Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 904
2014-01-23

RADA MIASTA

DYŻUR RADNEGO

30.1 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Tomasz Piecuch.


AKTUALNOŚCI

Chorzowscy akrobaci górą
Najlepsi akrobaci w kraju trenują w Chorzowie! DOSiR „Sokolnia” znalazł się na szczycie rankingu najlepszych klubów akrobatycznych w Polsce. Na sukces zespołu, złożyły się osiągnięcia indywidualne i grupowe, które sportowcy zdobywali przez cały 2013 rok. Zwycięstwa w międzynarodowych turniejach, dominacja na krajowych zawodach i coraz liczniejsza reprezentacja w polskiej kadrze – to tylko niektóre z sukcesów chorzowskich akrobatów. Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze tego typu wyróżnienie dla naszych sportowców. Tytuł najlepszego klubu akrobatycznego w Polsce obronili już po raz trzeci.

Dyrektorzy Ośrodka Wsparcia Rodziny wyróżnieni przez MEN
Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik – Rostkowska wyróżniła dyrekcję chorzowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny. 22 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej. Resortowe  odznaczenia za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania z rąk wicewojewody śląskiego Piotra Spyry odebrali:  dyrektor Bożena Cierpioł i zastępca dyrektora Iwona Kurek. Gratulujemy!

Seniorzy, młodzież i spray
Spraye, trochę wyobraźni i międzypokoleniowa współpraca – tak wygląda …urządzanie pomieszczeń Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i Młodzieżowej Rady Miasta. Seniorzy i młodzież będą wspólnie dzielić przestrzeń, dlatego postanowili razem wykreować przy okazji ucząc się nowych rzeczy. Ot, choćby jak używać … sprayu. Projekt rysunków na ścianach stworzyli dwaj bracia: Michał i Mirek Kogut, którzy tworzą też zespół Realityka (grali bezpłatnie na koncercie charytatywnym, z którego dochód został przeznaczony na organizację Świąt Bożego Narodzenia w chorzowskim domu dziecka). Teraz trwa wielkie kolorowanie.

Znamy zwycięzców grudniowej krzyżówki
Słowiańska Wenus, kozacki naczelnik, szwajcarskie pasmo wzgórz, m.in. z tymi pytaniami musieli zmierzyć się rozwiązujący grudniową krzyżówkę. W ostatnim numerze „Twojego Chorzowa – Wiadomości Samorządowe” na czytelników ponownie czekała łamigłówka. Najwytrwalsi krzyżówkowicze mieli szansę na atrakcyjne nagrody. Chętnych nie brakowało - do Urzędu Miasta napłynęło kilkadziesiąt kartek z prawidłowym hasłem. Komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Zestaw miejskich gadżetów powędruje do: Elżbiety Nowak, Urszuli Staszowskiej i Jana Nowakowskiego.

Solenizant z Wielkich Hajduk - benefis Eugeniusza Stolla
 „Sobota w Bytkowie”, „Budniokowie i inni”, „Gospoda u Gruchlików” czy "Karczma u Alojza" – to tylko niektóre z produkcji, w których wystąpił solenizant. 20 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Batory” odbył się benefis chorzowskiego aktora, Eugeniusza Stolla. Z okazji 70 urodzin kabareciarza na scenie MDK-u wystąpili jego przyjaciele i artyści, z którymi miał okazje współpracować: Bernard Krawczyk, Krzysztof Respondek, Wojciech Leśniak, Dariusz Niebudek, Mariusz Kalaga, Marta Tadla, Naira Ayvazyn, Andrzej Skażnik, Romuald Ardanowski, Iga Papkala, Krzysztof Wierzchowski, Andrzej Potępa i Marian Makula. Podczas benefisu zaprezentowano także najlepsze zdjęcia z bogatej kolekcji solenizanta.

Bezpłatne szkolenia dla mikroprzedsiębiorców
Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Chorzowie oraz Powiatowy Urząd Pracy zapraszają przedsiębiorców oraz ich pracowników do udziału w projekcie Wsparcie dla chorzowskich mikroprzedsiębiorców Poddziałanie 8.1.1 PO KL.
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2013r. - 31 sierpnia 2014r.

Formy wsparcia:

1. Doradztwo wstępne - indywidualne: zagadnienia z zakresu marketingu, promocji, finansów, podatków, źródeł finansowania działalności gospodarczej itp.
2. Szkolenia do wyboru (każde szkolenie 60 godzin):
- Księgowość w mikroprzedsiębiorstwach
- Marketing dla mikroprzedsiębiorstw
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój mikroprzedsiębiorstwa
3. Doradztwo końcowe - grupowe
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2246-bezplatne-szkolenia-dla-mikroprzedsiebiorcow.html

Tysiące nakrętek i dziesiątki worków z ubraniami - trwa akcja "Pomagaj"
Kilkadziesiąt tysięcy korków i dziesiątki worków z ubraniami zebrała Młodzieżowa Rada Miasta w ramach akcji „Pomagaj”. Cel akcji jest szczytny: zbiórka korków ma pomóc w zebraniu pieniędzy na zakup protez dla jednego z uczniów chorzowskiej szkoły, który jest utalentowanym pływakiem. Ubrania zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Dotychczas korki i ubrania przekazali uczniowie i dzieci z : Przedszkola nr 4, Gimnazjum nr 10, Zespołu Szkół Technicznych im. M. Batko, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4.

Mali artyści
Co przedszkolak chciałby znaleźć po choinką? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Do organizatorów Konkursu plastycznego „W oczekiwaniu na gwiazdkę” nadesłano aż 120 prac. Cztery chorzowskie przedszkola: nr 19, 22, 25 i 29 już po raz 19 zaprosili maluchy do świątecznego malowania. Dzieci nie ograniczyły się do form płaskich. Oprócz farb i kredek w ruch poszły także: plastelina, klej i papier kolorowy. Jury złożone z pracowników przedszkoli i chorzowskiego magistratu postanowiło nagrodzić 70 małych artystów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 16 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Batory”. Laureaci otrzymali zabawki i książki. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Chorzów.

Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

DLA PRZEDSIĘBIORCY

Prezydent Miasta Chorzów i Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów zapraszają na konferencję branżową: „Czy Strefy Ekonomiczne to wciąż szansa dla regionu? Bilans doświadczeń i perspektywy rozwoju specjalnych stref ekonomicznych w przemysłowych regionach Polski”, która odbędzie się w poniedziałek, 17 lutego 2014 r. w Chorzowie, w kompleksie „Sztygarka” (ul. P. Skargi 34). Rozpoczęcie imprezy planowane jest na godzinę 11.00. Konferencja organizowana jest pod patronatem Ministra Gospodarki oraz Pricewater Hause Coopers (PwC) W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej: Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego oraz eksperci-praktycy: Barbara Kaśnikowska – Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Piotr Wojaczek – Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Rafał Pulsakowski - manager PwC. Szczegółowych informacji udziela Referat Promocji w Urzędzie Miasta Chorzów – Tel. 32 416 52 22.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Psi siłacze. Zawody w weight pullingu
Osiągnięcia suczki Jazdy wprawiają w zakłopotanie niejednego strongmana. Rekordzistka świata w weight pullingu potrafi przeciągnąć ciężar o masie aż 3 tony. W najbliższą sobotę suczka „Jazda” i inne psy zaprzęgowe wezmą udział w zawodach na siłę uciągu. Przed pomnikiem Matki z Dzieckiem w chorzowskim Parku Róż (centrum miasta) rozstawiony zostanie tor kolejowy o długości 10 metrów. To właśnie po nim psy przeciągać będą wózek wypełniony ciężarami. Swój udział w zawodach zapowiedzieli już właściciele owczarków niemieckich, psów grenlandzkich, alaskanów malamutów, huskich syberyjskich i stafordów amerykańskich. Organizatorzy do wspólnej zabawy zapraszają też czworonożnych amatorów. Pierwsze chorzowskie zawody na siłę uciągu psa rozpoczną się w najbliższą sobotę 25 stycznia o godz. 11.30 w Parku Róż (od strony ul. Urbanowicza).

Chcesz pomóc tworzyć Radę Seniorów?
Jeśli tak, przyjdź na spotkanie, które odbędzie się 29 stycznia o godzinie 11. 00 w Urzędzie Miasta w Chorzowie (Mała Sala Sesyjna).
Koordynator: Magdalena Sekuła, tel. 505 897 525

Koncert noworoczny „Chorzów odczarowany…” w SMCEBI
24 stycznia o godz. 19 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie (ul. 75. Pułku Piechoty 1A) odbędzie się koncert noworoczny „Chorzów odczarowany…”. Wystąpią Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek oraz chór „Capella Vartiensis” pod dyrekcją Barbary Czajkowskiej i Leopolda Stawarza z gościnnym udziałem ks. dr. hab. Pawła Sobierajskiego (tenor). W programie znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i klasycznej. Zapraszamy! Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w koncercie do 22 stycznia pod numerami telefonów: 32 269 18 45, 32 369 45 15.

Ferie w mieście
Pełna oferta dotycząca ferii w 2014r. dostępna na http://www.chorzow.eu/aktualnosci/2237-ferie-w-miescie-rozklad-jazdy.html

Ferie w Muzeum w Chorzowie
Jak to jest być współczesnym artystą? Czy z papieru można zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy warsztatów w Muzeum w Chorzowie. Jak co roku galeria przygotowała specjalną ofertę na okres ferii. Między 20 stycznia, a 2 lutego najmłodsi będą mogli wziąć udział w dwóch blokach zajęć: „Zostań współczesnym artystą” i „Czy papier może być sztuką?”. Uczestnicy pierwszych stworzą własną interpretację znanego dzieła, a na amatorów wycinania czekać będą warsztaty z tworzenia aranżacji papierowych. Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach prosimy o kontakt telefoniczny z muzeum: (32) 241 31 04, wewnętrzny 105. Wstęp wolny!
Podczas wakacji zimowych odbędą się też spotkania w ramach stałych cyklów muzeum: „Tajemnica i poznanie. Uwagi o kulturze i wyobraźni w Europie nowożytnej i najnowszej” i „Muzyczne poranki”. 22 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się wykład dr Jacka Kurka pt. „Walka karnawału z postem”. Natomiast w niedzielę, 26 stycznia muzeum zaprasza na koncert pt. „Karnawał z operą i operetką”. W godzinach od 12.00 do 14.00 posłuchać będzie można arii w wykonaniu Ewy Majcherczyk i Oskara Jasińskiego. W tym czasie niedostępna dla zwiedzających będzie wystawa numizmatyczna i ekspozycja czasowa „Wiktoria wiedeńska...”. Sprzedaż biletów w cenie 5 zł. rozpocznie się o godzinie 10.00 w dniu koncertu.

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

24.01. godz. 10.00 Pokaz interaktywny „ W świecie doświadczeń i eksperymentów”
24.01. godz. 18.00 SILESIANIE na rzecz Hospicjum „CORDIS” – koncert
25.01. godz. 18.00 Kabaret Młodych Panów
27.01. godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
27.01. godz. 10.00 Królowa Śniegu – spektakl taneczny
28.01. godz. 18.00 Kolędowanie w Skansenie
29.01. godz. 10.00 W poszukiwaniu leśnego szumu - bajka dla dzieci
30.01. godz. Film animowany dla dzieci

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

24.01. godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
25.01. godz. 10.00 Rodzinny poranek teatralny – spektakl teatralny
25.01. godz. 11.00 Rodzinny poranek teatralny – warsztaty z tworzenia masek
27 – 31.01. godz. 10.00 Artystyczna zima – warsztaty tańca towarzyskiego

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

24.01. godz. 18.00 Klub filmowy
27.01. godz. 10.00 Witamy w naszym zamku – II turnus ferii zimowych
27.01. godz. 17.00 Wernisaż wystawy malarstwa
28.01. godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7 – 28.01 br. na wystawę „Konfrontacja – Kontynuacja” K.Kopeć, W.Zaręba, T.Chudzik. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

Hala MORiS, ul. Dąbrowskiego 113
24.01. godz. 18.30 Clearex Chorzów – Red Devils Chojnice – ekstraklasa futsalu
25.01. godz. 16.00 KPR Ruch Chorzów – Politechnika Koszalińska PGNiG – superliga piłki ręcznej kobiet


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć