolaż o powierzchni 60 m2 tworzą zdjęcia sympatyków Ruchu Chorzów. – W tym ważnym dniu, chcieliśmy w sposób szczególny uczcić pamięć wyjątkowego człowieka. To, że mieszkańcy tak chętnie przyłączyli się do naszej akcji, świadczy o tym że wciąż pamiętamy – przyznał Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. By oddać hołd legendzie „Ruchu” w fontannach popłynęła błękitna woda, a latarnie przy Jagiellońskiej zaświeciły na niebiesko. Także rondo w Chorzowie Batorym zyskało nową nazwę. Od teraz, kierowcy przejeżdżający ulicą Szpitalną ujrzą przy nim tabliczkę z napisem „Rondo Gerarda Cieślika”. Wszyscy, którzy 3 listopada odwiedzili chorzowski magistrat mieli szansę przyjrzeć się wystawie pamiątek przekazanych przez rodzinę piłkarza. Szmacianka własnoręcznie przez niego wykonana, słynna karykatura z 1951r., puchary i medale oraz historyczne zdjęcia – to wszystko do obejrzenia w Urzędzie Miasta do 7 listopada. Później wystawa zostanie przeniesiona do MDK Batory.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Finał „Drugiego Obiegu”
Ekologiczny bazar, klub rowerowy, zajęcia z samoobrony, warsztaty z etno designu i muzyczna pocztówka – to projekty zrealizowane w ramach „Drugiego Obiegu”. Konkurs miał na celu zachęcenie chorzowian do realizacji własnych pomysłów związanych z kulturą. Z 25 zgłoszonych inicjatyw wybrano 5, które otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Organizatorzy mogli liczyć także na wsparcie merytoryczne ze strony Miejskiego Domu Kultury „Batory”. Gala podsumowująca odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6 (Sala Widowiskowa).Więcej informacji na stronie: www.mdkbatory.pl

XIII Chorzowski Bieg Niepodległości
Klub Miłośników Historii, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka zapraszają 7 listopada na XIII Chorzowski Bieg Niepodległości pod honorowym patronatem Prezydenta Chorzowa. Zbiórka o godz. 9 przy ul. Franciszkańskiej przy Pomniku Powstańców Śląskich. Delegacje szkół złożą kwiaty, wieńce i zapalą znicze pod pomnikiem Powstańców Śląskich przy ul. Franciszkańskiej, przed płytą pamiątkową Powstańca Śląskiego Piotra Kowalczyka przy ul. Gałeczki, pod Pomnikiem Harcerza na Klimzowcu i pod Pomnikiem Fryderyka Chopina. Podczas spotkania wystąpi także Towarzystwo Śpiewacze Chóru „Modus Vivendi” z Katowic Piotrowic. Organizatorem Chorzowskiego Biegu Niepodległości jest Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, ul. Gen. J. H. Dąbrowskiego 36 tel. 32 / 241 17 12 lub 241 72 94.

10 listopada urząd będzie pracował normalnie
Informujemy, że 10 listopada Urząd Miasta Chorzów będzie pracował jak w każdy poniedziałek. Mieszkańcy będą obsługiwani od 7.30 do 15.00. 11 listopada, z okazji święta, urząd będzie nieczynny.

Uroczystości 11 listopada
Prezydent Chorzowa, Przewodniczący Rady Miasta oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień serdecznie zapraszają na uroczystości upamiętniające 96. rocznicę odzyskania niepodległości.
Program uroczystości 11 listopada 2014:
godz. 9.00 Msza Św. w Kościele Św. Barbary przy ul. 3 Maja 18
godz. 10.00 Przemarsz pod Pomnik Powstańca Śląskiego
godz. 10.15 Uroczystości pod pomnikiem: hymn państwowy, podniesienie flagi państwowej, przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta, składanie kwiatów przez delegacje, Rota, pokaz grup rekonstrukcyjnych, poczęstunek żołnierską grochówką.
Tego samego dnia w Starochorzowskim Domu Kultury, przy ul. Siemianowickiej 59 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych. Na scenie wystąpią chóry mieszane: „Lutnia”, „Gwiazda” i „Seraf” oraz chór męski „Śląsk”. Rozpoczęcie o godz. 16.00. Informacja: Piotr Szromek piotr@chck.pl, 32 247 39 57.

18. Chorzowska Biesiada Rocznicowa
Chorzowska Biesiada Rocznicowa tradycyjnie odbędzie się 11 listopada w hali przy ul. Dąbrowskiego 113. Jak zawsze, na miejscu czeka znakomita zabawa i poczęstunek. O niezapomniane wrażenia artystyczne zadbają: Bernadetta Kowalska, Mona Lisa, Mirosław Jędrowski, Szlagier Maszyna a także Jacek Silski oraz Andrzej Rybiński. Informacje o biletach: Dział Organizacji Imprez MORiS Chorzów, ul. Dąbrowskiego 113, pok. 332 w godzinach 7.00 - 15.00 od poniedziałku do piątku, nr tel. 32 / 24 11 111 lub e-mail imprezy2@moris.chorzow.pl. Bilety w cenie 60 zł (przy stołach) i 50 zł (widownia) zapewniają poczęstunek, bilety w cenie 40 zł (widownia) wejście na imprezę. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Inauguracja otwarcia budynku komunalnego przy Pudlerskiej
19 mieszkań czeka na nowych lokatorów.  Na styku ulic Pudlerskiej i Ligonia powstał nowy budynek komunalny. – To pierwsza od kilkudziesięciu lat taka inwestycja w mieście. W planach jest już budowa kolejnych lokali, chcemy maksymalnie skrócić czas oczekiwania na lokum – podkreśla Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.  Dom pełnić będzie wyłącznie funkcję mieszkalną. Całkowita powierzchnia użytkowa zlokalizowanych na 4 piętrach mieszkań to 1060 m2. W budynku znajduje się 19 lokali - każdy wyposażony w łazienkę i WC. Dwa mieszkania na parterze przystosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wod.-kan. oraz centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zasilaną z ciepłociągowej sieci miejskiej. Ponadto obiekt wyposażony został w wewnętrzne sieci teletechniczne dla potrzeb podpięcia do ogólnodostępnych sieci telewizyjnej, internetowej i telefonicznej. Koszt inwestycji to ok. 2,5 mln zł. Inauguracja otwarcia budynku wraz z przekazaniem kluczy odbędzie się 12 listopada.

"Busem Przez Świat" w ChCK
5 lat, ponad 50 państw, kilkoro studentów i jeden wierny towarzysz – stary hipisowski bus. „Busem Przez Świat” to studencki projekt podróżniczy zakładający objechanie świata jak najniższym kosztem.  W trakcie 12 wypraw, stary VW odwiedził 5 kontynentów, pokonując ponad 100 tysięcy kilometrów. 1,399 obserwujących na Twitterze, 49 587 fanów na FB i ponad 6 tys. odsłon na You Tubie – podróżnicy nie przypuszczali, że projekt stanie się jednym z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce. Można na nim znaleźć relacje z wypraw, filmy i zdjęcia, porady dla podróżników oraz testy sprzętu i rankingi najpiękniejszych miejsc na świecie. Globtroterzy właśnie wrócili z Afryki i już planują kolejną wyprawę do Gruzji, na Islandię i do Ameryki Południowej. Szukają chętnych! 12 listopada o godz. 18 przyjadą do Chorzowskiego Centrum Kultury. Może właśnie wtedy ktoś zdecyduje się do nich dołączyć?

"Granice historii”, wykład w chorzowskim muzeum
Muzeum w Chorzowie zaprasza na wykład dr Jacka Kurka „Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i ponad życie”. Spotkanie w ramach cyklu „Granice historii - Historia bez granic” odbędzie się 12 listopada o godz. 17.00 w chorzowskim Muzeum przy ul. Powstańców 25. Wstęp wolny.

Finał projektu „Chorzów Pileckiemu”
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów i Fundacją Konrada Adenauera 13 listopada zapraszają na finał projektu „Chorzów Pileckiemu”. O godz. 10.00 w MDK Batory odbędzie się seminarium historyczne „Witold Pilecki. Dla Polski. Dla Świata”, a o godz. 12 nastąpi uroczystość nadania imienia rtm. Witolda Pileckiego skwerowi przy dawnym „Kasynie Batory”. W spotkaniu udział weźmie, m.in. syn Witolda Pileckiego - Andrzej Pilecki. Głównym celem projektu jest upamiętnienie postaci Rotmistrza Pileckiego w wymiarze edukacyjnym, kulturalnym i społecznym wśród pokolenia początku XXI wieku. W inicjatywie duży nacisk położono na wartości patriotyczne. Bo warto dać młodemu pokoleniu, poprzez losy pojedynczego człowieka i pryzmat jego dokonań, okazję do prawdziwej dyskusji o roli jednostki wobec jednego z największych totalitaryzmów XX wieku. Projektowi będzie towarzyszyło uruchomienie informacyjnej strony internetowej ChorzowPileckiemu.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Piotr Litwa – Wojewoda Śląski oraz Andrzej Kotala – Prezydent Chorzowa.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
7.11 godz. 19 Koncert zespołu Dżem
7.11 godz. 19 Spektakl „Spod latarni” Lekki Teatr Przenośny
8.11 godz. 18 III Śląska Jesień Literacka „4:50 z Hajduk”
9.11 godz. 15 Spektakl dla dzieci „Hej, wyruszymy dziś nad morze”
9.11 godz. 18 Koncert Jubileuszowy – XXX Jubileuszowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa”
10.11 godz. 20 Koncert z okazji Jubileuszu Śląskiego Okręgowego Związku Żeglarstwa – wystąpią „Ryczące Dwudziestki”
11.11 godz. 18 Spektakl komediowy „Old love”
12.11 godz. 18 Z cyklu „Przewodnik opowiada” – Busem Przez Świat
13.11 godz. 18 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku” z Markiem Szołtyskiem – „Przigody ślonzokow we piyrszyj wojnie”
13-14.11 godz. 9 XVI Turniej Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”
13.11 godz. 18 Magic Show – w wykonaniu Tomasza Kabisa

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
7.11 godz. 18 Finał projektu „Drugi Obieg”
8 – 9.11 godz. 9 Turniej historycznych gier strategicznych „Ogniem i mieczem”
9.11 Wycieczka rowerowa „Poznaj swoje miasto”
13.11 „Chorzów Pileckiemu” - konferencja

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
7.11 godz. 11 Mała Akademia Jazzu „Rytm czyli muzyka serca”
11.11 godz. 16 Koncert pieśni patriotycznych
13.11 godz. 18 Spektakl „Baby i wojoki”

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 3-25.11 na wystawę jubileuszową 40-lecia pracy twórczej – Manuel Sabalczyk. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć