Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 924
2014-07-21


TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 10.07 – 17.07.2014

22 lipca
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO
24.07. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur pełnić będzie radna Mariola Roleder

AKTUALNOŚCI

Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku
30 czerwca ruszył konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania płyty Rynku wraz z otoczeniem. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie nowego sposobu zagospodarowania tej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem przebudowy Rynku. Oczekiwane jest pokazanie struktury oraz nowych sposobów użytkowania budynków i działek przylegających do Rynku. W opracowaniu należy uwzględnić relacje z otoczeniem i dzielnicami miasta w aspektach społecznych, funkcjonalnych i przestrzennych.
Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialny jest Wydział Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta w Chorzowie. Kontakt z organizatorem przez Sekretarza konkursu - arch. Adama Szeję (szeja_a@chorzow.eu).
Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w konkursie mija 18 lipca 2014r. o godz. 14:00.
Więcej informacji: http://www.chorzow.eu/aktualnosci/2784-konkurs-na-opracowanie-koncepcji-zagospodarowania-rynku.html

McDonald's przy ul. Wolności – oświadczenie
Oficjalne stanowisko koncernu McDonald’s Polska Sp. z o.o. w sprawie rezygnacji z dalszej działalności lokalu położonego przy ul. Wolności
„Zamknięcie lokalu McDonald’s przy ul. Wolności w Chorzowie podyktowane było wyłącznie względami biznesowymi. Nasza obecna strategia rozwoju zakłada inwestowanie przede wszystkim w wolnostojące lokale typu McDrive. Lokal przy ul. Wolności po wielu latach działania wymagał poważnych nakładów na gruntowny remont i modernizację. Spodziewane obroty nie uzasadniałyby poniesienia takich kosztów” - Dominik Szulowski | Public Relations Manager, McDonald's Polska Sp. z o.o.

Chorzowska Karta Dużej Rodziny
71 wniosków i 281 kart –  to chorzowskie statystyki z pierwszego miesiąca funkcjonowania „Karty Dużej Rodziny”.  Teraz do ogólnopolskiego pakietu zniżek dla rodzin wielodzietnych dołączyła specjalna oferta dla chorzowian.  Wkrótce wszyscy posiadacze Karty Dużej Rodziny z chorzowskim identyfikatorem (2463011) będą korzystać z promocyjnych cen biletów na basen, ligowe mecze siatkówki, czy przedstawienia teatralne. – Na tę chwilę w naszej ofercie jest, m.in. bilet do muzeum za 1,50 zł i darmowe wejścia na większość imprez w ramach „Lata w mieście”. To jednak dopiero początek. Po sukcesie karty  programu „Chorzów 60+” jesteśmy przekonani, że liczba partnerów będzie szybko rosnąć – przekonuje Prezydent Miasta, Andrzej Kotala.


Najlepsi policjanci nagrodzeni
101 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie otrzymało akt mianowania na wyższy stopień, a 30 zostało odznaczonych za specjalne osiągnięcia podczas obchodów Święta Policji. 15 lipca w Starochorzowskim Domu Kultury odbył się uroczysty apel. Nie zabrakło gratulacji i podziękowań.  – Co roku staramy się wspierać chorzowską policję finansowo. Oprócz nagród dla funkcjonariuszy, oferujemy też wsparcie rzeczowe. W tym roku zakupiliśmy m.in. dwa samochody i dofinansowaliśmy gruntowny remont komisariatu przy ul. Legnickiej – przypomniał Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych, Marcin Michalik.

Premiera "Obrazków ze wsi Chorzów"
Bieńkowicz, Kotala, Dudek, Grochal czy Gola to niektóre z nazwisk występujących w chorzowskich aktach sądowych sprzed półwiecza. Dokumenty odnalezione w berlińskim archiwum, posłużyły za scenariusz spektaklu „Obrazki ze wsi Chorzów”.  Premiera odbyła się 13 lipca w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. W rolę danych mieszkańców wsi wcielili się aktorzy z Chorzowskiego Centrum Kultury i Teatru Rozrywki

Zwycięzcy lipcowej krzyżówki
Syberyjska rzeka, niepieniężny wkład wspólnika do spółki, przezroczysta tkanina – to tylko niektóre z haseł lipcowej krzyżówki. W ostatnim numerze miesięcznika „Twój Chorzów – Wiadomości Samorządowe” na czytelników ponownie czekała łamigłówka. Mieszkańcy chętnie podjęli wyzwanie – do Urzędu Miasta napłynęło kilkadziesiąt kartek z hasłem „Lato w mieście”. Komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Zestaw miejskich gadżetów powędruje do Joanny Kulik, Haliny Śliwy i Leona Skibińskiego. Gratulujemy!

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa:
http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Rusza Chorzowski Teatr Ogrodowy
Obserwator codziennych paradoksów, bezlitosny komentator rzeczywistości, tropiciel absurdów. Bezwzględny ironista, rymotwórca i śpiewający autor „piosenek z tekstem”. Piotr Bukartyk (wraz z rewelacyjnym gitarzystą Krzysztofem Kawałko – w duecie sprawdzonym podczas cotygodniowych audycji u Wojciecha Manna w radiowej Trójce) zainauguruje ósmy sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.
Piotr Bukartyk jest „zbyt rockowy, jak na śpiewającego poetę i zbyt poetycki, jak na rockowe schematy”. Nigdy nie podporządkowuje się muzycznym modom, ale zawsze wie, jak zagrać na emocjach publiczności. Inteligentne i prześmiewcze teksty odnosi do aktualnych wydarzeń. Równie chętnie odwołuje się w utworach do damsko-męskich relacji. Jego koncerty są zawsze połączeniem muzycznej uczty (świetne gitarowe brzmienia!), piosenek z przesłaniem i puentą (pozbawionych banału i dopracowanych warsztatowo) oraz… kabaretowej konferansjerki. Bo Piotr Bukartyk ceni sobie dobry dowcip. Uwielbia występować, cieszy go kontakt z słuchaczami. I to na koncertach da się bez trudu wyczuć. Nieprzypadkowo fani na internetowych forach piszą o nim „niezły, a nawet bardzo dobry, lub ewentualnie genialny”.
Koncert inaugurujący Chorzowski Teatr Ogrodowy odbędzie się 18 lipca o godz. 21.00 w Sztygarce. Bilety do kupienia w recepcji Sztygarki (Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d, tel. 32 249 59 92, www.sztygarka.pl) oraz w sieci ticketportal.pl

Wakacyjna Akademia Seniora
Jak bezpiecznie robić przelewy z internecie, czy obróbka zdjęć jest trudna? Co to jest szpalta i lead? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi uzyskają słuchacze Wakacyjnej Akademii Seniora (WAS). Piętnaście grup seniorów szkolą z zakresu obsługi komputera wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. A chętnych przybywa. - W związku z ogromnym zainteresowaniem postanowiliśmy, że także w wakacje seniorzy będą mieli możliwość nauki i szlifowania nabytych umiejętności - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych, która koordynuje akcje. – My w tym czasie przygotujemy się do startu z nowymi kursami od września. Na bazie szkoleń powstał pomysł stworzenia Wakacyjnej Akademii Seniora. Seniorzy przez całe wakacje mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70 / 3.
Program wykładów i warsztatów:
http://www.um.chorzow.pl/aktualnosci/2669-wakacyjna-akademia-seniora-407.html

Bezpłatne porady prawne w wakacje
Jak prawidłowo sporządzić umowę? Co oznaczają prawnicze zwroty? Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów? W lipcu zapraszamy do wakacyjnej poradni prawnej w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6. Doświadczeni prawnicy Magdalena Musiał i Michał Kosmacki oferują pomoc w zakresie prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, pracy, spółdzielczego, gospodarczego, ubezpieczeń społecznych oraz porady, związane z zawieraniem umów. Bezpłatna poradnia prawna czynna jest w każdy wtorek lipca od godz. 18.00 (MDK „Batory”, sala nr 5).

Lato otwartych boisk
Już po raz 9 ośrodki sportowe Stadionu Śląskiego będą dostępne dla dzieci przez całe wakacje. Bezpłatne zajęcia pod okiem instruktorów odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00. Dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat organizatorzy proponują zajęcia piłkarskie i kurs tenisa ziemnego z instruktorem (2 razy w tygodniu). W trakcie akcji nie zabraknie innych wakacyjnych gier i zabaw: siatkówki, koszykówki, badmintona i tenisa stołowego.
Wystarczy wypełnić przygotowany na stronie www.stadionslaski.pl formularz, podpisać i przekazać dziecku, aby przyniosło na zajęcia (dotyczy to także grup zorganizowanych).
Grupy zorganizowane są proszone o wcześniejsze ustalanie terminu.  

Zelektryzują Chorzów
Kto był w zeszłym roku pod szybem Prezydent ten wie, że Męskiego Grania nie można przegapić. Wyjątkowy projekt już po raz drugi zawita do Chorzowa. W zeszłym roku kilkuset fanów muzyki alternatywnej, bawiło się na koncercie  Leszka Możdżera, Stanisława Soyki, Hey, Grażyny Łobaszewskiej, Kasi Nosowskiej i O.S.T.R . Tym razem do udziału w imprezie zaproszono gwiazdy, które nie boją się czerpać z muzycznej tradycji i przekształcać jej w zupełnie nową, zaskakującą jakość. Nowy zespół Męskiego Grania tworzą m.in.: Brodka, Artur Rojek, Dawid Podsiadło, Piotr Zalewski i Smolik. Kto pojawi się na chorzowskiej scenie 26 lipca? Oprócz zespołu Męskiego Grania, koncert zagrają: Dezerter, Jazzombi!e, Makowiecki + Skrzek + Komendarek, Pablopavo + SKUBAS, Pustki, The Freuders i Waglewski Fisz EMADE.
Więcej szczegółów na: www.meskiegranie.pl

Festiwal Ryśka Riedla
Koncert na kilkadziesiąt harmonijek i gitar – tak rozpocznie się tegoroczny Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla. 25 lipca już po raz czwarty odbędzie się Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych „Blues na Wolności”. Chętni do zaprezentowania swoich umiejętności mogą zgłaszać się do 21 lipca do Chorzowskiego Centym Kultury, przy ul. Sienkiewicza (tel. 32 3497871, e-mal: damian_b@chck.pl ). Warto pokonać tremę – każdy uczestnik otrzyma 2-dniowy karnet na festiwal, a na najlepszych muzyków czekać będą atrakcyjne nagrody. Przegląd rozpocznie się o godz. 17.00 na ul. Wolności, a o 19.15 zwycięzcy zagrają w finałowy koncert na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury.
Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych to dopiero początek festiwalowych atrakcji. Na scenie w Parku Śląskim odbędą się aż dwa koncerty jubileuszowe. 26 lipca 20-lecie świętować będzie Sebastian Riedel i jego grupa Cree, a dzień później 35 urodziny obchodzić będzie Oddział Zamknięty. Gwiazdą XVI Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla będzie także zespół Kult, który pojawi się na scenie 26 lipca o godz. 19.15. Święto śląskiego bluesmana zakończy spektakl „Życie” do którego słowa napisał sam Rysiek Riedel.
Szczegółowy program festiwalu:
http://www.festiwalryska.pl/

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
17.07. godz. 10:00 Film dla dzieci i młodzieży
18.07. godz. 10:00 Zajęcia plastyczne dla dzieci w Galerii MM
21.07. godz. 10:00 „Koty trzy” Gry i Ludzie – spektakl dla dzieci
22.07. godz. 10:00 Film dla dzieci i młodzieży
23.07. godz. 10:00 „Wycieczka do tajemniczej krainy” – spektakl dla dzieci
24.07. godz. 10:00 Film dla dzieci i młodzieży

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
17-24.07.  godz. 10:00 - 14:00 Lato w mieście

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach:
2.06 - 28.07 na wystawę „Animalis” III Triennale Malarstwa.
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow
Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć