Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 919
2014-05-16

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 16.05 – 22.05

20 maja
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna
22 maja
godz. 15.30 Komisja Kultury i Sportu (w Chorzowskim Centrum Kultury)

DYŻUR RADNEGO
22.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Tomasz Krawczyk

AKTUALNOŚCI

Motocykliści oddali 27 litrów krwi
To była najgłośniejsza parada w mieście. 10 maja ulicami Chorzowa przejechały harleye, motocrossy, choppery oraz powojenny Ural. Ponad 200 kierowców motocykli zachęcało mieszkańców do oddania krwi. Akcja „Motoserce” odbyła się w Chorzowie już po raz drugi. – Cieszymy się, że rośnie liczba krwiodawców. W zeszłym roku zebraliśmy ok. 13 litrów, a w tym aż 27 – podkreśla Beniamin Stępień z Tiger Riders FG Chorzów , organizator imprezy. Fani jednośladów, nie mogli narzekać na nudę. Na scenie pod Estakadą zagrali m.in. zespół Alcoholica i finaliści Must Be the Music - EGO Trip. Specjalny pokaz przygotował także Mirosław Brożek, wicemistrz Polski w wyścigach motocyklowych. Największe oklaski zdobył jednak występ chorzowskiej grupy „Sokolnia”. Młodzi akrobaci przyciągnęli pod scenę tłumy motocyklistów. Do akcji „Motoserce” przyłączyli się także policjanci i ratownicy medyczni. Chętni mogli dowiedzieć się więcej o bezpiecznej jeździe, rozdawano także apteczki motocyklowe.


Modernizacja Armii Krajowej
12 maja rozpoczął się kolejny etap robót związanych z remontem torowiska tramwajowego przy ulicy Armii Krajowej. Prace, na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie S.A., wykonuje konsorcjum firm NDI i Balzola. Realizacja robót prowadzona na odcinku od skrzyżowania z ul. Wita Stwosza do skrzyżowania z al. Bojowników o Wolność i Demokrację (północna część jezdni), obejmująca m.in. modernizację łuku torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej, Szpitalnej i al. Bojowników o Wolność i Demokrację - wymagać będzie całkowitego zamknięcia dla ruchu pojazdów ciągu al. BoWiD na odcinku od ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Ratuszową.
Trasy objazdów dostępne są na stronie: http://chorzow.eu/aktualnosci/2605-modernizacja-armii-krajowej-zmiany-od-1205.html


Inauguracja konferencji "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych"
13 maja odbyła się inauguracja konferencji „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych”. W ramach unijnego projektu „From Integration to INClusion” eksperci z Niemiec, Węgier i Polski rozmawiać będą o nowej formie aktywizacji osób niepełnosprawnych. 14 maja goście spotkali się w Chorzowskim Centrum Kultury na wykładach i warsztatach dotyczących narzędzi aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Miasta Andrzej Kotala – W Chorzowie od kilku lat działa firma Limatherm, która była wielokrotnie nagradzana za tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Jestem przekonany, że ich głos wniesie wiele w dzisiejszą dyskusję – podkreślił Prezydent. Konferencja trwała do 16 maja. 


Koncert Damiana Holeckiego - dwa koncerty jednego dnia
W związku z dużym zainteresowaniem koncertem Damiana Holeckiego, artysta zgodził się zagrać drugi koncert z okazji Dnia Matki. Oba wydarzenia artystyczne odbędą się 27 maja o godz. 16 i 18.30 w Starochorzowskim Centrum Kultury (ul. Siemianowicka 59). Bilety na pierwszy koncert zostały już wyprzedane. Na drugi, za bilet zapłacimy tyle samo - 35 zł. Chorzowscy seniorzy posiadający kartę „Chorzów 60+” mogą zakupić bilet ze specjalną zniżką. Bilety można nabyć w Chorzowskiej Strefie Wolontariatu (ul. Powstańców 70/3 - poddasze) lub w Starochorzowskim Centrum Kultury. Więcej informacji dotyczących koncertu można uzyskać pod numerem telefonu 693 546 525. Po koncercie będzie możliwość zakupu płyt, zdobycia autografu, czy zrobienia wspólnego zdjęcia z artystą. 


Ruszył nabór do szkół ponadgimnazjalnych
12 maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. W Chorzowie na absolwentów gimnazjów czeka ponad 1 700 miejsc. – W roku szkolnym 2014/2015 planujemy otworzyć 59 klas w 18 placówkach – zapowiada Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych. Uczniowie wybierać będą spośród 7 liceów ogólnokształcących, 7 techników i 4 szkół zasadniczych zawodowych. O przyjęciu do wybranych klasy decydować będzie wynik z egzaminu gimnazjalnego, ocena z języka polskiego i trzech innych przedmiotów, osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych oraz zaangażowanie w pracę społeczną. Kandydaci do klas sportowych, dodatkowo wezmą udział w testach sprawnościowych. W tym roku interesującą ofertę, przygotował m.in. chorzowski „Ligoń”. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego wezmą udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, przysposobienia wojskowego i podstaw prawa i kryminalistyki. Ciekawą propozycję dla młodych poliglotów ma „Słowak”. W I Liceum Ogólnokształcącym realizowany będzie program nauki języka angielskiego Cambridge. Kurs zakończy się możliwością przystąpienia do egzaminów językowych  na poziomie FCE, CAE i CPE.
Wnioski o przyjęcie można składać do 25 czerwca do godz. 12. Oferta chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych dostępna jest na stronie internetowej: http://chorzow.eu/aktualnosci/2596-informator-dla-absolwentow-gimnazjow.html

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.


Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.


Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Święto Miasta Chorzów
6 czerwca
Festyn pod szybem "Prezydent". Początek o godz. 15.00. W programie m.in.: zespół Perfect, Łzy i pokaz fajerwerków.
7 czerwca
koncert z okazji 35-lecia zespołu Dżem godz. 17.00 Park Śląski
7-8 czerwca
Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon  początek godz. 9.00 - Górnosląski Park Etnograficzny
14 czerwca
PARADA ulicą Wolności godz. 10.00
FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych Godz. 13.00 - Stadion Miejski ul. Lompy 13
INDUSTRIADA Szyb Prezydent - początek godz. 15.00, Hala dawnej Elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie - początek godz. 12.00
21 czerwca
Uroczysta msza święta z okazji 757 rocznicy nadania wsi Chorzów  Zakonowi Bożogrobców godz. 12.00 - Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
31 maja i 1 czerwca
Festiwal Młodych SPLOT - skwer przy ul. Kaliny
2 czerwca
Koncert: DZIECI DZIECIOM w wyk. Uczniów PSM I st. w Chorzowie godz. 17.00 - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Wystawa pokonkursowa III Triennale Malarstwa ANIMALIS 2014 godz. 17.00 - Miejska Galeria Sztuki MM
3 czerwca
Konferencja popularno – naukowa pt. “Różnorodne aspekty obecności zwierzęcia w kulturze” godz. 10.00 - Chorzowskie Centrum Kultury
OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNOŚCI - Chorzowskie Centrum Kultury
4.06
Konferencja "Kobiety na Śląsku" wykład  Anny Knysok, godz. 11.00
Koncert "Chopin – kameralnie"w wykonaniu Altra Volta String Quartet, godz. 18.00
5.06.2014
Spektakl Joanny Szczepkowskiej „ADHD i inne cudowne zjawiska" godz. 18.00
6 czerwca
Jestem w niebie czyli Maria Meyer śpiewa największe standardy jazzowe lat 30-tych godz. 19.30 - Teatr Rozrywki
8 czerwca
Festyn Kościół św. Ducha godz. 15.00
11 czerwca
Z NAMI KLASYCZNIE Koncert uczniów i nauczycieli Państwwej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chorzowie godz. 18.00 - Kościół Ewangelicko Augsburski im. M. Lutra w Chorzowie ul. Dąbrowskiego 22
28 czerwca
Slow Festival org. MDK Batory - Rosarium w Parku Śląskim

Chorzowski Bieg Rodzinny - 24.05
Bieg odbędzie się w dniu 24 maja 2014 - na terenie Szybu Prezydent przy ul. Kościuszki w Chorzowie. Biuro Zawodów mieścić się będzie w pobliżu miejsca startu.
Biuro czynne w godz. 10:00 – 10:50
Rozpoczęcie zawodów godz. 11:00
Zapisy do udziału w biegu przyjmowane będą bezpośrednio przed zawodami, w biurze zawodów lub telefonicznie do dnia 23.05.2014 pod numerem telefonu 695 571 291 lub mailowo na adres: sekula_m@chorzow.eu
W biegu mogą brać udział wszyscy chętni legitymujący się dobrym stanem zdrowia, składający oświadczenie stwierdzające zdolność do biegania na własną odpowiedzialność.
Dzieci i młodzież do lat 18 winny przedłożyć zgodę na udział w biegu podpisaną przez rodziców bądź prawnych opiekunów. W zawodach mogą uczestniczyć wyłącznie drużyny rodzinne. Każda z drużyn (rodzin) może liczyć minimalnie 2 osoby, a maksymalnie 5 osób, w dowolnym relacjach (rodzeństwo, rodzice, dziadki, wnukowie etc.). W drużynie uczestniczącej w biegu (bez względu na jej liczebność) musi być przynajmniej jedno dziecko (uczestnik niepełnoletni). Bieg rozpocznie się wspólnym startem wszystkich uczestników zawodów.
Bieg ma charakter rekreacyjny, z elementami biegu terenowego. Trasa wytyczona zostanie w obrębie terenów przy Szybie Prezydent. Uczestnicy mają do pokonania dwie pętle, a łączna długość dystansu do pokonania liczy ok. 1 km. Zadaniem drużyny (rodziny), jest wspólne pokonanie dystansu. Bieg zostaje zaliczony przez drużynę, tylko pod warunkiem, gdy wszyscy członkowie drużyny wbiegną jednocześnie na metę.
10.00 – otwarcie biura zawodów
11.00 – start Biegu Rodzinnego
11.45 – ceremonia dekoracji


Aktorzy z Lwowa odwiedzą Chorzów - 17.05
Aktorzy Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa będą gośćmi wolontariuszy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Wszystko dlatego, że artyści przyjeżdżają do Chorzowa, by wystawić spektakl „Na pełnym morzu”, który będzie można zobaczyć 17. 05. 2014 r. w Chorzowskim Centrum Kultury o godz. 18. Aktorzy mają bardzo napięty plan wizyty: 17 maja o godz. 10 zjedzą śniadanie integracyjne przygotowane przez wolontariuszy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Będzie to okazja do poznania się, wolontariusze wręczą aktorom ręcznie przygotowane podarunki. Potem goście pojadą na seans do Planetarium Śląskiego. O godz. 15 zjedzą w Chorzowskiej Strefie Wolontariatu (ul. Powstańców 70/3) tradycyjny, śląski żur.  A wieczorem będzie okazja do zobaczenia spektaklu „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka. Bilety kosztują 10 zł., uczestnicy programu „Chorzów 60+” zapłacą 5 zł.
Kontakt: Magdalena Sekuła, tel. 505 897 525
Turniej w futsalu o Puchar Prezesa Związku Górnośląskiego
Związek Górnośląski zaprasza miłośników piłki halowej na Turniej w futsalu o Puchar Prezesa Związku Górnośląskiego. Zawody odbędą się w dniu 17 maja 2014 roku o godzinie 9: 00 w
w hali sportowej MORiS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113.


Powiatowy Urząd Pracy: Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza na Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbędzie się 19 maja w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy i bieżącymi projektami realizowanymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Na uczestników wydarzenia czekać będzie także niespodzianka: na scenie wystąpi Mirek Jędrowski z zespołem. Uroczyste otwarcie dnia otwartego rozpocznie się o godz. 11.00. 


Konferencja "Senior w przestrzeni publicznej"
Senior kontra młody? Czy tak musi być? Jak odczarować wizerunek seniora? Po co aktywizować osoby po 60 r. życia i jak zmusić rodziców dorosłych dzieci, by dali im prawo do życiowych wyborów? Na te i na wiele innych pytań będą próbować odpowiedzieć uczestnicy konferencji „My, wy, oni. Senior w przestrzeni publicznej”, która odbędzie się 21.05.2014 r. w Miejskim Domu Kultury „Batory”. Spotkanie składać się będzie z dwóch części. W pierwszej, teoretycznej, wezmą udział osoby pracujące na rzecz seniorów i funkcjonujące w ich środowisku. W ramach debaty specjaliści m.in. z zakresu geriatrii czy aktywizacji osób starszych zastanowią się nad tym, jakie miejsce powinien
zajmować senior w przestrzeni publicznej. W drugiej, warsztatowej części, uczestnicy konferencji pod okiem specjalistów wypracują mapę problemów i proponowanych rozwiązań, które staną się pierwszym elementem długofalowej polityki miasta wobec osób starszych.
W związku z ograniczoną ilością miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 693 546 525 lub mailowo na adres sekula_m@chorzow.eu.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Konferencja rozpocznie się o godz. 15. 00.
Kontakt dla mediów: Magdalena Sekuła, tel. 505 897 525
 Program konferencji dostępny jest na stronie: http://chorzow.eu/aktualnosci/2620-konferencja-qsenior-w-przestrzeni-publicznejq-2105.html

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
17.05 godz. 18.00 Ciotunia – spektakl w wykonaniu Polskiego Teatru ze Lwowa
18.05 godz. 16.00 Film animowany dla dzieci
19.05 godz. 9.00 Chorzów bez barier
19.05 godz. 18.00 Gwiazdy Kina:James Dean – w ramach cyklu Klasyka Amerykańskiego Kina
22.05 godz. 17.00 Dos Gringos w Pónocnym Peru – w ramach cyklu Przewodnik Opowiada
22.05 godz. 18.00 Gwiazdy Kina: James Dean – w ramach cyklu Klasyka Amerykańskiego Kina

Starochorowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
17.05 godz. 17.00 Noc Muzeów: Bajkowanie na dobranoc

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
17.05 godz. 15.00 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Razem”
20.05 godz. 10.00 Spotkanie Klubu rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowiasnin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć