Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 918
2014-05-09

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 8.05 – 15.05

14 maja
godz. 16:30 Komisja Gospodarki i Rozwoju
15 maja
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna
godz. 15:30 Komisja Edukacji
godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu (UM Świętochłowice)

DYŻUR RADNEGO
15.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Grażyna Kosińska - Jokel


AKTUALNOŚCI

Młot z 1898 r. stanie w Królewskiej Hucie
34 tony, 145 uderzeń na minutę i żuraw o nośności 400 kg - takie możliwości ma młot parowo – powietrzny Brinkmann’a. XIX wieczny zabytek będzie jedną z atrakcji Industriady w Chorzowie. 14 czerwca uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć go z bliska w dawnej Elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Obecnie urządzenie znajduje się w Kuźni Batory na terenie Huty Batory. Młot składa się m.in. z cylindra wykonanego w formie odlewu ze staliwa i stalowego bijaka. Całość sterowana była za pośrednictwem układu dźwigniowego i suwaka, który umożliwiał pracę szybkobieżną. Urządzenie służyło do kucia przedkuwek do młotów matrycowych. Królewska Huta to nie jedyne miejsce, w którym odbywać będą się imprezy i warsztaty związane z Industriadą. Fanów zabytków techniki zapraszamy także pod Szyb Prezydent na koncerty, pokazy mody i przedstawienia teatralne.

Głosujący chcą by ławeczka stanęła na ul. Wolności
Znamy już wyniki ankiety na lokalizację ławeczki upamiętniającej wybitnego sportowca Ruchu Chorzów Gerarda Cieślika. Internautom najbardziej spodobał się pomysł postawienia jej przy ul. Wolności (46% głosów). Na drugim miejscu znalazła się ul. Cicha (45%). Najmniej zwolenników zdobyła lokalizacja przy ul. Farnej (9%). W ankiecie internetowej oddano 35 125 głosów.

Uwaga na oszusta
25 kwietnia mężczyzna podający się za strażnika miejskiego wylegitymował mieszkańców przy placu zabaw, koło szybu Prezydent w Chorzowie. Według przekazanych przez poszkodowanych informacji, oszust posiadał legitymację służbową i powoływał się na akcję Straży Miejskiej przeciwko pedofilom.  Mężczyzna miał  ok. 40 lat, 160 cm wzrostu, włosy w kolorze ciemny blond, pociągłą twarz i odstające uszy. Ubrany był w granatowe jeansy i czarną, skórzaną kurtkę. Straż Miejska w Chorzowie apeluje, aby nigdy nie okazywać dokumentów nieumundurowanym funkcjonariuszom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami strażnik miejski zawsze wykonuje obowiązki służbowe w pełnym umundurowaniu. – Prosimy także o przyjrzenie się legitymacji służbowej . Prawdziwa musi zawierać imię i nazwisko strażnika, zdjęcie w mundurze, numer znaku indentyfikacyjnego oraz podpis i pieczęć prezydenta miasta – wyjaśnia, Robert Warwas, Kierownik Referatu Dyżurnych Straży Miejskiej w Chorzowie. W przypadku spotkania osoby nieuprawnionej, podającej się za strażnika miejskiego prosimy o natychmiastowy kontakt z policją pod numerem telefonu 997 lub ze strażą miejską pod numerem 986.

Mistrzowie gry w bocce
Bocce to włoska gra, zasadami przypominająca petanque. Celem rozgrywek jest umieszczenie kul jak najbliżej paliny – małej kuli o kształcie sfery. 6 maja w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113 odbył się VI Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. Dzięki zmodyfikowanemu trybowi zawodów, szansę na sukces mieli również najsłabsi fizycznie zawodnicy. Do walki o awans do etapu ogólnopolskiego stanęło 84 zawodników z 16 drużyn. Chorzów reprezentowali organizatorzy śląskich eliminacji - Klub Olimpiad Specjalnych TROPS Chorzów. Zawody rozgrywano w 9 grupach – szansę na awans mieli zwycięzcy w każdej z nich. Wśród złotych medalistów znaleźli się sportowcy z chorzowskiego TROPSu. Dawid Szulc i Michał Gadomski zdobyli I miejsce w grupie VII. Chorzowianie stanęli także na podium w grupie V (II miejsce- Marta Leszczyńska i Adam Niestrój) i IX (III miejsce – Marcin Przywara i Michał Gross). Turniej Bocce to nie jedyna atrakcja, która czekała w MORiSie na fanów sportowców. Na koronie trybun uruchomiono także wioskę olimpijską, gdzie chętni mogli spróbować swoich sił m.in. w strzelaniu z łuku.

Chorzowscy maturzyści rozpoczęli maraton
Ponad 1 200 uczniów chorzowskich szkół rozpoczęło zmagania z egzaminem dojrzałości. 5 maja maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.  Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 30% punktów. Aby otrzymać świadectwo maturalne, uczniowie muszą przekroczyć ten próg również na pisemnych egzaminach z matematyki i języka obcego oraz na ustnych – z języka polskiego i obcego. Do maturalnego maratonu przystąpią nie tylko tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, ale także chętni, którzy chcą uzyskać aneks do świadectwa. W tym roku do napisania egzaminu uzupełniającego zgłosiło się w Chorzowie 178 uczniów. W pierwszy dzień egzaminów,  życzenia wszystkim maturzystom złożył Prezydent Miasta  Andrzej Kotala. „Jestem przekonany, że każdy z Was poradzi sobie z tym pierwszym poważnym egzaminem w Waszym życiu. Trzymam kciuki!”.
Święto św.Floriana - patrona miasta
4 maja obchodzone są uroczystości ku czci św. Floriana. To patron strażaków, hutników, garncarzy, kominiarzy czy piekarzy ale też od 1993 roku jest patronem Chorzowa. Z tej okazji w sanktuarium św. Floriana w Chorzowie przy ulicy Wandy odbyła sie uroczysta msza święta. W tym kościele znajdują się relikwie św. Floriana.

Miejskie obchody Dnia Flagi RP
2 maja już po raz dziesiąty obchodzono w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W Chorzowie uroczystości związane ze świętem obchodzono tradycyjnie na terenie byłej jednostki wojskowej pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty w Chorzowie. Punktualnie w samo południe przy dźwiękach hymnu narodowego na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę.  – Niech polska flaga będzie symbolem naszego dziedzictwa i drogowskazem na przyszłość - podkreślił Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. Z okazji Dnia Flagi odbył się także Rajd Śladami Wojska Polskiego. Już po raz drugi mieszkańcy zwiedzali miejsca związane z 75 Pułkiem Piechoty. Największą popularnością cieszyły się bunkry: schron dowodzenia na Górze Redena  i schron bojowy przy ul. Katowickiej. Po każdym z punktów rajdu oprowadzali, przebrani w mundury, członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji„Pro Fortalicium”.

Uczniowie oddali hołd ofiarom Holokaustu
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół  nr 3 w Chorzowie uczcili pamięć ofiar Holokaustu. 28 kwietnia młodzież i pedagodzy wzięli udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. W tym roku w sposób szczególny wspomniano martyrologię Żydów z Węgier. Tysiące osób z ponad 50 krajów już po raz 23 przeszło tzw. Drogą Śmierci z Śmierci z KL Auschwitz I do KL Auschwitz II Birkenau. Udział w tej uroczystości to nieoceniona lekcja historii, ale także okazja do wyrażenia solidarności i współodczuwania tragedii narodu żydowskiego.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Urząd Miasta nocą
W majowy wieczór zapraszamy do… Urzędu Miasta. W ramach rozgrzewki przed tegoroczną Nocą Muzeów chętni zwiedzać będą historyczny budynek chorzowskiego magistratu. 16 maja w roli przewodników po gmachu wystąpią urzędnicy i tajemniczy goście. Uczestnicy wycieczki przekonają się co kryje m.in. wieża zegarowa, sale sesyjne czy gabinet prezydenta. Dla odważnych otwarte zostaną podziemia budynku. Na zwiedzających czekać będą liczne niespodzianki. Wszystkich chętnych zapraszamy między godz. 18.00, a 20.30 – grupy wyruszać będą co pół godziny.
Następnego dnia zapraszamy do Muzeum w Chorzowie, przy ul. Powstańców 25. W Noc Muzeów, 17 maja w godzinach od 17.00 do 23.00 odbędą się wykłady i interaktywne przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Na zwiedzających czekać będą także wystawy czasowe: życzeniem moim było pracować dla Niego… Wystawa z okazji 100. Rocznicy urodzin ks. Jana Machy”, „Świat baśni śląskich Gustawa Morcinka” „Konserwacja – ratunek dla zabytków. Prezentacja zbiorów Działu Etnografii” oraz stała wystawa numizmatyczna „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”  

IV akcja krwiodawstwa "Motoserce"
Oddaj krew i zgarnij… voucher na tatuaż. Tak do oddawania krwi zachęcać będą członkowie  klubu motocyklowego Tiger Riders FG Chorzów. 10 maja o godz. 10.00 rozpocznie się IV akcja krwiodawstwa „Motoserce 2014”. Na scenie pod Estakadą zagra m.in. zespół Alcoholica i finaliści Must Be the Music - EGO Trip. Uczestnicy wezmą także udział w pokazach ratownictwa medycznego i aerografu – miniaturowego „pistoletu” do malowania precyzyjnego. Ponadto o godz. 13.00 ulicami miasta przejedzie parada motocyklowa.

Chorzowski Mundial
Przez kilka dni Chorzów stanie się areną światowych rozgrywek w piłce nożnej. 10 maja rozpocznie się Turniej 6-tek Piłkarskich w systemie i na zasadach Mistrzostw Świata Brazylia 2014. Mecze rozegrane zostaną na wzór mundialowych rozgrywek - każdy z nich po 50 minut. Drużyny będą reprezentowały poszczególnych uczestników brazylijskich mistrzostw. Turniej potrwa do 14 maja. Zapraszamy na ORLIK-a przy ul. Kościuszki i 3 Maja.

100. rocznica wybuchu I Wojny Światowej
12 maja o godz. 17.00 w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się konferencja naukowa z okazji 100-lecia wybuchu I Wojny Światowej. Prelekcje poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: m.in.: prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, dr hab. Zbigniew Hojka, dr hab. Lech Krzyżanowski i dr Wojciech Moś. Oprawę muzyczną konferencji zapewni chorzowska schola żeńska Nativitatis. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski. Wstęp wolny!

Konferencja "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych"
„Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych” to temat trzeciej konferencji w ramach unijnego projektu „Od Integracji do Inkluzji”. W dniach od 14 do 16 maja w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się szereg wykładów, warsztatów i spotkań z ekspertami. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o polskim prawie pracy dotyczącym osób niepełnosprawnych oraz systemie zachęt dla pracodawców zatrudniających osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Program „Inkluzja” ma na celu wyznaczenie nowego kierunku społecznego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Eksperci z różnych dziedzin szukają odpowiedzi na pytanie jak w naturalny sposób włączyć osoby niepełnosprawne we wszystkie obszary życia. W ramach projektu odbyły się już dwie konferencje: „Zamieszkanie w środowisku osób niepełnosprawnych” w Iserlohn (Niemcy) i „Edukacja osób niepełnosprawnych” w Nyiregyhaza (Węgry). Chorzów jest gospodarzem ostatniego spotkania w ramach projektu.

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
10.05 godz. 18.00 Gwiazda – spektakl muzyczny ChCK
11.05 godz. 16.00 Maluch audi uje – koncert dla rodzin z małymi dziećmi
12.05 godz. 17.00 100-lecie wybuchu II WŚ – sesja naukowa
13.05 godz. 18.00 Gwiazdy kina: James Dean – w ramach cyklu Klasyka Amerykańskiego Kina
15.05 godz.9.30 From Integration to INClusion – konferencja
15.05 godz. 19.00 American Dreams – spektakl podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chorzowie

Starochorowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
15.05 godz.10.00 Pogodamy o Śląsku – spotkanie z Markiem Szołtyskiem

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
9.05 godz. 18.00 Festiwal Niegrzeczny Śląśk
11.05 godz. 17.00 Koncert odpustowy przy parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza
13.05 godz. 11.00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – koncert
14.05 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowiasnin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć