Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 933
2014-10-30

RADA MIASTA


TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 30.10 – 6.11


6 listopada
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO
6.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska.

AKTUALNOŚCI

Dodatkowe patrole i zmiany w organizacji ruchu przed 1 listopada
Od 28 października w rejonie nekropolii pojawią się dodatkowe patrole straży miejskiej i policji. Obecność funkcjonariuszy na cmentarzach i w ich okolicy ma zapobiegać kradzieżom i ewentualnym aktom wandalizmu. Jednocześnie służby przypominają, by nie pozostawiać cennych przedmiotów w pojazdach zaparkowanych w okolicach cmentarzy. Zwracają też uwagę, że osoby porządkujące mogiły często pozostawiają bez kontroli torebki, kurtki i płaszcze, a w nich portfele, klucze z domu czy samochodu.

Zmiany w organizacji ruchu:
W związku ze wzmożonym ruchem pojazdów w najbliższych dniach w okolicach cmentarzy, od 31 października do 2 listopada zmieniona zostanie organizacja ruchu na niektórych chorzowskich ulicach.
1. rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego:
a. wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) do skrzyżowania z ul. Częstochowską z wyłączeniem wyznaczonych miejsc postojowych,
b. wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul.
Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),
2. rejon cmentarza przy ul. Janasa - wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w ciągu ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,
3. rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej - wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św.Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa.
Ponadto, od 1 do 2 listopada, zamknięte dla ruchu kołowego zostaną:
1. ul. Drzymały - odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
2. ul. Cmentarna - odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
3. ul. Kalusa - cały przebieg ulicy.
źródło: MZUiM Chorzów

Ostatnia sesja Rady Miasta tej kadencji
51 sesji, 1070 uchwał, 666 interpelacji i 428 wniosków mieszkańców – to krótkie podsumowanie 4-letniej VI kadencji Rady Miasta. 30 października, podczas ostatniej sesji, podsumowano działalność chorzowskiego samorządu. – Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i trud włożony w codzienną pracę na rzecz naszego miasta. Nadwyżka operacyjna, która świadczy o naszej gospodarności, pozyskane środki unijne i zwiększenie wydatków na inwestycje są dowodem na to, że przez ten czas wiele się w Chorzowie zmieniło. I wciąż się zmienia. Możemy być  dumni, że „Chorzów wprawia w ruch” to nie tylko hasło, ale fakty – przyznał Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. 16 listopada zakończy się kadencja funkcjonującej od 21 listopada 2010r. Rady Miasta. W tym czasie powołanych zostało 8 komisji, które spotykały się z mieszkańcami w szkołach, domach kultury i obiektach sportowych. Co czwartek radni pełnili także dyżury w Urzędzie Miasta. – Zawsze kierowaliśmy się interesem społecznym. Decyzje Rady były wyważone i respektowały oczekiwania tych, których reprezentantami byliśmy przez minione cztery lata. Sprawy których nie udało się w tym czasie zakończyć, pozostawiamy w stopniu pozwalającym na szybkie ich załatwienie – podsumował Przewodniczący Rady Miasta, Henryk Wieczorek.

Rozpoczęły się testy monitoringu
Rozpoczęło się testowanie pierwszych kamer miejskiego monitoringu. Działają już m.in. urządzenia zainstalowane na ulicy Wolności i gmachu Urzędu Miasta. Docelowo w pierwszym etapie miasto obserwowane będzie przez 16 kamer.  Urządzenia pojawią się na: skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Alei BoWiD, ul. 11-go Listopada i Placu Mickiewicza, ul. Stefana Batorego i Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich i Wolności, ul. Katowickiej i 3-go Maja, ul. 3-go Maja, Janasa i Styczyńskiego, ul. Gałeczki i Ryszki oraz przy ul. Wolności (widok od strony Poczty Polskiej i od ul. Sobieskiego w kierunku Świętochłowic), a także na Rynku. Obserwacja odbywać się będzie docelowo w pięciu punktach: Policji, Straży Miejskiej i Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Oficjalne uruchomienie systemu nastąpi 6 listopada.

Nowoczesna sala gimnastyczna w Chorzowie Starym
Charakterystyczne śląskie familoki odbijające się w przeszklonej elewacji, kamery obserwujące ćwiczących i dwie klasy rozgrywające w tym samym czasie różne mecze –  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 mogą korzystać z nowej sali gimnastycznej. - Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Uśmiechy dzieci mówią same za siebie. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się z tak pięknej, nowoczesnej i przede wszystkim własnej sali – mówiła z radością Jolanta Kotala, dyrektor SP24. Wyposażony w drabinki, kosze do gry i ruchomą siatkę obiekt to duże udogodnienie dla dzieci i nauczycieli. Do tej pory zajęcia wychowania fizycznego dla najmłodszych odbywały się w szkolnej salce. Starsi uczniowie korzystali zaś z gościnności ZSO nr 2. Od teraz, nowy budynek z zapleczem szatniowo – łaźniowym, specjalną kotarą dzielącą boisko na dwie niezależne części i narożnikami wyściełanymi miękką wykładziną będzie służył młodzieży z tej części Chorzowa. - To kolejna inwestycja, którą udało nam się zrealizować w tej dzielnicy. Dla wielu z Was, dzisiaj tu zebranych, to szczególne miejsce związane z dzieciństwem.  Muszę przyznać, że i ja patrzę na nie z sentymentem. Do tej szkoły chodziła moja Mama. Ale to Wy dzisiaj możecie być dumni z sali z prawdziwego zdarzenia. Oby służyła Wam jak najlepiej i jak najdłużej – przyznał Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Koszt realizacji inwestycji to ponad 3,6 mln zł, z czego niemal 1,3 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Znamy zwycięzców Chorzowskich Smaków
Przepis na sukces? Comber z jelenia zapiec w marynacie z rozmarynu, owinąć plastrami cukinii, podawać na sosie żurawinowo – śliwkowym. Wykwintne danie z dziczyzny zapewniło restauracji Łania zwycięstwo w kategorii „danie główne”. 27 października w Teatrze Rozrywki już po raz ósmy przyznano statuetki w konkursie Chorzowskie Smaki. Tegorocznych laureatów wybrali zarówno mieszkańcy, jak i profesjonale jury. Od 15 września do 12 października chorzowianie oddawali głosy na ulubione lokale gastronomiczne w mieście. – W tym roku rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Lokalem Roku ponownie została Mañana Bistro & Wine Bar, ale liderowi po piętach deptała nowa restauracja Kuchenne Klimaty. – przyznał Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. Nagrody przyznała także kapituła konkursowa. Eksperci ocenili 64 potrawy, aby wybrać najlepszą w kategorii „danie na zawołanie”, „danie główne” oraz „na słodko”. Oprócz restauracji Łania, w gronie nagrodzonych znalazł się także Hotel Gorczowski Luxury Hotel & SPA (najlepsza przystawka) i Dworek Parkowy Restauracja (najlepszy deser).  Na poniedziałkowej gali nagrodzono również smakoszy. Mieszkańcy, którzy kreatywnie uzasadnili wybór ulubionego lokalu, otrzymali kupony do restauracji.

Uczczono pamięć ofiar katastrofy budowlanej na MTK
Reprezentanci miasta i województwa zapalili znicze pod pomnikiem ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W ten sposób uczcili ich pamięć przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych.
Chorzowskie szczypiornistki rozpoczynają współpracę z Hiszpanią
Mecze gościnne, szkolenia sędziów i  trenerów, wyjazdy dla najmłodszych – to efekt wizyty w Chorzowie Prezydenta Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Ręcznej, Fracisco V. Blazquez Garcia. – Pierwsza wymiana odbędzie się już za dwa tygodnie, do Chorzowa przyjadą hiszpańscy trenerzy – zapewnił Fracisco V. Blazquez Garcia na konferencji prasowej w chorzowskim MORiSie. Wizyta związana była z porozumieniem o współpracy podpisanym wcześniej z Polskim Związkiem Piłki Ręcznej.  Chorzów jest pierwszym miastem, które weźmie udział w wymianach i szkoleniach.  - Cieszymy się, że nasza praca została doceniona. W Chorzowie dbamy nie tylko o profesjonalistów, ale także o młode talenty. Prężnie działają u nas klasy o profilu piłka ręczna, organizujemy zajęcia dla najmłodszych – podkreślił Prezydent Miasta, Andrzej Kotala.

Szyb Prezydent wyróżniony w ogólnopolskim konkursie
Wyróżnienie Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii "Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni" - przyznane w roku 2014 za realizację projektu "Rewitalizacja przyrodniczo - krajobrazowego otoczenia wieży wyciągowej szybu Prezydent". Wyróżnienie przyznano za wielką dbałość o wartości zastane w zdewastowanym środowisku poprzemysłowym. Ich odnalezienie w toku dogłębnych studiów przyrodniczych oraz trafne wpisanie w nową przestrzeń służącą zarówno celom rekreacji mieszkańców Chorzowa, jak i wzbogacaniu wiedzy o przemysłowym dziedzictwie miasta i regionu oraz kultury urbanistycznej dawnych założeń przemysłowych. Realizacja ta stanowi przykład umiejętnego łączenia tradycji ze współczesnością w kreowaniu terenów zieleni jako przestrzeni publicznej, podnoszącej jakość życia mieszkańców regionu oraz tworzących podstawową strukturę usług publicznych. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Chorzów miastem przyjaznym dzieciom
Rehabilitacja, dożywianie, pomoc w nauce, warsztaty terapii zajęciowej – to tylko część zadań, które na co dzień realizuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. 95. urodziny organizacji  społecznicy obchodzili w Chorzowskim Centrum Kultury. – Miejsce świętowania naszego jubileuszu nie jest przypadkowe. Chorzów zawsze przyjmuje nas z otwartymi ramionami, nie brakuje tutaj ludzi chętnych do pomocy najmłodszym – zaznaczył Jan Wiesiołek, Prezes Śląskiego Oddziału Regionalnego TPD. Na potwierdzenie tych słów towarzystwo przyznało miastu nagrodę „miejsca przyjaznego dzieciom”. – To wyróżnienie nie tylko dla miejskich instytucji i stowarzyszeń, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy chętnie angażują się w działania TPD. Na chorzowian zawsze możecie liczyć! – zapewnił Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. Podczas gali wręczono także odznaki „Przyjaciel Dziecka” i Medale im. dr Henryka Jordana.


Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Universe zabrzmi na Krajcoku
Kultowe piosenki zespołu Universe ponownie zabrzmią  w Starochorzowskim Domu Kultury. 4 listopada o godz. 18.00 rozpocznie się w 4 Przystanek Krajcok.  Zgodnie z tradycją zaproszeni artyści, wykonają hity Mirka Breguła w nowoczesnych aranżacjach. Na scenie zagoszczą m.in. Natalia Lach, Sebastian Rak, zespół Fresco, Baca-Dance & Brylant, Move me Tato i Active Life. Gościem specjalnym koncertu będzie lider zespołu Universe Heniek Czich. Bilety w cenie 10 zł (dla posiadaczy karty CHCK:  7 zł) do nabycia w sekretariacie SDK przy ul. Siemianowickiej 59 w Chorzowie Starym. Więcej informacji pod nr tel. 32/ 247-39-56

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
3.11 godz. 19 Spektakl Andropauza 2 czyli męska rzecz być z kobietą
5.11 godz. 9.30 i 12.30 Frankenstein – spektakl w j. angielskim
5.11 godz. 18 Klasyka amerykańskiego kina – A. Hitchcock
6.11 godz. 19 Dżem – koncert

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
3.11 godz. 11 Roztańczymy Chorzów – koncert edukacyjny, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
3.11 godz. 17 Warsztaty Kreatywnego Myślenia
4.11 godz. 18 Bezpłatne porady prawne
4.11 godz. 10 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
5.11 godz. 18 Spotkanie Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
3.11 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne
4.11 godz. 18  4. Przystanek Krajcok

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach:
3-25.11 na wystawę jubileuszową 40-lecia pracy twórczej – Manuel Sabalczyk. Wernisaż 3 listopada o godz. 17.
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć