Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 903
2014-01-16

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 16.1 – 23.1.2014

21 stycznia
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

22 stycznia
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

23 stycznia
godz. 15.30 Komisja Kultury i Sportu


DYŻUR RADNEGO

23.1 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Witold Pelka.


AKTUALNOŚCI

Wciąż gramy z Orkiestrą - licytacje
22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami, my jednak gramy dalej! Podniebny koncert z Anią Wyszkoni, rejs po Jeziorze Pławniowickim z Prezydentem Chorzowa, roczny Bilans Serca czy olbrzymie serce uszyte przez chorzowskich wolontariuszy – to wszystko „Na ratunek” dzieciom i seniorom! Wystarczy kliknąć i rozpocząć licytację. Pieniądze z aukcji przeznaczone zostaną na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i oddziałów geriatrycznych. Dzięki zeszłorocznym środkom fundacja WOŚP wyposażyła Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie w specjalistyczny sprzęt dla oddziału geriatrycznego. Łącznie chorzowskie placówki medyczne otrzymały wsparcie o wartości ok. 6 mln złotych.

Najmniejszy koncert kilkanaście metrów nad ziemią z udziałem Ani Wyszkoni. http://aukcje.wosp.org.pl/koncert-ani-wyszkoni-w-gondoli-elka-i953961
Rejs z Prezydentem po Jeziorze Pławniowickim http://aukcje.wosp.org.pl/wylicytuj-rejs-z-prezydentem-chorzowa-i953893
Roczny Bilans Serca http://aukcje.wosp.org.pl/wylicytuj-roczny-bilans-serca-i953871
Olbrzymie serce - Symbol 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowie, stworzone z kilkudziesięciu fragmentów materiału. http://aukcje.wosp.org.pl/serce-z-kilkudziesieciu-fragmentow-materialu-i953977

Ponad tysiąc seniorów może już korzystać z ulg
Od listopada mieszkańcy, którzy ukończyli 60 lat mogą włączyć się do programu „Chorzów 60+”. Zainteresowanie inicjatywą przerosło oczekiwania Urzędu Miasta. W ciągu zaledwie miesiąca seniorzy odebrali ponad 1000 kart upoważniających do szeregu zniżek na terenie miasta. Każdego dnia do punktu odbioru kart przychodzi po kilkadziesiąt osób. W wybranych restauracjach, kawiarniach, hotelach czy taksówkach seniorzy tez mogą liczyć na specjalne rabaty. W programie może wziąć udział każdy mieszkaniec, który ukończył 60 rok życia. Wystarczy udać się do jednego z 22 punktów na terenie miasta i odebrać pakiet „Chorzów 60+”. Po wypełnieniu formularza senior otrzyma bezterminową kartę (wzór w załączniku) i szczegółową ofertę wszystkich 28 partnerów programu. Do wykazu zniżek dołączana jest też szczegółowa lista darmowych zajęć dedykowanych seniorom, które organizowane są przez miejskie instytucje. Katalog promocyjnych usług nie ma charakteru zamkniętego. Urząd Miasta nadal prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby dołączyć do programu oferując zniżki na swoje produkty czy usługi. W najbliższym czasie do pakietu rabatów dołączą usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Chorzów pracuje też nad powołaniem Rady Seniorów. Rada, która powołana zostanie w ciągu najbliższych miesięcy, ma reprezentować interesy i potrzeby osób starszych. W jej skład wejdą przedstawiciele seniorów oraz podmioty działające na ich rzecz -  w szczególności organizacje pozarządowe.

Nauki ścisłe w modzie
Czym jest grafen? Jaki tytuł nosi najstarsze czasopismo techniczne w Polsce? Od czego zależy temperatura grzania przy hartowaniu stali węglowych? To pytania eliminacyjne, umożliwiające udział w 40. Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. 16 stycznia w budynku Śląskiego Miedzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie odbył się drugi etap konkursu. 62 uczniów z regionu walczyło o miejsce w ogólnopolskim finale. Olimpiada Wiedzy Technicznej należy do jednej z największych pod względem ilości uczestników. W zeszłym roku do eliminacji przystąpiło aż 10 tysięcy zawodników.

 Koncert Noworoczny „Nieść radość wszystkim wokół”
 „Nieść radość wszystkim wokół” – pod tym hasłem odbył się X Koncert Noworoczny organizowany przez Gimnazjum nr 2 w Chorzowie i Miejski Dom Kultury „Batory”. 14 stycznia laureaci Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej oraz Regionalnego Konkursu Bożonarodzeniowego mieli okazje zaśpiewać przed dużą publicznością. Na scenie MDK-u swoje utwory zaprezentowali:  Weronika Mikulak, Weronika Parkieta Oliwia Kopka, Filip Rusinowicz Paulina Flak Paulina Łysikowska, Michał Pabich i Wojciech Grzywnowicz. W programie znalazły się też występy zespołów: AKOLADA z Gimnazjum nr 8 w Chorzowie oraz grup muzycznych ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Chorzowie, Szkoły Podstawowej nr 12 w Chorzowie i Gimnazjum nr 3 w Piekarach Śląskich. Podczas koncertu odbyła się także prapremiera fragmentu filmu realizowanego przez klasę artystyczną, pt. „Jakimi nas chcecie, takimi jesteśmy”.

Gimnazjaliści kolędują
Tradycja kolędowania nie słabnie, a wręcz cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dowodem na to jest Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich, organizowany przez Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie. W tym roku już po raz dziewiąty uczniowie gimnazjów z całego regionu stanęli do muzycznej rywalizacji. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: soliści, duety, zespół i zespół wokalno – instrumentalny. Jury miało nie lada problem z wyborem najlepszego solisty. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc: Kamilowi Cudzichowi z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie i Szczepanowi Sieraga z Gimnazjum nr 8 w Rudzie Śląskiej. Nagroda za najlepszy duet również powędrowała do „ósemki” z Rudy Śląskiej. Najlepsze okazały się śpiewające razem: Beata Kozłowska i Julia Hanke. W kategorii „zespół” bezkonkurencyjni okazali się gimnazjaliści z Chorzowa. I miejsce zdobyła grupa „Akolada” z Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi. Wyróżniono także zespoły wokalno – instrumentalne. Nagrody powędrowały do „Fermata z ZSSRKAK” w Chorzowie oraz grupy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej. Uroczysty koncert laureatów odbył się 12 stycznia w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki i płyty. Nagrody ufundował Urząd Miasta w Chorzowie.

Infolinia dla bezdomnych
Od początku listopada, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr tel 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia, obejmująca swym zasięgiem całe województwo, czynna jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu (do końca marca przyszłego roku). Ponadto, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html Każdy z nas może pomóc tym, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji poinformujmy służby ratownicze.

Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html


DLA PRZEDSIĘBIORCY

Nagrodzono Chorzowskich Przedsiębiorców
13 stycznia w Teatrze Rozrywki wręczono nagrody w konkursie Chorzowskiego Przedsiębiorcy Roku - konkursu organizowanego wspólnie przez Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Chorzów. Konkurs odbywał się w 3 kategoriach: HANDEL, USŁUGI oraz GASTRONOMIA. Dodatkowo przyznano również nagrody w kategorii Chorzowski Przedsiębiorca Jutra. W tej części konkursu brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci chorzowskich uczelni wyższych. Oto lista zwycięzców: Śląskie Centrum Weterynarii "Fabisz & Stefanek", Sklep Sportowy, ul. Wolności 17, Restauracja "POD DZWONEM". W kategorii Chorzowski Przedsiębiorca Jutra zwyciężyli: Judyta Mazurkiewicz, Mateusz Hyla


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Bal Sportowców
Biatlonistka Monika Hojnisz, lekkoatletka Magdalena Gorzkowska, piłkarka ręczna Monika Migała oraz duet akrobatyczny: Magda Rajtor i Wojciech Dackiewicz – oto nominowani do Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu za wybitne osiągnięcia sportowe. W tym roku Prezydent już po raz 18 wręczy statuetki najlepszym, chorzowskim sportowcom, szkoleniowcom i organizatorom wydarzeń sportowych. Nazwiska zwycięzców poznamy 1 lutego o godz. 20.00 podczas Balu Sportowców. Tegoroczna gala odbędzie się w Miejskim Domu Kultury „Batory” przy ul. Stefana Batorego 6 w Chorzowie.

Ferie w mieście
Pełna oferta dotycząca ferii w 2014r. dostępna na http://www.chorzow.eu/aktualnosci/2237-ferie-w-miescie-rozklad-jazdy.html

Ferie w Muzeum w Chorzowie
Jak to jest być współczesnym artystą? Czy z papieru można zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy warsztatów w Muzeum w Chorzowie. Jak co roku galeria przygotowała specjalną ofertę na okres ferii. Między 20 stycznia, a 2 lutego najmłodsi będą mogli wziąć udział w dwóch blokach zajęć: „Zostań współczesnym artystą” i „Czy papier może być sztuką?”. Uczestnicy pierwszych stworzą własną interpretację znanego dzieła, a na amatorów wycinania czekać będą warsztaty z tworzenia aranżacji papierowych. Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach prosimy o kontakt telefoniczny z muzeum: (32) 241 31 04, wewnętrzny 105. Wstęp wolny!

Podczas wakacji zimowych odbędą się też spotkania w ramach stałych cyklów muzeum: „Tajemnica i poznanie. Uwagi o kulturze i wyobraźni w Europie nowożytnej i najnowszej” i „Muzyczne poranki”. 22 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się wykład dr Jacka Kurka pt. „Walka karnawału z postem”. Natomiast w niedzielę, 26 stycznia muzeum zaprasza na koncert pt. „Karnawał z operą i operetką”. W godzinach od 12.00 do 14.00 posłuchać będzie można arii w wykonaniu Ewy Majcherczyk i Oskara Jasińskiego. W tym czasie niedostępna dla zwiedzających będzie wystawa numizmatyczna i ekspozycja czasowa „Wiktoria wiedeńska...”. Sprzedaż biletów w cenie 5 zł. rozpocznie się o godzinie 10.00 w dniu koncertu.

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

17.01. godz. 17.00 Muzyczna Gratka dla Babci i Dziadka – koncert uczestników sekcji ChCK
19.01. godz. 11.00 Film animowany dla dzieci
19.01. godz. 18.00 W karnawałowym nastroju – koncert Orkiestry Dętej KWK „Pokój”
20.01. godz. 17.00 Wielkie Hajduki – pejzaż magiczny – wykład dr Jacka Kurka
20.01. godz. 18.00 Pogodomy o Śląsku z Markiem Szołtyskiem – Kreple i inne śląskie nazwy
21.01. godz. 10.00 Kolędowanie w Skansenie – kulig, poczęstunek dla dzieci, wspólne kolędowanie przy ognisku
22.01. godz. 10.00 Koziołek Matołek i jego przygody – bajka dla dzieci
22.01. godz. 18.00 … ze Straussem i nie tylko…- koncert skok w Nowy Rok
23.01. godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
23.01. godz. 18.00 Wielcy reżyserzy: Alfred Hitchcock – Klasyka Amerykańskiego Kina

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

17.01. godz. 9.30 Wystawa i wykłady IPN
17.01. godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
18.01. godz. 19.00 Zabawa Karnawałowa – wodzirej A. Potępa
20 – 24.01. godz. 10.00 – Artystyczna zima – warsztaty teatralne

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

17.01. godz. 20.00 Studniówka ZSTi O nr 3 w Chorzowie
18.01. godz. 19.00 Bethel – koncert
20.01. godz. 10.00 Witamy w naszym zamku – I turnus ferii zimowych
20.01. godz. 10.00 Benefis Eugeniusza Stolla
21-25.01. godz. 16.00 Śląskie Warsztaty Artystyczne – Warsztaty Lokalne
23.01. godz. 17.00 XV Chóralne Spotkania Kolędowe
23.01. godz. 18.00 Leszek Cichoński – koncert

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7 – 28.01 br. na wystawę „Konfrontacja – Kontynuacja” K.Kopeć, W.Zaręba, T.Chudzik. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

KS „Hajduki” ul. Graniczna 92
18.01. godz. 14.00 KP MAREX Chorzów – Wisła II Kraków – 1 liga futsalu
18.01. godz. 18.00 UKS Alba Chorzów – Gimbasket Wrocław – 2 liga koszykówki

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć