Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 927
2014-08-07

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 07.08 – 14.08.2014

14 sierpnia
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO
14.08. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Renata Słomczyńska


AKTUALNOŚCI

Drzewa, które świecą
Drogę na chorzowski Orlik oświetlają… drzewa.  9 nowych latarni ze słupami imitującymi pień stanęło przy łączniku miedzy ul. Piotra Skargi i Kościuszki. To pierwsze takie lampy w Chorzowie. – Jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom, latarnie „z kory” pojawią się także w innych częściach Chorzowa  – zapewnia Prezydent Miasta Andrzej Kotala. Nowe oświetlenie wykonano w technologii przyjaznej środowisku. Na końcu pięciometrowych słupów umieszczono ledowe, energooszczędne pierścienie. „Drewniane” latarnie oświetlają dwustumetrowy pas przy obiekcie sportowym, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej, koszykówki oraz piłki plażowej. Z nowego oświetlenia skorzystają także uczniowie pobliskiej szkoły.

PUP: ruszył nabór do nowych programów
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza bezrobotnych i pracodawców do udziału w nowych programach. Dzięki finansowaniu z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, chorzowianie mogą skorzystać z dodatkowej puli staży, kursów i szkoleń. Oferty staży zawodowych czekają na bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, osoby które zrezygnowały z pracy z powodu opieki nad osobą zależną, młodych (do 30 roku życia) i bezrobotnych po pięćdziesiątce. – Przyjmujemy także wnioski od pracodawców, którzy podejmą się organizacji miejsca pracy stażyście. Przedsiębiorcom przypominamy, że warunkiem udziału w programie jest gwarancja umowy o pracę po zakończeniu stażu – podkreśla Jan Stanoszek, specjalista ds. programów w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie. Docelowo z nowej puli staży skorzysta ok. 70 chorzowian. Specjalną ofertę przygotowano również dla osób zwolnionych w 2014 roku z przyczyn niedotyczących pracownika. Osoby które straciły pracę z powodu np. likwidacji stanowiska mogą wziąć udział w szkoleniach i kursach dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
Więcej informacji:
dot. naboru na staż – Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie, ul. Opolska 19, pokój nr 6, nr tel. 32 34 97 107
dot.  programu dla osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika w 2014r. – Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie, ul. Opolska 19, pokój nr 5, nr tel. 32 3497 140.

Półmetek Wakacyjnej Akademii Seniora
Prawie 200 seniorów bierze udział w zajęciach organizowanych w ramach Wakacyjnej Akademii Seniora. Mają do wyboru prawie 25 tematycznych spotkań. Największą popularnością cieszą się warsztaty komputerowe, szkolenia z języka angielskiego i nauka tańca. To już półmetek WAS. Seniorzy brali już udział w wykładach z fotografii, rehabilitacji czy pracy w redakcji. Cyklicznie uczą się obsługi komputera, języka angielskiego, zasad bezpiecznej bankowości i … aktorstwa.
Przed nimi jeszcze wiele atrakcji: nauka renowacji mebli, zwiedzanie magistratu czy poranny jogging na polanie. A na finał - gala w ramach której oprócz wręczenia certyfikatów - będzie można trochę potańczyć. 5 września w Starochorzowskim Domu Kultury odbędzie się bowiem uroczyste zakończenie WAS.

Edukacja ubezpieczeniowa w Chorzowie
Wspólne inicjatywy i działania nakierowane na popularyzację wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to główny cel podpisanego porozumienia pomiędzy Oddziałem ZUS w Chorzowie a Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach.Tematyka związana z ubezpieczeniami społecznymi z całą pewnością nie należy do łatwych: gąszcz przepisów, urzędniczych sformułowań, różnorodność pojęć, odmienne systemy dla różnych grup zawodowych. To wszystko raczej nie sprzyja zrozumieniu mechanizmów systemu ubezpieczeń społecznych. Brak podstawowej, rzetelnej wiedzy przekłada się na funkcjonowanie w obiegu społecznym wielu mitów i stereotypów, które w swoich skutkach mogą okazać się wręcz szkodliwe. Społeczeństwo polskie nigdy nie było objęte systemem edukacji umożliwiającym zdobywanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Co zrobić, aby ten stan rzeczy zmienić, poprawić?
Jednym z licznych działań, podejmowanych w tej materii jest właśnie podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach a Oddziałem ZUS w Chorzowie. Porozumienie to jest podstawą do wspólnych działań, takich jak np. projekt „lekcje z ZUS”. Zależy nam na wdrożeniu projektu w jak największej liczbie szkół. Dzięki ROM-E Metis możliwe będzie przeprowadzenie kaskadowych szkoleń – najpierw eksperci ZUS będą szkolić trenerów, którzy następnie przeszkolą kolejnych nauczycieli. Ci zaś, po uzyskaniu niezbędnej wiedzy i materiałów dydaktycznych w ramach naszego projektu „Lekcje z ZUS” poprowadzą w szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia z tematyki ubezpieczeń społecznych.
Kolejną wspólną inicjatywą będą regularne spotkania konsultacyjne, adresowane do środowiska nauczycielskiego, w ramach których eksperci ZUS będą udzielać indywidualnych porad.
Już dziś zapraszamy nauczycieli na „wtorkowe spotkania z ZUS-em”, które zainaugurujemy po wakacjach. Szczegółowe informacje na temat wspólnych działań wkrótce będą dostępne na stronie www.metis.pl - mówi Bożena Bucka, Dyrektor ROM-E Metis.  

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa:
http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Nietypowe pamiątki z podróży. Wystawa w Zoo
Fragmenty rafy koralowej, kolce jeżozwierza, nalewka z wężem i skorpionem w butelce – to tylko część weekendowej wystawy w chorzowskim Zoo. 9 i 10 sierpnia w godzinach od 11.00 do 16.00 w pobliżu pawilonu ze słoniami funkcjonariusze Śląskiej Służby Celnej przestrzegać będą przed konsekwencjami nieprzemyślanych, wakacyjnych zakupów. Najciekawsze okazy CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) będzie można zobaczyć na fotografiach. Celem tej akcji jest ograniczenie zjawiska często nieświadomego przemytu roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Wakacyjna przygoda na Orlikach
„Tydzień wakacyjno – teatralnej podróży po chorzowskich podwórzach” to cykl imprez dedykowanych najmłodszym mieszkańcom miasta. Od 4 do 8 sierpnia na chorzowskich ORLIK-ach odbędą się mini spartakiady. Dzieci, pod czujnym okiem organizatorów,  będą mogły spróbować swoich sił w 6 konkurencjach: chodzenie na szczudłach, tor przeszkód, rzut do celu, skoki w workach, toczenie  beczek i przeciąganie liny. Sportowe zawody poprzedzi interaktywne przedstawienie teatralne. Mali widzowie pomogą aktorom wcielić się w rolę postaci z popularnych wierszy Brzechy i Tuwima.
Miejsca i terminy:
7 sierpnia, godz. 11.00-13.00, ul. Kościuszki, boisko „Orlik”
8 sierpnia, godz. 11.00-13.00, ul. Leśna i Odrzańska, boisko „Orlik”

8. Chorzowski Teatr Ogrodowy
W sierpniu teren dawnej kopalni „Król” zamieni się w teatralną scenę.  Pod szybem Prezydent odbędą się spektakle, warsztaty plastyczne oraz pokaz czeskich filmów. Jako pierwszy na deskach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego wystąpi warszawski Teatr Montownia z przedstawieniem „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze, a boicie się zapytać”. Podczas 8 edycji przeglądu na scenie zobaczymy także aktorów Teatru Nowego z Zabrza, Teatru Ludowego z Krakowa, Teatru Korez z Katowic i Kancelarii Artystycznej Faro z Krakowa. Chorzowskie święto teatru zakończy impreza taneczna w stylu retro. Przegląd będzie także doskonałą okazją do wspięcia się na wieżę szybu Prezydent. Z ponad 30 metrów można podziwiać panoramę Chorzowa i okolicznych miast.
Repertuar i szczegółowe informacje na stronie: http://sztygarka.nazwa.pl/ChTO/ChTO/index.html

Wakacyjna Akademia Seniora
Jak bezpiecznie robić przelewy z internecie, czy obróbka zdjęć jest trudna? Co to jest szpalta i lead? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi uzyskają słuchacze Wakacyjnej Akademii Seniora (WAS). Piętnaście grup seniorów szkolą z zakresu obsługi komputera wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. A chętnych przybywa.
- W związku z ogromnym zainteresowaniem postanowiliśmy, że także w wakacje seniorzy będą mieli możliwość nauki i szlifowania nabytych umiejętności - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych, która koordynuje akcje. – My w tym czasie przygotujemy się do startu z nowymi kursami od września. Na bazie szkoleń powstał pomysł stworzenia Wakacyjnej Akademii Seniora.
Seniorzy przez całe wakacje mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70 / 3.
Program wykładów i warsztatów:
http://www.um.chorzow.pl/aktualnosci/2669-wakacyjna-akademia-seniora-407.html

Lato otwartych boisk
Już po raz 9 ośrodki sportowe Stadionu Śląskiego będą dostępne dla dzieci przez całe wakacje. Bezpłatne zajęcia pod okiem instruktorów odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00. Dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat organizatorzy proponują zajęcia piłkarskie i kurs tenisa ziemnego z instruktorem (2 razy w tygodniu). W trakcie akcji nie zabraknie innych wakacyjnych gier i zabaw: siatkówki, koszykówki, badmintona i tenisa stołowego.
Wystarczy wypełnić przygotowany na stronie www.stadionslaski.pl formularz, podpisać i przekazać dziecku, aby przyniosło na zajęcia (dotyczy to także grup zorganizowanych).
Grupy zorganizowane są proszone o wcześniejsze ustalanie terminu.  

Uwolnij książki
W Chorzowie ruszyła coroczna zbiórka książek. Zebrane egzemplarze trafią do nowych właścicieli 11 września, podczas kiermaszu na ul. Wolności. Każdy kto tego dnia, odwiedzi  główny deptak w mieście, będzie mógł wrócić do domu z darmowym egzemplarzem książki, gazety lub audiobooka. Literacka giełda  to jedno w wydarzeń w ramach akcji „Wolność czytania”. We wrześniu miłośnicy książek wezmą udział także w spotkaniach autorskich, warsztatach literackich i animacjach związanych z promocją czytelnictwa.
Książki, czasopisma, audiobooki oraz wydawnictwa pisane brajlem przyjmowane będę do 11 września w:
- Urzędzie Miasta, ul. Rynek 1
- Miejskim Domu Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6
- Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
- Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka  59 - Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13
- Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 oraz we wszystkich filiach bibliotek
- Muzeum, ul. Powstańców 2

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
08.08. godz. 10:00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
11.08. godz. 10:00 Warsztaty teatralne dla dzieci
12.08. godz. 10:00 „Na raz, na dwa-muzyczna podróż trwa…” Koncert piosenek z repertuaru Majki Jeżowskiej oraz gry i zabawy dla dzieci
13.08. godz. 10:00 Waszaty taneczne dla dzieci
14.08. godz. 10:00 „Niezwykła misja krasnala Dobroduszka” przedstawienie dla dzieci


Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
08.08. godz. 18:00 Kino familijne
13.08. godz. 10:00 Wybuchowa kuchnia – widowisko dla dzieci

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach:
4-25.08. na wystawę: Piotr Muschalik - fotografia.
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow
Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy Mieszkańców do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć