Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 896
2013-11-21

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

w terminie 21.11 – 28.11.2013

 

26 listopada

godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

godz. 14.30 Komisja Zdrowia

godz. 16.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

 

27 listopada

godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

 

28 listopada

godz. 14.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej 

 

DYŻUR RADNEGO

28.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radny Waldemar Kołodziej.

 

AKTUALNOŚCI

Majstry z Wielkich Hajduk

12 listopada minęło 80 lat od momentu, gdy Ruch Wielkie Hajduki po raz pierwszy zdobył mistrzowskie laury. Tą ważną dla Niebieskich chwilę uczczono 14 listopada w Miejskim Domu Kultury Batory. Podczas spotkania "Majstry z Wielkich Hajduk" wspominano zwycięzców z lat 30, jak i kolejne mistrzowskie pokolenia. O historii zespołu z Cichej dyskutowali kibice, mieszkańcy Chorzowa, samorządowcy i sami gracze, m.in. Antoni Piechniczek czy Waldemar Fornalik. Były selekcjoner otrzymał z rąk prezydenta Chorzowa „zaległą” Nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie sportu. Na koniec spotkania przedstawiono koncepcję dot. projektu stadionu Ruchu, którą poznaliśmy w środę. Goście mogli z bliska przyjrzeć się zwycięskiej pracy autorstwa biura GMT Sp. z o.o. z Mysłowic.

Bezpłatne porady prawne dla najuboższych

Osoby, których nie stać na korzystanie z pomocy prawnej adwokatów czy radców prawnych, będą mogły skorzystać z darmowych porad studentów prawa Uniwersytetu Śląskiego. W każdą środę, między godz. 15 a 19, członkowie Studenckiej Poradni Prawnej będą pełnili dyżury w chorzowskiej siedzibie Polskiego Towarzystwa Charytatywnego przy ul. Gwareckiej 2. Przyjść może każdy - zarówno ludzie młodzi, jak i osoby starsze. Pomoc otrzymają bezrobotni, bezdomni, emeryci, renciści, niepełnosprawni, ofiary przestępstw, kobiety w trudnej sytuacji życiowej, cudzoziemcy i uchodźcy. Przed zgłoszeniem się po pomoc z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i prawa pracy , warto dokładnie przemyśleć problem prawny, a zwłaszcza uporządkować fakty oraz określić cele, które chciałoby się osiągnąć. Dobrze zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, które ułatwią pracę i przyspieszą wydanie porady w interesującej nas sprawie.

Blisko pół tysiąca chorzowian skorzystało z bezpłatnych badań krwi

Prawie pięćset osób wzięło udział w akcji Laboratorium Analitycznego „Zadbaj o zdrowie”. Chorzowianie mieli okazję wykonać bezpłatne badania m.in. stężenia kreatyniny, mocznika, glukozy czy TSH. Byli rodzice z dziećmi, młodzież i seniorzy. Wszyscy na czczo, wszyscy po to, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Akcja profilaktyczna w Zespole Szpitali Miejskich przeprowadzana jest nieprzerwanie od 1998 roku. Organizatorzy zapewniają, że akcja odbędzie się w przyszłym roku. A ci, którzy przyszli w minioną sobotę do laboratorium, mogą odbierać swoje wyniki od 22.11 od godz. 10.

Prezydent i Radni Miasta wybrani

Znamy już Młodzieżowego Prezydenta Miasta i młodych radnych. W ciągu zaledwie kilku dni profil akcji polubiło prawie 500 osób. Rekordzista zdobył aż 1205 kliknięć "Lubię to". Przyszedł czas na kolejny etap akcji "Młodzi rządzą! Startujesz, wybierasz, decydujesz". Wkrótce wybrani spędzą jeden dzień ze swoimi "dorosłymi" odpowiednikami. 25 listopada po Młodzieżowego Prezydenta Miasta przyjedzie prezydencki kierowca, by po godz. 9 mógł go przywitać w urzędzie miasta Andrzej Kotala. Spędzą razem cały dzień. Podobnie jak pozostali kandydaci, którzy będą towarzyszyć wiceprezydentom, pełnomocnikom, radnym. Powstanie także młodzieżowe biuro prasowe. Akcja organizowana jest przez Urząd Miasta w Chorzowie i Chorzowską Strefę Wolontariatu.

Jak mieszka Ci się w Chorzowie? Wypełnij ankietę

Powiedz, jak Ci się żyje w Chorzowie - jak oceniasz estetykę i czystość w mieście, poziom bezpieczeństwa, dostęp do żłobków i przedszkoli. Władze miasta serdecznie zapraszają do udziału w ankiecie przez cały listopad. Rozpoczęto właśnie prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta, a odpowiedzi pozwolą na określenie najważniejszych kierunków i zagadnień. Będzie to Strategia Miasta Chorzowa Chorzowie oraz tego jak miasto ma wyglądać w przyszłości. Ponadto mieszkańcy będą mogli wskazać te sfery życia w mieście, które wymagają poprawy oraz kierunki jego rozwoju w przyszłości. Elektroniczna wersja ankiety już została zamieszczona na platformie CyfrowaDemokracja.pl pod adresem: http://cyfrowademokracja.pl/index.php/konsultacje-spoleczne/jak-mieszka-ci-sie-w-chorzowie-wypelnij-ankiete Oprócz wersji on-line ankiety, miasto przygotowało tradycyjne papierowe formularze, które można pobrać  w Urzędzie Miasta Rynek 1, pokój 222. Więcej informacji o całym Projekcie na stronie: http://www.miasto3.com/

"Lubię moje miasto" - znamy zwycięzców krzyżówki

Metalowe okucie w kształcie podkowy przymocowane do liku żagla trojkątnego, japońska mniszka buddyjska lub starogrecki instrument strunowy to tylko niektóre z haseł, na które musieli znać odpowiedź rozwiązujący krzyżówkę. W październikowym numerze "Twojego Chorzowa - Wiadomości Samorządowych" na czytelników czekało ponad 80 haseł. Do Urzędu Miasta wpłynęło kilkadziesiąt listów z poprawnymi rozwiązaniami. Spośród nich komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Jadwiga Tejda, Piotr Tatuś i Elżbieta Winter. Gratulujemy! Po odbiór nagród zapraszamy do Urzędu Miasta (ul. Rynek 1), pokój nr 215.

ZUS ostrzega przed oszustami!

Pojawiły się niepokojące sygnały, że do starszych osób dzwonią oszuści podszywający się pod pracowników ZUS, by umówić się na spotkanie. Pod pretekstem przeliczenia emerytury czy wypłaty dodatkowego świadczenia, oszuści próbują dostać się do mieszkań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wszelkie sprawy klientów załatwiane są wyłącznie w siedzibie Zakładu. Telefony, w których osoba przedstawia się jako pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i próbuje umówić się na spotkanie w domu klienta, powinny wzbudzić czujność. To z całą pewnością oszuści, a nie urzędnicy ZUS! Wszelkie tego typu przypadki, należy niezwłocznie zgłosić policji. Apelujemy o ostrożność!

"Szlachetna Paczka" szuka wolontariuszy w Chorzowie

Po raz trzynasty w Polsce, a po raz czwarty w Chorzowie rusza akcja "Szlachetna Paczka". To dzięki wolontariuszom najbardziej potrzebujący otrzymują mądrą, inspirującą do zmiany pomoc i sygnał, że nie są sami. Dla wielu potrzebujących już sama wizyta wolontariusza jest wsparciem i dodaje wiary w ludzi. Dziś szukamy ich w Chorzowie! Wolontariuszem mogą zostać osoby pełnoletnie, które kochają ludzi, nie boją się wyzwań i są gotowe szukać rozwiązań, by przygotowana pomoc była mądra i skuteczna. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał "Szlachetnej Paczki". To wtedy wolontariusze zawiozą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymają piękny prezent – relację z wręczenia paczki. Jak się zgłosić? 1. Wejdź na stronę: www.superw.pl  2. Znajdź na mapie rejon Paczki, który leży najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. 3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Konsumencie, bądź czujny! - ostrzega Miejski Rzecznik Konsumentów

Na terenie miasta pojawiły się niepokojące sygnały o nieuczciwym przedsiębiorcy, oferującym sprzedaż podgrzewaczy gazowych dla odbiorców indywidualnych. Przedstawiciele przedsiębiorcy, przedstawiając się jako pracownicy spółdzielni lub administracji, proponują sprzedaż piecyków wraz z montażem. Przedsiębiorca, dla osiągnięcia własnych korzyści, wprowadza konsumentów w błąd twierdząc, że wymianę piecyków zlecił spółdzielca lub administrator. Osoby, które  pod wpływem błędu, zawarły umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, mogą od niej odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od jej podpisania, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Wynika to z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2000r. (tj. Dz.U. z 2012 r,poz.1225) o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Warto pamiętać, iż oprócz umowy kupna-sprzedaży, niejednokrotnie  konsumenci podpisują (w zależności od sytuacji) umowę kredytu na zakup towarów i usług. Od umowy kredytu przysługuje odstąpienie w terminie 14 dni od jej zawarcia. Pismo o odstąpieniu od umowy należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden egzemplarz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, drugi  zachować dla siebie. W sprawie dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów: 32 / 241 31 94.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:

- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13

- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów

Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Honorowe Statuetki Batorego

- O tej szkole się nie zapomina – przekonują uczniowie, pedagodzy i absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Dowodem na to jest obszerne grono laureatów Honorowych Statuetek Batorego. W tym roku, już po raz piętnasty, wyróżnieni zostaną najbardziej zaangażowani w życie liceum nauczyciele, absolwenci oraz przyjaciele szkoły. Nominacje do tej prestiżowej nagrody zbierane są przez cały rok. Uczniowie, rodzice i członkowie Stowarzyszenia Absolwentów zgłaszają osoby, które ich zdaniem w sposób szczególny przyczyniły się do sławienia dobrego imienia szkoły. - Celem konkursu jest integracja uczniów i absolwentów. Chcemy także wzmacniać współpracę ze środowiskiem lokalnym, czyli firmami i organizacjami z Chorzowa Batorego – tłumaczy Katarzyna Sikora, dyrektorka Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się 22 listopada o godz. 17.00 w budynku III LO. Na zaproszonych gości czekać będą liczne atrakcje. Słynąca ze smacznych obiadów szkolna kuchnia zaserwuje specjalne menu, a uczniowie klasy 2b o profilu medialno – teatralnym wystąpią w spektaklu pt. „W starym kinie”.

Wyjątkowy koncert wyjątkowego chóru

Z okazji 105 rocznicy działalności Chóru Mieszanego LUTNIA zapraszamy na uroczysty koncert, który odbędzie się w sobotę 23 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Zapraszamy nie tylko miłośników chóralnego śpiewu, sympatyków chóru, ale przede wszystkim wszystkich byłych chórzystów LUTNI. Świętowanie tak doniosłej rocznicy istnienia zespołu, chórzyści rozłożyli na cały rok. W maju z rąk prezydenta Kotali odebrali replikę historycznego sztandaru, który udekorowany został najwyższym odznaczeniem Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach - Złotą Honorową Odznaką z Brylantem. Msza Św, w intencji wszystkich żyjących chórzystów śpiewających w LUTNI, dyrygentów, działaczy i tych, którzy "śpiewają już w anielskim chórze" odprawiona zostanie w niedzielę 24 listopada w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. H. Dąbrowskiego o godz. 10.30.

Turniej Skatowy Śląskich Miast i Gmin

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej - koło Chorzów we współpracy z tegorocznym zdobywcą Drużynowego Pucharu Polski klubem Skat Klub Barbara Chorzów, organizuje 24 listopada Turniej Skatowy Śląskich Miast i Gmin. W godz. 9.00 - 15.00 zawodnicy, indywidualnie i drużynowo, zmierzą się w karcianych pojedynkach. Wszystko to w Magazynie Ciekłego Powietrza w Sztygarce, przy ul. P. Skargi 34d.

"Katarzynki" w zabytkowym tramwaju

Od 2010r. - w dniu obchodów "Katarzynki", Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym we współpracy z Tramwajami Śląskimi uruchamia specjalny tramwaj ze znajdującą się wewnątrz wystawą promującą ideę komunikacji miejskiej i zrównoważonego transportu. 25 listopada - podczas święta tramwajarzy i pracowników komunikacji miejskiej, historyczny wagon typu 13N z 1967r. wyruszy z chorzowskiego rynku. Kursując okrężną trasą do centrum Katowic, przejeżdżając przez Dąb i Chorzów Batory, dotrze z powrotem do rynku. Zapraszamy na pokład! Szczegóły na http://www.kmtm.org.pl/

"Wiersz nie pyta o pogodę"

Muzeum w Chorzowie oraz Port Poetycki zapraszają na spotkanie poetycko-muzyczne "Wiersz nie pyta o pogodę". Na scenie wystąpią m.in. Jacek Dudek, Marta Fox, Roma Jegor, Barbara Janas – Dudek, Jan Mieńciuk i Włodzimierz Szymczewski. Miłośnicy poezji wysłuchają także koncertu Elżbiety Ogermann przy akompaniamencie Wojciecha Stysza. Wydarzeniu po raz pierwszy towarzyszyć będzie Otwarty Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Spotkanie odbędzie się 27 listopada o godzinie 17.30 w Muzeum w Chorzowie, przy ul. Powstańców 25. Wstęp wolny.

 

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

22.11 godz. 16.30 XV Turniej Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk” Finał

22.11 godz. 18.00 Premiera filmu „Reduta przestrzeni” w reż. D. Pryndy oraz spektakl „Wspomnienie z przedmieścia”

23.11 godz. 17.00 Koncert Jubileuszowy 105-lecia Chóru Lutnia Chorzów

24.11 godz. 16.00 Spektakl „O kocie w butach przy Wesołych Nutach”

25.11 godz. 18.00 Projekcja filmu o Z. Beksińskim „Z wnętrza”

26.11 godz. 19.00 Inne Granie w ChCk

27.11 godz. 18.00 z cyklu M. Szołtysek „Pogodomy o Śląsku”

28.11 godz. 18.00 Koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej „Pamięci H. M. Góreckiego”

 

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

23.11 godz. 10.00 i 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny

25.11 godz. 17.00 Starochorzowska Nutka – finał przeglądu

26.11 godz. 10.00 O królewiczu Śnieżku i 7 krasnoludkach

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

22.11 godz. 18.00 Jesienne Spotkania z folklorem

23.11 godz. 9.00 Ogniem i Mieczem – turniej historycznych gier strategicznych

26.11 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych

26.11 godz. 12.00 Wernisaż Świątecznej Wystawy Klubu Rękodzieła Artystycznego

28.11 godz. 17.00 Wystawa Uczniów z Pracowni Rysunku i Malarstwa P. Naliwajki

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 4.11 – 27.11 br. na wystawę Anny Stawiarskiej „30 i 3 po 3”. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

ZAPOWIEDZI SPORTOWE

KS „Hajduki” ul. Graniczna 92

23.11 godz. 18.00 KP Marex Chorzów – Gwiazda Ruda Śląska – 1 liga futsalu. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć