Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 925
2014-07-24

RADA MIASTA

DYŻUR RADNEGO
31.07. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur pełnić będzie radny Ryszard Sadłoń


AKTUALNOŚCI

Ponad 60 zgłoszeń do konkursu na koncepcję rynku w Chorzowie
Kto zaprojektuje rynek w Chorzowie? Tego dowiemy się 14 października, ale już dziś wiadomo, że chętnych do podjęcia wyzwania nie brakuje. Do Urzędu Miasta wpłynęło ponad 60 zgłoszeń do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania chorzowskiego rynku. Wnioski wraz z portfolio architekci mogli składać do 18 lipca do godz. 14.00. Do zgłoszeń uczestnicy załączali swoje najlepsze prace dotyczące zagospodarowania przestrzeni publicznej z ostatnich 10 lat. Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie 6 zespołów i indywidualnych architektów, którzy zaprezentują najciekawsze prace. O wyborze zdecyduje Sąd Konkursowy złożony głównie z urbanistów i architektów oraz pracowników urzędu i przedstawiciela organizacji pozarządowej. – Zakwalifikowani uczestnicy będą mieli czas do końca września na opracowanie i złożenie szczegółowej koncepcji nowego rynku. W pracy będą musieli uwzględnić także relacje z otoczeniem i dzielnicami miasta w aspektach społecznym, funkcjonalnym i przestrzennym. Konieczne będzie również pokazanie struktury oraz nowych sposobów użytkowania budynków i działek przylegających do Rynku - wyjaśnił Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.

Chorzów coraz bogatszy
Skok o 4 miejsca – to wynik Chorzowa w najnowszym rankingu dochodów gmin. Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało zestawienie najbogatszych miast na prawach powiatu. Chorzów ponownie poprawił swoją pozycję. Od czterech lat miasto uzyskuje coraz lepsze miejsca w rankingu, systematycznie zbliżając się do grona najbogatszych gmin. Największy awans widoczny jest w ostatnim zestawieniu – z 33 miejsca Chorzów awansował do pierwszej trzydziestki. Co wpłynęło na wzrost dochodów? – To zasługa inwestycji zarówno ze strony prywatnych przedsiębiorców jak i samorządu – pokreślił Zastępca Prezydenta ds. Gospodarczych Marcin Michalik.

Spadek ciśnienia wody – ul. Batorego i Brzozowa
Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zawiadamia, że w związku z pracami modernizacyjnymi na infrastrukturze wodociągowej w terminie od 21 lipca do 4 sierpnia mogą wystąpić zakłócenia w dostawie wody polegające na obniżeniu jej ciśnienia w Chorzowie przy ulicy Stefana Batorego 92, 94, 96, 98 oraz Brzozowej 21, 23, 23a, 25.

Stanowisko Prezydenta Miasta w sprawie postępowania administracyjnego dotyczącego zakazu przeprowadzenia meczów przez Ruch Chorzów S.A
Prezydent Chorzowa podziela dążenia Wojewody Śląskiego do zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach, jednakże zdecydowanie sprzeciwia się wydaniu zakazu przeprowadzenia meczów piłki nożnej dla Ruchu Chorzów. Przy podejmowaniu działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, konieczne jest uwzględnienie opinii mieszkańców dla których mecze piłki nożnej są wydarzeniem wyjątkowym, niosącym pozytywny przekaz.
Zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłe dążenie do wzrostu jego poczucia wśród obywateli jest niewątpliwie jednym z priorytetowych kierunków działania władz administracji każdego szczebla. Mając na uwadze powyższe w pełni popieram podejmowane przez Pana działania zmierzające do zmniejszenia ryzyka wystąpienia sytuacji mogącej stwarzać zagrożenie dla mieszkańców naszego regionu. Jednakże pragnę zwrócić się z uprzejmą prośbą aby przy podejmowaniu tak istotnych decyzji działania w tym zakresie były ukierunkowane nie tylko na zapewnieniu poprawy bezpieczeństwa podczas organizowanych imprez masowych ale jednocześnie mogły służyć dobru ogólnemu. Prośba ta podyktowana jest troską o mieszkańców przez których wydarzenia sportowe traktowane są w sposób wyjątkowy i niosą za sobą jedynie pozytywny przekaz.
Odnosząc się do powyższego pragnę poinformować, że w dniu 27.06.2014r. Komendant Miejski Policji w Chorzowie wydał opinię dotycząca organizacji przez Ruch Chorzów S.A. meczów piłki nożnej w ramach rozgrywek Pucharu Europy, Pucharu Polski oraz Ligi Zawodowej Ekstraklasy S.A. w sezonie 2014/2015, Runda Jesień 2014. Dokument ten nie zawierał żadnych przeciwwskazań odnośnie możliwości przeprowadzenia imprez masowych przez wskazanego wyżej organizatora.
W związku z powyższym w dniu 07.07.2014r. została wydana decyzja nr 10/2014  zezwalająca na przeprowadzenie tychże imprez. Nadmieniam również, że przedstawiciele Policji nie składali żadnych uwag w przedmiotowym zakresie podczas posiedzenia Zespołu ds. Bezpieczeństwa, które odbyło się 16.07.2014r.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa:
http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zelektryzują Chorzów
Kto był w zeszłym roku pod szybem Prezydent ten wie, że Męskiego Grania nie można przegapić. Wyjątkowy projekt już po raz drugi zawita do Chorzowa. W zeszłym roku kilkuset fanów muzyki alternatywnej, bawiło się na koncercie  Leszka Możdżera, Stanisława Soyki, Hey, Grażyny Łobaszewskiej, Kasi Nosowskiej i O.S.T.R . Tym razem do udziału w imprezie zaproszono gwiazdy, które nie boją się czerpać z muzycznej tradycji i przekształcać jej w zupełnie nową, zaskakującą jakość. Nowy zespół Męskiego Grania tworzą m.in.: Brodka, Artur Rojek, Dawid Podsiadło, Piotr Zalewski i Smolik. Kto pojawi się na chorzowskiej scenie 26 lipca? Oprócz zespołu Męskiego Grania, koncert zagrają: Dezerter, Jazzombi!e, Makowiecki + Skrzek + Komendarek, Pablopavo + SKUBAS, Pustki, The Freuders i Waglewski Fisz EMADE.
Więcej szczegółów na: www.meskiegranie.pl

Festiwal Ryśka Riedla
Koncert na kilkadziesiąt harmonijek i gitar – tak rozpocznie się tegoroczny Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla. 25 lipca już po raz czwarty odbędzie się Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych „Blues na Wolności”. Chętni do zaprezentowania swoich umiejętności mogą zgłaszać się do 21 lipca do Chorzowskiego Centym Kultury, przy ul. Sienkiewicza (tel. 32 3497871, e-mal: damian_b@chck.pl ). Warto pokonać tremę – każdy uczestnik otrzyma 2-dniowy karnet na festiwal, a na najlepszych muzyków czekać będą atrakcyjne nagrody. Przegląd rozpocznie się o godz. 17.00 na ul. Wolności, a o 19.15 zwycięzcy zagrają w finałowy koncert na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury.
Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych to dopiero początek festiwalowych atrakcji. Na scenie w Parku Śląskim odbędą się aż dwa koncerty jubileuszowe. 26 lipca 20-lecie świętować będzie Sebastian Riedel i jego grupa Cree, a dzień później 35 urodziny obchodzić będzie Oddział Zamknięty. Gwiazdą XVI Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla będzie także zespół Kult, który pojawi się na scenie 26 lipca o godz. 19.15. Święto śląskiego bluesmana zakończy spektakl „Życie” do którego słowa napisał sam Rysiek Riedel.
Szczegółowy program festiwalu:
http://www.festiwalryska.pl/

Uwolnij książki
W Chorzowie ruszyła coroczna zbiórka książek. Zebrane egzemplarze trafią do nowych właścicieli 11 września, podczas kiermaszu na ul. Wolności. Każdy kto tego dnia, odwiedzi  główny deptak w mieście, będzie mógł wrócić do domu z darmowym egzemplarzem książki, gazety lub audiobooka. Literacka giełda  to jedno w wydarzeń w ramach akcji „Wolność czytania”. We wrześniu miłośnicy książek wezmą udział także w spotkaniach autorskich, warsztatach literackich i animacjach związanych z promocją czytelnictwa.
Książki, czasopisma, audiobooki oraz wydawnictwa pisane brajlem przyjmowane będę do 11 września w:
- Urzędzie Miasta, ul. Rynek 1
- Miejskim Domu Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6
- Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
- Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka  59 - Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13
- Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 oraz we wszystkich filiach bibliotek
- Muzeum, ul. Powstańców 2

Wakacyjna Akademia Seniora
Jak bezpiecznie robić przelewy z internecie, czy obróbka zdjęć jest trudna? Co to jest szpalta i lead? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi uzyskają słuchacze Wakacyjnej Akademii Seniora (WAS). Piętnaście grup seniorów szkolą z zakresu obsługi komputera wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. A chętnych przybywa.
- W związku z ogromnym zainteresowaniem postanowiliśmy, że także w wakacje seniorzy będą mieli możliwość nauki i szlifowania nabytych umiejętności - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych, która koordynuje akcje. – My w tym czasie przygotujemy się do startu z nowymi kursami od września. Na bazie szkoleń powstał pomysł stworzenia Wakacyjnej Akademii Seniora.
Seniorzy przez całe wakacje mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70 / 3.
Program wykładów i warsztatów:
http://www.um.chorzow.pl/aktualnosci/2669-wakacyjna-akademia-seniora-407.html

Bezpłatne porady prawne w wakacje
Jak prawidłowo sporządzić umowę? Co oznaczają prawnicze zwroty? Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów? W lipcu zapraszamy do wakacyjnej poradni prawnej w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6. Doświadczeni prawnicy Magdalena Musiał i Michał Kosmacki oferują pomoc w zakresie prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, pracy, spółdzielczego, gospodarczego, ubezpieczeń społecznych oraz porady, związane z zawieraniem umów. Bezpłatna poradnia prawna czynna jest w każdy wtorek lipca od godz. 18.00 (MDK „Batory”, sala nr 5).

Lato otwartych boisk
Już po raz 9 ośrodki sportowe Stadionu Śląskiego będą dostępne dla dzieci przez całe wakacje. Bezpłatne zajęcia pod okiem instruktorów odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00. Dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat organizatorzy proponują zajęcia piłkarskie i kurs tenisa ziemnego z instruktorem (2 razy w tygodniu). W trakcie akcji nie zabraknie innych wakacyjnych gier i zabaw: siatkówki, koszykówki, badmintona i tenisa stołowego.
Wystarczy wypełnić przygotowany na stronie www.stadionslaski.pl formularz, podpisać i przekazać dziecku, aby przyniosło na zajęcia (dotyczy to także grup zorganizowanych).
Grupy zorganizowane są proszone o wcześniejsze ustalanie terminu. 


Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
25.07. godz. 10:00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
25.07. godz. 17:00 IV Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych „Blues na Wolności”
28.07. godz. 10:00 „W krainie śniegu” Uniwersytet Rozwoju
29.07. godz. 10:00 Film dla dzieci i młodzieży
30.07. godz. 10:00 „Na tropie zaginionej opowieści” Teatr TRIP
31.07. godz. 10:00 Film dla dzieci i młodzieży

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
27.07. godz. 16:00 Festyn miejski na Placu Jana

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2.06 - 28.07 na wystawę „Animalis” III Triennale Malarstwa.
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow
Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć