Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 898
2013-12-05

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 5.12 – 12.12.2013

 

9 grudnia
godz. 17:00 Komisja Rewizyjna

11 grudnia 
godz. 15:30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej 
godz. 16:30 Komisja Gospodarcza i Rozwoju Miasta 

DYŻUR RADNEGO

12.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Grażyna Kosińska – Jokel


AKTUALNOŚCI

Winda w urzędzie godo do ludzi
"Som my na dole, idzie wyleźć na plac" - między innymi taki komunikat usłyszą pasażerowie windy w chorzowskim Urzędzie Miasta. Podczas jazdy urządzenie podaje komunikaty, na którym piętrze znajduje się kabina oraz jakie biura i wydziały znajdują się na danej kondygnacji. W dodatku dźwig przekazuje te informacje gwarą! Winda po prostu godo do pasażerów. Głosu windzie użyczył chorzowianin, redaktor śląskiego radia Piekary - Roman Kurosz. To kolejny krok przybliżający mieszkańcom gwarę śląską. Urząd Miasta jest pierwszą instytucją, która została odznaczona certyfikatem "Gŏdōmy po ślōnsku". 

SP 34 z nowym podwórkiem
4 grudnia uroczyście otwarto plac szkolny przy ul. Kaliny 55 w Chorzowie. Z podwórka, które przeszło kompleksową przebudowę, skorzystają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34. Równoważnie, ścianka wspinaczkowa, liny i drabinki – to tylko niektóre z nowoczesnych sprzętów. Największy podziw budzi wielofunkcyjne boisko, które umożliwi prowadzenie lekcji wf-u na świeżym powietrzu. Na syntetycznej nawierzchni o wymiarach 40 x 20 m, dzieci będą rozgrywać mecze koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Przebudowano także okolicę: postawiono piłkochwyty, wymieniono ogrodzenie i zagospodarowano zieleń. Nie zapomniano też o miejscu na odpoczynek. Po testach i sprawdzianach uczniowie będą mogli zrelaksować się na ciekawych siedziskach i wygodnych ławeczkach.

Lodowiska otwarte
Sezon na ślizgawki rozpoczęty! Pogoda dopisała, więc zgodnie z obietnicą, lodowiska otwarto 1 grudnia. Amatorzy łyżwiarstwa mają do wyboru dwa lodowiska. Przy ul. Katowickiej - czynne przez cały tydzień: od niedzieli do czwartku w godzinach 10.00 – 21.00, a w piątki i soboty – godzinę dłużej. Drugie - przy szkole Podstawowej nr 15 (przy ul. 3-go Maja). Jeździć można codziennie od 10.00 do 20.00. Ceny biletów pozostają bez zmian: ulgowy kosztuje 3zł, a normalny – 5zł.

Zagłosuj na biatlonistkę z Chorzowa
Biatlonistka z Chorzowa, która okazała się najlepszą z Polek w biegu indywidualnym na 15 km podczas PŚ w Oestersund, ma szansę na tytuł Sportowca Roku! Monika Hojnisz została nominowana w prestiżowym plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. 22-latka z Chorzowa jest już posiadaczką medalu z Mistrzostw Świata. W 2012 r. zajęła trzecie miejsce w biegu ze startu wspólnego w czeskiej miejscowości Nove Mesto na Morave. Biatlonistka nie zawiodła także podczas mistrzostw Europy w Bańsku, zdobywając złoto i dwa brązy. Przez cały rok Hojnisz dostarczała nam wielu sportowych emocji - teraz jest czas, żeby jej za to podziękować. Na chorzowską biatlonistkę możecie głosować za pomocą kuponów umieszczonych w „Przeglądzie Sportowym” do 4 stycznia lub do 8 stycznia oddając głos na stronie internetowej http://plebiscyt.przegladsportowy.pl/plebiscyt/rejestracja.asp. Zwycięzców poznamy 11 stycznia podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu.

Kolęda - cegiełka dla podopiecznych Domu Dziecka
Prezydent Miasta wraz z zastępcami, policjanci, strażacy, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związek Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie „Chorzowska Lauba”, Chorzowska Strefa Wolontariatu i harcerze – wszyscy przez cały listopad ćwiczyli śpiewanie kolędy „Cicha Noc”. Chorzowskich kolędników wsparli też profesjonaliści - do wspólnego śpiewania włączyli się członkowie zespołu „Na Szlaku”.  2 grudnia odbył się oficjalny test umiejętności – w studiu Chorzowskim Centrum Kultury nagrano świąteczny album. Dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony zostanie na Dom Dziecka w Chorzowie.

Barbórka w Chorzowie
4 grudnia w Parafii Św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym odprawiono Mszę Św. Barbórkową. Przedstawiciele górniczych rodzin i emerytowanych pracowników kopalni uczcili także swoje święto podczas spotkania w Starochorzowskim Domu Kultury. Wszystkim hajerom i ich bliskim "Szczęść Boże" !

Chorzów wprawia w ruch
Chorzowska drużyna biegaczy przygotowuje się właśnie do pierwszego oficjalnego biegu pod szyldem miasta. Klaudia Kapica, Jacek Thomann, Jarek Piłat, Michał Molenda i Szymon Słoma trenują razem od początku kwietnia. W planach zawodnicy mają start w wybranych biegach na terenie całego kraju, a także za granicą. Pierwszym sprawdzianem umiejętności nowej drużyny będzie XI Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. 8 grudnia biegacze pobiegną wzdłuż Wisły i starówki, by dotrzeć do mety zlokalizowanej koło Stadionu Miejskiego. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Zawodniczka "Karolinki" mistrzynią w strzelectwie pneumatycznym
W tym roku zawodniczka Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących "Karolinka", Aleksandra Janczek osiągnęła niesłychanie ważny sukces sportowy - wygrała wszystkie zawody rangi mistrzowskiej w kraju w strzelectwie pneumatycznym. Ustanowiła jednocześnie kilka nowych rekordów Polski. Ponadto zdobyła - drugi raz z rzędu - Puchar Ostrawy podczas międzynarodowego turnieju w Ostrawie.
Jest także aktualną Mistrzynią Europy, którego tytułu prawdopodobnie będzie broniła w przyszłym roku. 7 grudnia weźmie udział w Gali Mistrzów organizowanej przez Związek Kultury Fizycznej OLIMP, zrzeszający kluby sportowe niewidomych i słabowidzących w Polsce. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta za nami
Było gorąco: młodzież szybko pokonała początkowe onieśmielenie i zabrała się do dyskusji, na co przeznaczyć dwa tysiące złotych. Wszystko to w ramach specjalnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta, która została wybrana z kandydatów chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych. Po burzliwych dyskusjach i dwóch przerwach młodzi radni zdecydowali, że część środków już w tym roku przeznaczą na organizację Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci w domu dziecka. To jednak nie koniec. Uczniowie planują także organizację koncertu charytatywnego, z którego dochód zwiększy tę kwotę. Koncert odbędzie się 21 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury. Niebawem pojawi się program. Bilet – cegiełka kosztować będzie 5 złotych. Młodzież zdecydowała, że na czwartkowym spotkaniu nie zakończy się praca Młodzieżowej Rady Miasta. Powołano zespól roboczy, który będzie koordynował wszystkie działania rady. Kolejne spotkanie zaplanowano na 21 grudnia o godz. 14.30 w Urzędzie Miasta w Chorzowie.

Akcja "Kieszona" - policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami
Chorzowscy policjanci, we współpracy z pracownikami KZK KOP Katowice, rozpoczęli walkę z kieszonkowcami. Nieumundurowanych funkcjonariuszy spotkamy na przystankach, targowiskach, w autobusach i tramwajach. Jako zwykli pasażerowie czy przechodnie będą zwracać szczególną uwagę na złodziei kieszonkowych. Ostrzegą tych, którzy np. mają otwarte plecaki lub torebki i poinformują, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą. Będą również reagować na zachowania niezgodne z prawem. Policja radzi: •Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze! •Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie! •W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu •Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości! •Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu! •Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty! •Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! •Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu , tramwaju, pociągu. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. •Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży! •Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji! •Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu! •Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz! •Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki! •Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment. •Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować. Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, natychmiast powiadom Policję pod numer alarmowy 112.

Bezpłatne porady prawne dla najuboższych
Osoby, których nie stać na korzystanie z pomocy prawnej adwokatów czy radców prawnych, będą mogły skorzystać z darmowych porad studentów prawa Uniwersytetu Śląskiego. W każdą środę, między godz. 15 a 19, członkowie Studenckiej Poradni Prawnej będą pełnili dyżury w chorzowskiej siedzibie Polskiego Towarzystwa Charytatywnego przy ul. Gwareckiej 2. Przed zgłoszeniem się po pomoc z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i prawa pracy , warto dokładnie przemyśleć problem prawny, a zwłaszcza uporządkować fakty oraz określić cele, które chciałoby się osiągnąć. Dobrze zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, które ułatwią pracę i przyspieszą wydanie porady w interesującej nas sprawie.

Infolinia dla bezdomnych
Od początku listopada, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr tel 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia, obejmująca swym zasięgiem całe województwo, czynna jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu (do końca marca przyszłego roku). Ponadto, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html Każdy z nas może pomóc tym, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji poinformujmy służby ratownicze.

 Służby ostrzegają przed alkoholem metylowym
Od początku listopada, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr tel 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia, obejmująca swym zasięgiem całe województwo, czynna jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu (do końca marca przyszłego roku). Ponadto, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html Każdy z nas może pomóc tym, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji poinformujmy służby ratownicze.

Mieszkańcy Chorzowa otrzymają smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.

ZUS ostrzega przed oszustami!
Pojawiły się niepokojące sygnały, że do starszych osób dzwonią oszuści podszywający się pod pracowników ZUS, by umówić się na spotkanie. Pod pretekstem przeliczenia emerytury czy wypłaty dodatkowego świadczenia, oszuści próbują dostać się do mieszkań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wszelkie sprawy klientów załatwiane są wyłącznie w siedzibie Zakładu. Telefony, w których osoba przedstawia się jako pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i próbuje umówić się na spotkanie w domu klienta, powinny wzbudzić czujność. To z całą pewnością oszuści, a nie urzędnicy ZUS! Wszelkie tego typu przypadki, należy niezwłocznie zgłosić policji. Apelujemy o ostrożność!

"Szlachetna Paczka" szuka wolontariuszy w Chorzowie
Po raz trzynasty w Polsce, a po raz czwarty w Chorzowie rusza akcja "Szlachetna Paczka". To dzięki wolontariuszom najbardziej potrzebujący otrzymują mądrą, inspirującą do zmiany pomoc i sygnał, że nie są sami. Dla wielu potrzebujących już sama wizyta wolontariusza jest wsparciem i dodaje wiary w ludzi. Dziś szukamy ich w Chorzowie! Wolontariuszem mogą zostać osoby pełnoletnie, które kochają ludzi, nie boją się wyzwań i są gotowe szukać rozwiązań, by przygotowana pomoc była mądra i skuteczna. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał "Szlachetnej Paczki". To wtedy wolontariusze zawiozą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymają piękny prezent – relację z wręczenia paczki. Jak się zgłosić? 1. Wejdź na stronę: www.superw.pl  2. Znajdź na mapie rejon Paczki, który leży najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. 3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Konsumencie, bądź czujny! - ostrzega Miejski Rzecznik Konsumentów
Na terenie miasta pojawiły się niepokojące sygnały o nieuczciwym przedsiębiorcy, oferującym sprzedaż podgrzewaczy gazowych dla odbiorców indywidualnych. Przedstawiciele przedsiębiorcy, przedstawiając się jako pracownicy spółdzielni lub administracji, proponują sprzedaż piecyków wraz z montażem. Przedsiębiorca, dla osiągnięcia własnych korzyści, wprowadza konsumentów w błąd twierdząc, że wymianę piecyków zlecił spółdzielca lub administrator. Osoby, które  pod wpływem błędu, zawarły umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, mogą od niej odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od jej podpisania, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Wynika to z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2000r. (tj. Dz.U. z 2012 r,poz.1225) o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Warto pamiętać, iż oprócz umowy kupna-sprzedaży, niejednokrotnie  konsumenci podpisują (w zależności od sytuacji) umowę kredytu na zakup towarów i usług. Od umowy kredytu przysługuje odstąpienie w terminie 14 dni od jej zawarcia. Pismo o odstąpieniu od umowy należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden egzemplarz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, drugi  zachować dla siebie. W sprawie dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów: 32 / 241 31 94

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

XIX Międzynarodowy Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej o Puchar Prezydenta
14 sekund i 48 setnych – tyle w zeszłym roku zajęło zwycięzcy pokonanie kilkunastu metrów i wspięcie się po trzypiętrowej ścianie za pomocą drabiny hakowej. Bezkonkurencyjny okazał się strażak z Czech. Czy tym razem strażackie zawody w tzw. hakówce będą należały do nas? Przekonamy się 6 grudnia w Hali Sportowej Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie przy ul. Katowickiej 123. Turniej, będący jednym z ważniejszych konkursów w tej strażackiej dyscyplinie w Polsce, zakończy sezon 2013 w sporcie pożarniczym. Będzie jednocześnie podsumowaniem Pucharu Polski w Drabinie Hakowej o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i okazją do wręczenia wyróżnień dla najlepszych zawodników w bieżącym roku. Otwarcie zawodów zaplanowano na godz. 12.00.

Mikołaj na lodzie, darmowa ślizgawka
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie proponuje wszystkim dzieciom „Spotkanie ze Świętym Mikołajem” na lodowisku przy ul.Katowickiej. Jak co roku, przygotowujemy szereg atrakcji dla najmłodszych. Będzie słodko, śpiewająco i wesoło. Św. Mikołaj pojawi się na lodowisku w sposób wyjątkowy, później rozdawać będzie prezenty, a na koniec dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z darmowej ślizgawki. Do udziału w „Spotkaniu ze Świętym Mikołajem” zapraszamy także rodziców. Każda mama i każdy tata zainteresowani „kontaktem ze Świętym Mikołajem” mogą zgłaszać się do Działu Organizacji Imprez MORiS pod nr tel. 32 241 1111, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00. Święty Mikołaj z wielką radością wręczy dzieciom podarunki podczas tego spotkania, które rozpocznie się 6 grudnia o godz. 16:30 na lodowisku przy ul.Katowickiej (obok Centrum Handlowego AKS). Tego dnia będzie tez można skorzystać ze ślizgawki za darmo. Na lodowisku przy AKS o godz. 18.00, 19.00 i 20.00. Na ślizgawce przy 3 Maja o 16.30, 18.00 i 19.00. Zapraszamy!

Rapujący Św. Mikołaj
Co wspólnego mają ze sobą starszy pan w czerwonym stroju, który roznosi dzieciom prezenty i artysta w szerokich spodniach tworzący rymy? Dowiedzą się wszyscy Ci, którzy 6 grudnia przyjdą do "Dziupli Pod Chmurką". W świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Chorzowska Lauba odbędzie się Mikołajkowy Koncert artysty Viruza. Zapraszamy o godz. 16.30 (ul. Dąbrowskiego 104).

Mistrzostwa Polski Tańca Sportowego Niewidomych i Słabowidzących
Samba, cha-cha i tango – to tylko niektóre tańce, które w tym roku zaprezentują mistrzowie parkietu. W Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Chorzowie, 7 grudnia odbędą się XII Mistrzostwa Polski Tańca Sportowego Niewidomych i Słabowidzących. Wybór miejsca zawodów nie jest przypadkowy. Tancerze z chorzowskiego Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących „Karolinka” należą bowiem do polskiej czołówki. W turnieju mogą wziąć udział zarówno początkujący, jak i zawodowcy. W zależności od stopnia umiejętności, tancerze konkurować będą w pięciu kategoriach: szkolnej, junior, senior, open i mix. Trzy pierwsze odnoszą się do wieku zawodników, pozostałe dopuszczają uczestnictwo par, w których tylko jedna osoba jest niewidoma lub słabowidząca. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Prezydent Miasta Chorzów. Wszystkich chętnych zapraszamy do kibicowania! Szczegóły na www.ksnis.karolinka.jupe.pl

Otwarte warsztaty wolontaryjne
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym do udziału w szkoleniu. W programie: Blok 1 (godz.12.00 – 14.00) - "Podstawy wolontariatu" oraz "Wolontariat na oddziale stacjonarnym i w opiece domowej". Blok 2 (godz. 14.00 – 16.00) - "Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia" oraz "Komunikacja interpersonalna". Blok 3 (godz. 16.00 – 18.00) - "Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu" oraz "Rozmowa z chorym, problem prawdy, zmowa milczenia". Miejsce: Hospicjum w Chorzowie ul. Szpitalna 24, tel. 32 / 249 19 90. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia pod adresem mailowym hospicjum_chorzow@o2.pl (podając imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego w celu potwierdzenia uczestnictwa). Zgłoszenia przyjmowane są do 6 grudnia.

"Świąteczne nastroje w Skansenie"
Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" oraz Urząd Miasta Chorzów zapraszają na "Świąteczne nastroje w Skansenie". W programie, m.in. pokazy wykonywania świątecznych stroików, pieczenia pierników, czy gotowania wigilijnych potraw. Wszystkie zajęcia odbędą się we wnętrzach zabytkowych chałup. Po godz. 14 dzieci spotkają się ze Św. Mikołajem. Wstęp wolny! Zapraszamy 8 grudnia od godz. 11 do Skansenu przy ul. Parkowej 25 (wejście od alei Harcerskiej).

Szkolenie „Podatki w PES, ze szczególnym uwzględnieniem VAT”
Organizacji Pozarządowych zaprasza na szkolenie „Podatki w PES, ze szczególnym uwzględnieniem VAT”, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 15.00. Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej (organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, spółek non-profit), a także osoby zajmujące się księgowością w NGO. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (zgłoszenia przyjmowane będą od 1 osoby na organizację). Miejsce szkolenia: Chorzowskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Powstańców 70/3 Chorzów
 Formularze zgłoszeniowe (dostępne w COP Chorzów, w GARR oraz do pobrania ze strony www.owes.slask.pl) należy przesyłać do dnia 08.12 e-mailem na adres owes@garr.pl lub faxem 32 / 72 85 956. Pozostałe dokumenty (formularze PES i PES_os) wypełnione i podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania PES należy dostarczyć do COP Chorzów lub do GARR S.A. również do 08.12. Organizacje prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są przedstawić dodatkowe dokumenty oraz sprawozdania finansowe za 3 ostatnie zamknięte okresy rozrachunkowe
W razie pytań prosimy o kontakt pod nr telefonu: 32 / 72 85 953.

Chorzowscy uczniowie będą uczyć się zawodu w kopalniach, podpisanie porozumienia
11 grudnia 2013r. o godz. 14.30 w budynku Warsztatów Szkolnych ZSTiO nr 1 w Chorzowie przy ulicy Sportowej 23 odbędzie się uroczystość podpisania Listu Intencyjnego pomiędzy Katowickim Holdingiem Węglowym S.A. a Dyrekcją ZSTiO nr 1. Porozumienie zakłada, że uczniowie będą zdobywać doświadczenie zawodowe w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego, m.in. w kopalni Wujek-Śląsk. Do ukończenia 18 roku życia będą pracować na powierzchni, potem zjeżdżać pod ziemię.

Szkolenie dla podmiotów ekonomii społecznej
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Centralnego oraz Chorzowskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych zaprasza na szkolenie „Kontakty z mediami”, które odbędzie się 12 grudnia o godz. 15.00. Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej (organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, spółek non-profit). Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na szkolenie zapraszamy osoby, które nie korzystały jeszcze ze wsparcia OWES. Zgłoszenia przyjmowane będą od 1 osoby na organizację. Miejsce szkolenia: Chorzowskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych - ul. Powstańców 70/3, Chorzów. Formularze zgłoszeniowe (do pobrania ze strony www.owes.slask.pl) należy przesyłać do dnia 10.12 e-mailem na adres owes@garr.pl lub faxem 32 72 85 956. Pozostałe dokumenty (formularze PES i PES_os) wypełnione i podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania PES należy dostarczyć do COP Chorzów lub do GARR S.A. również do 10.12. Organizacje prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są przedstawić dodatkowe dokumenty oraz sprawozdania finansowe za 3 ostatnie zamknięte okresy rozrachunkowe.


Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
6.12. godz. 13:30, 15:30, 17:30 Spotkanie ze Św. Mikołajem
6.12. godz. 20:00 Viva la street – Jimmy Kelly & The Street
7.12. godz. 18:00 Filmowe gatunki: Melodramat – cykl Klasyka amerykańskiego kina
8.12. godz. 16:00 Królowa Śniegu – spektakl taneczny
9.12. godz. 18:00 Krisbaum czy goik? – Pogodomy o Śląsku z Markiem Szołtyskiem
10.12. godz. 16:00 25 Peneplena Travel Festival VII Chorzowski Festival Podróżniczy
11.12. godz. 18:00 Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda – Amatorski Teatr „Reduta Śląska” z gościnnym udziałem chóru Lutnia
12.12. godz. 18:00 Uroczystość wręczenia medali Prezydenta Miasta Chorzów

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
6.12. godz. 17:00 W pracowni Św. Mikołaja – spektakl + spotkanie z Mikołajem
6.12. – 8.12. Turniej brydża
9.12. godz. 17:30 Świąteczne fantazje – warsztaty artystyczne
12.12. godz. 18:00 Galeria Stróżów Poranka – koncert zespołu Venimus

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
6.12. godz. 16:00, 18:00 Leśna przygoda – spektakl teatralny + spotkanie z Mikołajem
7.12. godz. 11:00 Leśna przygoda – spektakl teatralny + spotkanie z Mikołajem
8.12. godz. 10:00 – 17:00 Jarmark Ładnych Rzeczy
10.12. godz. 10:00 Klub Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz” – spotkanie świąteczne
11.12. godz. 15:00 Artysta do kwadratu
12.12. godz. 16:00 Jasełka przedszkola nr 16

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 2.12 – 24.12. br. na wystawę Lesława Tetla „W70”. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć