Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 915
2014-04-10

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 10.04 – 17.04

15 kwietnia
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna
16 kwietnia
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO
17.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska 


AKTUALNOŚCI


Wieża szybowa z tarasem widokowym
Ponad 170 schodów trzeba będzie pokonać, by wejść na taras widokowy szybu Prezydent. Właśnie trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na 42 metrową wieżę wyciągową nieczynnej od 21 lat kopalni. Platforma widokowa zlokalizowana będzie na wysokości 34 metrów (powyżej są już tylko koła wyciągowe wieży). Jej powierzchnia to 16 metrów kwadratowych. Żeby się na nią dostać trzeba będzie pokonać dokładnie 176 stalowych schodów. Na platformie zmieści się jednocześnie 20 osób. Na szybie będzie mogło przebywać 48 osób.
Wejście na taras widokowy będzie bezpłatne. Na klatce schodowej, dla bezpieczeństwa, zamontowane zostaną kamery. Dwie dodatkowe, obrotowe, zamontowane zostaną na szczycie wieży.


Pierwsza pomoc w ramach Miejskich Spotkań Medycznych
Statystycznie przynajmniej raz w życiu będziemy w sytuacji, w której trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. 7 kwietnia była okazja się tego nauczyć: w ramach rozpoczęcia trzeciej odsłony Miejskich Spotkań Medycznych odbyły się szkolenia na fantomach przeprowadzone przez strażaków, strażników miejskich i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, w którym odbyła się akcja. Najpierw jednak zasady prawidłowej resuscytacji tłumaczył Witold Kandziora, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Zespołu Szpitali Miejskich.Każdy uczestnik spotkania dostał podstawowy zestaw do resuscytacji (ustnik i rękawiczki). Co więcej miasto doposażone jest w automatyczne defibrylatory. Od poniedziałku urządzenie wisi w Urzędzie Miasta w Chorzowie, trzy jeżdżą w samochodach straży miejskiej. - Za kilka dni pojawi się także w Starochorzowskim Domu Kultury, później zobaczymy, gdzie trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć instytucje w taki sprzęt - mów Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Chcemy, by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie - dodaje. 


Wizyta Abp Skworca w ZSM przy K.Miarki
4 kwietnia Zespół Szpitali Miejskich przy Karola Miarki odwiedził Abp Wiktor Skworc. Placówka była jednym z miejsc spotkań podczas wizytacji kanonicznej w Parafii p.w. Św. Barbary w Chorzowie. – Dziękuję całemu personelowi za codzienną posługę. Dzięki Wam chwile spędzone w szpitalu, są dla chorych lżejsze. Gospodarzom miasta składam podziękowania za wszelkie wsparcie, tak ważne dla szpitala – przyznał podczas rozmowy z lekarzami Abp Wiktor Skworc.


W Dolinie Górnika i Żabich Dołach można już bezpiecznie spacerować
Od kilku tygodni mieszkańcy chorzowskiej dzielnicy Maciejkowice skarżyli się na sforę bezpańskich psów grasujących w Dolinie Górnika oraz w okolicy Żabich Dołów. Zwierzęta, w opinii mieszkańców, były agresywne i niemalże terroryzowały spacerowiczów (Żabie Doły i Dolina Górnika to miejsce chętnie odwiedzane przez chorzowian). Jak przyznają chorzowscy strażnicy wyłapanie psów nie było łatwe, z uwagi na rozległy i gęsto porośnięty teren. W dodatku zwierzęta urodziły się już w warunkach dzikich. Psy wyłapano przy użyciu chwytaków i specjalnych siatek. Wcześniej zwierzętom podano środki uspokajające. Całe stado trafiło do chorzowskiego schroniska.


Porozumienie pomiędzy UŚ a Akademickim Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2
4 kwietnia w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie uroczyście podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, a Akademickim Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Od tej pory Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach i III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie będą dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Uczniowie będą mieli szansę brać udział w zajęciach otwartych i wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu.


Seniorzy o Chorzowie - spotkanie Klubu Pegaz
8 kwietnia w MDK Batory odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ. Na pytania seniorów dot. najważniejszych spraw i problemów w mieście odpowiadał Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. realizacja tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, bezpieczeństwo w dzielnicach, plany inwestycyjne oraz kampania dot. sprzątania po psach.


Gimnazjum nr 8 z nowym boiskiem
8 kwietnia w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Czempiela oddano do użytku nowe boisko tartanowe. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Chorzowa i Rady Miasta. Nie zabrakło też licznej grupy uczniów. - Dzięki nowemu obiektowi będziecie mogli w pełni korzystać z zajęć wychowania fizycznego. To ważne, by dbać o swoją sprawność fizyczną. W zdrowym ciele, zdrowy duch - przekonywał gimnazjalistów prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. 


Wypłata zawieszonych emerytur
Z dniem 19 lutego 2014r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę.
Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w  roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2349-wyplata-zawieszonych-emerytur.html
źródło: ZUS Chorzów


Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne
 „Badam się, więc mam pewność” – pod tym hasłem rozpoczął się Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jak co roku, Polki będą mogły skorzystać z pakietu bezpłatnych badań. Na cytologię zapraszamy panie w wieku od 25 do 59 lat, które są aktualnie objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystać mogą kobiety w wieku 50 – 69 lat (decyduje rok urodzenia), które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Adresy placówek objętych programem znajdują się na stronie www.rakszyjki.org i www.raksutka.org w zakładce „Gdzie się badać”.


Bezpłatne szkolenia dla mikroprzedsiębiorców
Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Chorzowie oraz Powiatowy Urząd Pracy zapraszają przedsiębiorców oraz ich pracowników do udziału w projekcie Wsparcie dla chorzowskich mikroprzedsiębiorców Poddziałanie 8.1.1 PO KL.
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2013r. - 31 sierpnia 2014r.
Formy wsparcia:
1. Doradztwo wstępne - indywidualne: zagadnienia z zakresu marketingu, promocji, finansów, podatków, źródeł finansowania działalności gospodarczej itp.
2. Szkolenia do wyboru (każde szkolenie 60 godzin):
- Księgowość w mikroprzedsiębiorstwach
- Marketing dla mikroprzedsiębiorstw
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój mikroprzedsiębiorstwa
3. Doradztwo końcowe - grupowe
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2246-bezplatne-szkolenia-dla-mikroprzedsiebiorcow.html


Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście. 


Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.


Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.


Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW


Chorzowska Rada Gospodarcza
2 kwietnia spotkała się ponownie Chorzowska Rada Gospodarcza, czyli ciało konsultacyjne chorzowskiego biznesu z władzami miasta. Podczas posiedzenia doszło do formalnego ukonstytuowania się Rady i zatwierdzenia regulaminu jej funkcjonowania. W praktycznej części spotkania Prezydent Miasta Andrzej Kotala dokładnie opowiedział przedsiębiorcom o planach inwestycyjnych miasta na najbliższe 3 lata. Postanowiono też o nawiązaniu szerszej współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, a ściślej z jednostkami zamiejscowymi zlokalizowanymi w naszym mieście. Kolejne spotkanie Rady odbędzie się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, gdzie naukowcy zaprezentują swoją ofertę dla biznesu.


Wsparcie dla chorzowskich przedsiębiorców
Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie oraz Urząd Miasta Chorzów wyszedł naprzeciw oczekiwań chorzowskich przedsiębiorców w sprawie informacji na temat nowej perspektywy finansowej w ramach europejskich funduszy pomocowych. Zorganizowana 7 kwietnia w hotelu Focus konferencja pt. "WSPIERANIE INWESTYCJI W MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTWACH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO", której patronem był Fundusz Górnośląski, była doskonałą okazją do rozmów na temat możliwości wsparcia, europejskimi środkami, działań inwestycyjnych i rozwojowych śląskiego biznesu. W  swym wystąpieniu Jan Olbrycht – Deputowany do Parlamentu Europejskiego przypomniał przedsiębiorcom znaczenie nie tylko wysokości środków finansowych, ale także zmian legislacyjnych, które inicjowane w Brukseli a implementowane w prawie krajowym, mają znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Z wystąpień przedstawicieli m.in. Wydziału Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,  Funduszu  Górnośląskiego i Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego goście dowiedzieli się o priorytetach i rozwiązaniach systemowych programów pomocowych dla małych i średnich firm naszego województwa. Konferencję otwierał w roli gospodarza Prezydent Miasta Chorzów  Andrzej Kotala, a podsumował, w swoim wystąpieniu opisującym najważniejsze planowane w Chorzowie inwestycje, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Marcin Michalik.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


W Chorzowie piszą księgę ku czci Jana Pawła II
Księga ku czci Jana Pawła II powstaje z okazji kanonizacji Jana Pawła II. To chorzowski wkład w to wydarzenie. Do akcji włączyło się już szereg instytucji miejskich: domy kultury, stowarzyszenia, domy pomocy społecznej czy Caritas Archidiecezji Katowickiej. W akcji wziąć udział może każdy: wystarczy na kartce A4 napisać, namalować lub .. wykleić dokończenie zdania: Jan Paweł II jest dla mnie…. i złożyć w Urzędzie Miasta w pokoju nr 222 lub w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu (ul. Powstańców 70/3) do dnia 11 kwietnia. Wszystkie prace zostaną złożone w wielką księgę i wysłane do Watykanu, tak by księga znalazła się tam przed dniem kanonizacji Papieża. 


Reprezentacja polskich szczypiornistek znowu w Chorzowie
Zbliża się turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata w piłce ręcznej kobiet do lat 20-tu. Będzie to kolejna międzynarodowa impreza kobiecego szczypiorniaka, której gospodarzem został Chorzów. W minionych latach, hala MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 wielokrotnie gościła pierwszą reprezentację kobiet, grającą mecze towarzyskie oraz eliminacyjne. W 2012 roku, przy okazji meczu z reprezentacją Litwy i finału akcji „Szczypiorniak na Orlikach” rozegranego w katowickim Spodku, Chorzów odwiedziła również męska reprezentacja Polski. Także Akademickie Mistrzostwa Świata odbywały się w kilku śląskich miastach, między innymi w Chorzowie. Teraz czas, by z jak najlepszej strony zaprezentowała się młodzież - a dokładnie panie do lat dwudziestu. W kadrze na turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata znalazła się między innymi Zuzanna Ważna, reprezentująca KPR Ruch Chorzów. Polki, od 17 do 19 kwietnia, powalczą o dwa premiowane awansem miejsca z Holenderkami, Serbkami i Słowaczkami. Wstęp wolny! Zapraszamy.
Program turnieju: http://chorzow.eu/aktualnosci/2517-reprezentacja-polskich-szczypiornistek-znowu-w-chorzowie-od-1704.html


Ekologiczne przedszkolaki
11 kwietnia najmłodsi chorzowianie z Przedszkola nr 12 wesprą miejską kampanię społeczną przypominającą o obowiązku sprzątania po swoim psie. Akcja „Kocham, dbam, jestem odpowiedzialny za swojego zwierza, dlatego sprzątać po nim chcę” skierowana jest zarówno do właścicieli psów, jak i do mieszkańców, którym na sercu leży czyste i przyjazne miasto. Wszystko to w ramach programu „Vademecum Ekologii dla Przedszkolaka”. Dzięki temu dzieciaki mają okazję pogłębiać swą wiedzę. Tworzą ekologiczne meble, rozmawiają o segregacji śmieci. Podczas zajęć z czworonogiem uczą się, jak w bezpieczny i komfortowy sposób należy sprzątać po swoim psiaku. W piątek, w trakcie „ekologicznego spaceru” wokół Amelungu,  wyczyszczą „przyrodę” ze śmieci i rozdadzą przechodniom ulotki na temat sprzątania po pupilu. Akcję wesprą uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15. Początek o godz.11 przy ul. Lipińskiej 9.


Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki w Planetarium
12 kwietnia wypadają dwie ważne rocznice z dziejów astronautyki: w 1961 r. Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos, a dwadzieścia lat później w 1981 r. wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia (ST...S-1). Z tej okazji, 12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Planetarium Śląskie, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Rakietowe zapraszają w tym dniu na piknik rakietowy. W programie prelekcje, pokazy rakiet, gry i zabawy dla najmłodszych.
Pogram pikniku: http://chorzow.eu/aktualnosci/2514-dzien-lotnictwa-i-kosmonautyki-w-planetarium-1204.html


Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
10.04 godz. 18.00 Giacomo Puccini Tosca – opera w wykonaniu Opery Śląskiej
11.04 godz. 18.00 Trzy odsłony tanga – koncert Trio Appassionata, Marta Florek, Zbigniew Stryj
12.04 godz. 17.30 Sonds of Brodway – koncert musicalowy
13.04 godz. 16.00 Niesamowite przygody Passepartout i Phileasa Fogga
14.04 godz. 18.00 Pogodomy o Śląsku? – cykl z Markiem Szołtyskiem

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
10.04 godz. 10.00 Pogodomy o Śląsku? – cykl z Markiem Szołtyskiem
11.04 godz. 11.00 Mała Akademia Jazzu
11.04 godz. 9.00 Festiwal Otwartych Serc
13.04 godz. 17.00 Koncert wielkopostny w ogrodzie oliwnym
16.04 godz. 9.00 Świątecznie - jajecznie – warsztaty plastyczne dla dzieci

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
10.04 godz. 12.30 Spotkanie emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego
11.04 godz. 11.00 Góra pisanek – rozstrzygnięcie konkursu
13.04 Sprzedaż ozdób wielkanocnych przed kościołem pw. WNMP w Chorzowie Batorym
16.04 godz. 10.00 Magiczna podróż Krzysia – spektakl dla dzieci

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 31.03 – 22.04 na wystawę rzeźby ceramicznej Grażyny Płocicy „Zajrzyj do wnętrza”. Galeria czynna jest pn. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć