Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 907
2014-02-13

 RADA MIASTA


DYŻUR RADNEGO
20.02. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur pełnić będzie radny Ryszard Sadłoń


AKTUALNOŚCI 


Konsultacje dot. Rady Seniorów
Co jest najważniejsze dla chorzowian 60+? Jak działać? 12 lutego w Urzędzie Miasta odbyło się drugie spotkanie dotyczące utworzenia Rady Seniorów. Kilkadziesiąt mieszkańców rozmawiało o priorytetach i zakresie działań nowego organu. Chorzowianie pracowali na dwóch dokumentach – propozycjach statutu przygotowanych na poprzednich konsultacjach. Zebrani wspólnie ustalili, że nowa rada powinna liczyć 15 członków, a o mandat będzie mógł ubiegać się każdy senior mieszkający w Chorzowie. 19 lutego o godz. 12.00 w Urzędzie Miasta (Mała Sala Sesyjna, II p.) odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach konsultacji w sprawie Rady Seniorów. Do udziału zapraszamy zarówno stałych uczestników, jak i nowe osoby.


Szusowali w Istebnej
W słońcu i kilku stopniach na plusie odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie o Puchar Prezydenta Chorzowa. 8 lutego na stoku Złoty Groń w Istebnej spotkało się kilkudziesięciu miłośników białego szaleństwa. Na starcie stanęli młodzi i nieco starsi, rodziny i zawodnicy indywidualni. - Pogoda dopisała, warunki są znakomite, stąd tak wysokie wyniki. Zawody są świetną okazją do tego, by w rodzinnym gronie i na świeżym powietrzu mile spędzić czas. Wszystkim, którzy pokonali trasę slalomu serdecznie gratuluję – przyznał prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Organizatorem zawodów był Urząd Miasta w Chorzowie oraz MORiS.


Mali pływacy stanęli na podium
Chorzowskie maluchy wody się nie boją. Już po raz piąty rozegrano Mistrzostwa Chorzowa Przedszkolaków w Pływaniu. 12 lutego do basenu w Zespole Szkół Sportowych nr 2 wskoczyło 46 zawodników. Do pokonania mieli 12,5 m stylem dowolnym. Najlepszą pływaczką została Inga Miłoszewska z Przedszkola nr 6, a pływakiem - Łukasz Zaczyk z Przedszkola nr 25. Po zawodach rozpoczęła się wspólna zabawa w wodzie, a na koniec wszystkim sportowcom wręczono medale, dyplomy i upominki. Zawody zorganizowano dzięki współpracy Zespołu Szkół Sportowych nr 2 i Urzędu Miasta. 


Bezpłatne szkolenia dla mikroprzedsiębiorców
Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Chorzowie oraz Powiatowy Urząd Pracy zapraszają przedsiębiorców oraz ich pracowników do udziału w projekcie Wsparcie dla chorzowskich mikroprzedsiębiorców Poddziałanie 8.1.1 PO KL.
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2013r. - 31 sierpnia 2014r.
Formy wsparcia:
1. Doradztwo wstępne - indywidualne: zagadnienia z zakresu marketingu, promocji, finansów, podatków, źródeł finansowania działalności gospodarczej itp.
2. Szkolenia do wyboru (każde szkolenie 60 godzin):
- Księgowość w mikroprzedsiębiorstwach
- Marketing dla mikroprzedsiębiorstw
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój mikroprzedsiębiorstwa
3. Doradztwo końcowe - grupowe
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2246-bezplatne-szkolenia-dla-mikroprzedsiebiorcow.html


Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście. 


Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.


Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.
Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html


DLA PRZEDSIĘBIORCY


Czy Strefy Ekonomiczne to wciąż szansa dla regionu, konferencja
Prezydent Miasta Chorzów i Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów zapraszają na konferencję branżową: „Czy Strefy Ekonomiczne to wciąż szansa dla regionu? Bilans doświadczeń i perspektywy rozwoju specjalnych stref ekonomicznych w przemysłowych regionach Polski”, która odbędzie się w poniedziałek, 17 lutego 2014 r. w Chorzowie, w kompleksie „Sztygarka” (ul. P. Skargi 34). Rozpoczęcie imprezy planowane jest na godzinę 11.00. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, m.in: Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego oraz eksperci-praktycy: Barbara Kaśnikowska – Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Piotr Wojaczek – Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Rafał Pulsakowski - manager PwC.
Konferencja organizowana jest pod patronatem Pricewater Hause Coopers (PwC).  Szczegółowych informacji udziela Referat Promocji w Urzędzie Miasta Chorzów – Tel. 32 416 52 22.


Kontakty gospodarcze Chorzowa z Kazachstanem
W ubiegłym roku Miasto Chorzów odwiedził Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Kazachstanu – Jerik Utenbajew. Efektem tej wizyty było nawiązanie pierwszych kontaktów na linii Ambasada Republiki Kazachstanu i Miasto Chorzów . Prowadzone rozmowy dotyczyły przede wszystkim tematów gospodarczych i polityki rozwojowej. Nasi partnerzy są żywo zainteresowani intensyfikacją wymiany gospodarczej pomiędzy naszymi krajami, współpracą w dziedzinie medycyny i wymianą naukową. Kazachstan, jako kraj o bardzo dużym potencjale surowcowym i demograficznym, jest pożądanym partnerem gospodarczym. Również w Chorzowie działają firmy, które zaopatrują się w tym kraju w surowce, albo też mają swoje fabryki produkcyjne w ramach korporacji. Wszystkie te okoliczności tworzą dobry klimat dla zwiększenia aktywności chorzowskich przedsiębiorców również za pośrednictwem władz samorządowych.
W tym kontekście informujemy, iż w terminie 1-3 kwietnia 2014 r. w Astanie organizowana jest impreza branżowa V Kazakhstan International Exhibition „Expo Real Estate-Astana”. Głównym organizatorem tych targów nieruchomości jest firma „Atakent-Espo” przy wsparciu Kazachskiego Stowarzyszenia Deweloperów. Szczegółowych informacji udziela organizator: www.atakentexpo.kz


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Walentynkowy kolaż zdjęć pod Estakadą
Ogromy kolaż zdjęć zakochanych par zawiśnie 14 lutego na Estakadzie. Na banerze zobaczymy chorzowian, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta, Chorzowską Strefę Wolontariatu, Młodzieżową Radę Miasta i redakcje Dziennika Zachodniego oraz portalu naszemiasto.pl. W ramach akcji „Zakochany Chorzów” zostanie zorganizowana  także wielka impreza pod tytułem „Sami swoi” dla zakochanych i szukających drugiej połówki, która odbędzie się w Starochorzowskim Domu Kultury 15 lutego (start godz. 17). 


Dlaczego Wyspiański zaczął malować pejzaże?
Niegasnąca potrzeba tworzenia będzie tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Tajemnica i poznanie. Uwagi o kulturze i wyobraźni w Europie nowożytnej i współczesnej”. 19 lutego o godz. 17.30 w Muzeum w Chorzowie, przy ul. Powstańców 25 rozpocznie się wykład dr Jacka Kurka, pt. „Zwiędłe kwiaty, czyli traktat o przemijaniu. Japonizm w sztuce młodopolskiej”. Wstęp wolny!


Chorzów na antenie Telewizji Polsat
Już 23 lutego o godz. 20 Chorzów po raz pierwszy wprawi w ruch widzów Polsatu! Zapraszamy na relację z Gali Finałowej Plebiscytu "Niegrzeczni 2014". Na scenie pojawią się: Doda, Piersi, Big Cyc, Łzy, Oberschlesien, Niegrzeczni, DNO, Ani Mru-Mru, Kacper Ruciński, Łowcy.B, Dawid Ignaczak. Prowadzenie: Krzysztof Skiba, Gosia Szapował, Mariusz Kałamaga. Szczegóły na: http://www.niegrzeczni.tv/index.php

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
14.02. godz. 18.00 Gwiazdy Kina: Marilyn Monroe – cykl Klasyka Amerykańskiego Kina
14.02. godz. 21.00 Magiczne walentynki – pokaz magiczny Tomasza Kabisa oraz fragment przedstawienia „Gwiazda”
15.02. godz. 18.00 Fest szlagierowe walentynki – koncert z gwiazdami listy śląskich szlagierów
15.02 godz. 19.30 Scenariusz dla samotnych kobiet – spektakl Lekkiego Teatru Przenośnego
16.02. godz. 16.00 Film animowany dla dzieci
17.02. godz. 19.00 Perły – koncert karnawałowy Marty Tadli i Marty Wilk
20.02. godz. 19.00 Krywań – koncert

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
14.02. godz. 11.00 Mała akademia jazzu
14.02. godz. 17:30 Co się plecie w kabarecie o miłości – koncert Walentynowy

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
15.02. godz. 10.00 Turniej historycznych gier strategicznych Ogniem i Mieczem
19.02. godz. 18.00 Wystawa prac uczestników pracowni Piotra Naliwajki

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 3 – 24.02 na wystawę Grzegorza Skrzypka „Koniostwory”. Galeria czynna jest pn. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI SPORTOWE


KS „Hajduki”, ul. Graniczna 92
15.02. godz. 18.00 UKS Alba Chorzów – UMKS Częstochowa – 2 liga koszykówki


CHORZÓW W MEDIACH


Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć