Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 930
2014-09-08

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 4.09-11.09

9 września
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

10 września
godz. 10.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

11 września
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO
11.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Dudaek


AKTUALNOŚCI

Finał "Szmaterlooka" w SDK
Zmiana fryzury, zakupowe szaleństwo ze stylistką, a na koniec zabiegi spa w hotelu Focus – to wszystko czekało na finalistki „Szmaterlooka”. Chorzowska Strefa Wolontariatu spośród kilkudziesięciu kandydatek, wybrała 5 chorzowianek, które przeszły metamorfozę pod okiem specjalistów. Efekty ich pracy zaprezentowano 30 sierpnia w Starochorzowskim Domu Kultury podczas wielkiego finału akcji.

Już po pierwszym dzwonku
To był dla nich ważny dzień - prawie 1 500 pierwszaków w Chorzowie po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły. A wśród nich blisko pół tysiąca sześciolatków. - Życzę Wam, by czas spędzony w nowym miejscu był wypełniony samymi dobrymi chwilami zarówno w nauce, jak i wśród rówieśników. Rozpoczynacie piękny okres w swoim życiu, niech każde z nabytych doświadczeń wskaże Wam, jak postępować w przyszłości. Wszystkiego dobrego dla Was drodzy uczniowie i Waszych najbliższych. Trzymam za Was kciuki! – przywitał pierwszoklasistów SP 17 Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 17 im. Jana Pawła II wykształci trzy klasy „zerowe” (dwie 5-latków i jedna 6-latków), osiem klas I (trzy 6-latków i pięć 7-latków), cztery klasy II, cztery klasy III oraz jedenaście klas od IV do VI.

75. Rocznica Agresji Hitlerowskiej i Napaści Sowieckiej na Polskę
1 września pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich w Chorzowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. Rocznicę Agresji Hitlerowskiej i Napaści Sowieckiej na Polskę. – Spotykamy się tutaj, aby uczcić pamięć o naszych bohaterskich obrońcach wspominając tamte bolesne wydarzenia, bo my, Polacy, wiemy, że bez uczciwej pamięci o prawdziwych źródłach II Wojny Światowej, Polska, Europa i świat nie będą naprawdę bezpieczne. W imieniu władz Chorzowa oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta składam wyrazy najgłębszego szacunku i czci wszystkim żołnierzom, walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Sprawa honoru, ofiary i służb Ojczyźnie jest nadal żywa i wciąż jednakowo ważna dla pokoleń – podkreślił Prezydent Miasta Andrzej Kotala. W obchodach wzięli udział także przedstawiciele środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i harcerzy.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych
Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
źródło: Komenda Główna Policji

Święto Straży Gminnej
29 sierpnia w Urzędzie Miasta, podczas obchodów Święta Straży Gminnej, uhonorowano funkcjonariuszy chorzowskiej Straży Miejskiej. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Rady Miasta, Komendy Miejskiej Policji, Straży Pożarnej oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Zawody lekkoatletyczne Pucharu Prezydenta Chorzowa
30 sierpnia 2014r na stadionie miejskim w Chorzowie odbyły się zawody lekkoatletyczne Pucharu Prezydenta miasta Chorzów oraz Memoriał O.Kałużowej i P.Kozubka organizowane przez TS AKS Chorzów.W imprezie uczestniczyli lekkoatleci z zaprzyjaźnionych klubów z Creil we Francji, ze Zlina w Czechach oraz kluby z południowej Polski. Podczas zawodów osiągnięto wiele bardzo dobrych wyników.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Uwolnij książki, 11-12.09
W Chorzowie ruszyła coroczna zbiórka książek. Zebrane egzemplarze trafią do nowych właścicieli 11 września, podczas kiermaszu na ul. Jagiellońskiej. Każdy kto tego dnia, odwiedzi  deptal, będzie mógł wrócić do domu z darmowym egzemplarzem książki, gazety lub audiobooka. Literacka giełda  to jedno w wydarzeń w ramach akcji „Wolność czytania”. 11 września  miłośnicy książek wezmą także m.in. w  warsztatach reporterskich, poligraficznych i papierniczych. Nie zabraknie również spotkań autorskich. O swoich książkach opowiedzą m.in. Jacek Federowicz, Jolanta Krysowata, Karol Maliszewski.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
8.09 godz. 19.00 Tacy Byliśmy – premiera filmu przedstawiającego historię zespołu Universe
9.09 godz. 11.00 Obchody 20-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej
10.09 godz. 18.00 Grace Kelly – w ramach cyklu Klasyka Amerykańskiego Kina
Starochorowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
7.09 godz. 15.00 Festyn Miejski na Pniokach

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
9.09 godz. 10.00 Inauguracja spotkania Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
9.09 godz. 17.30 Wernisaż wystawy Krzysztofa Wielocha

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach:
1-29.09 na wystawę: Janina Kraupe – Świderska grafika, malarstwo z kolekcji Elżbiety i Mariana Biesiadów
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowiasnin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć