Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 878
2013-07-18

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

w terminie 18.07 – 25.07.2013

 

23 lipca

godz. 7.30 Komisja Rewizyjna 

 

DYŻUR RADNEGO

25.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radna Grażyna Kędra – Jarczyk.

 

AKTUALNOŚCI

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Modernizacja skrzyżowania - utrudnienia w ruchu

9 lipca rozpoczęły się prace związane z realizacją I-go etapu modernizacji skrzyżowania ul. ks. Gałeczki z łącznicą DW nr 902 (z kierunku Katowic) i ul. Waxmana (w Katowicach) - budową ronda turbinowego. Zaszła więc konieczność zamknięcia dla ruchu kołowego łącznicy DW nr 902 łączącej ul. Gałeczki z Drogową Trasą Średnicową z kierunku Katowic i w kierunku Świętochłowic. Wprowadzone zostały objazdy prowadzone niżej podanymi ciągami ulic: - z kierunku Drogowej Trasy Średnicowej (z kierunku Katowic) w kierunku Centrum i Chorzowa Batorego: DW nr 902 - al. BoWiD, - z kierunku ul. Gałeczki (od ul. Armii Krajowej) w kierunku Świętochłowic: ul. Gałeczki - ul. Górnicza - ul. Racławicka - al. BoWiD, - z kierunku ul. Gałeczki (od al. Wojska Polskiego) w kierunku Świętochłowic: ul. Waxmana (w Katowicach) - droga prowadząca przez teren Auchan - DW nr 902. Ruch pieszy odbywa się wyznaczonym ciągami. Wprowadzone zostały również zmiany w trasach przejazdów autobusów komunikacji zbiorowej. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronach organizatora komunikacji zbiorowej KZK GOP. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzonych robót oraz na trasach wprowadzonych objazdów.

Biuro Koordynacji Zamiany Mieszkań

Działające od 1 lipca w ZK „PGM” Biuro Koordynacji Zamiany Mieszkań kieruje swą ofertę do wszystkich najemców, którzy mają zawartą umowę najmu na lokal mieszkalny z Gminą Chorzów. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Gmina nie wyraża zgody na zamianę lokali obciążonych zaległościami w opłatach czynszowych lub eksploatacyjnych. Wychodząc najemcom naprzeciw oraz kierując się koniecznością zmniejszania zadłużenia, opracowany został projekt który: umożliwi skojarzyć ze sobą kontrahentów chcących zamienić zajmowane lokale mieszkalne, pomoże spłacić zaległości czynszowe czy przeprowadzić zamiany zgodnie z wytycznymi prawa miejscowego oraz zabezpieczy interes kontrahentów i gminy. Wnioskodawcy, chcący złożyć ofertę zamiany, muszą przedłożyć dowód osobisty oraz umowę najmu na lokal mieszkalny. Na dalszym etapie niezbędne jest potwierdzenie spłaty zaległości przez jednego z kontrahentów. Cała procedura przeprowadzana jest w porozumieniu z Urzędem Miasta. Szczegółowych informacji dotyczących składania ofert oraz funkcjonowania Biura udziela Pani Katarzyna Kukla i Aneta Morel tel. : 32 / 757 15 70. Oferty zamiany mieszkań należy składać wyłącznie osobiście w siedzibie Zakładu Komunalnego „PGM” w Chorzowie przy ul. Bałtyckiej 8 – sekretariat, I piętro.

Złodziej włączników z Wolności zatrzymany

Do zdarzenia doszło w kamienicy na ulicy Wolności. Pracownik remontujący jeden z budynków zauważył mężczyznę, który ze ściany zerwał kable telefoniczne i z domofonu. Dzięki szybkiej reakcji pracownika, złodzieja udało się zatrzymać. Straty oszacowano wstępnie na powyżej 1000 złotych. Okazało się też, że 50-latek odpowiedzialny jest za kilkadziesiąt kradzieży włączników oświetlenia w klatkach schodowych, m.in. w kamienicach na ulicy Wolności. Zatrzymanemu grozi do 5 lat więzienia.

Licealiści ze Słowaka wyruszyli do Indii

12 lipca 2013 r. wyruszyła z Chorzowa XV Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2013”. W czasie siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 20-osobowa grupa uczniów chorzowskiego Słowaka przemierzy ponad 10 tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno- kulturowe największej demokracji świata. Młodzi podróżnicy stawiają przed sobą następujące cele: - poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego Półwyspu Indyjskiego, - zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym, - prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań, - rozwijanie poczucia tolerancji, - kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń, - kształtowanie umiejętności organizacyjnych, - naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych, - zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych, - zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym, - praca w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie. Powrót z wyprawy planowany jest na 26 sierpnia. Patronat nad wyprawą objęli: prof. dr hab. Jerzy Buzek – Premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, J.E. Monika Kapil Mohta - Ambasador Republiki Indii w Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Kotala - Prezydent Miasta Chorzów oraz J.M. prof. dr hab. Wiesław Banyś - Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat naukowy nad ekspedycją objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne. Relacja z wyprawy publikowana będzie na stronie www.peneplena.pl

Harmonogram zbiórki odpadów

Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Męskie Granie 2013 w Sztygarce

To kolejna odsłona Męskiego Grania 2013! Na chorzowskiej scenie 20 lipca pojawią się wybitne duety - zagrają m.in. O.S.T.R. z Leszkiem Możdżerem, Stanisław Soyka z Katarzyną Nosowską oraz Grażyna Łobaszewska, czy Maria Peszek. Zaproszeni artyści poeksperymentują zarówno z dźwiękami, jak i formą. A Paweł "Spider" Pająk - realizator i twórca sztuk wizualnych, zadba o oprawę graficzną wydarzenia…będzie się działo! Zapraszamy do Sztygarki (ks. Piotra Skargi 34d)! Start - godz. 17.00 http://www.meskiegranie.pl/koncerty/chorzow/

 

ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

Lipiec – sierpień (od poniedziałku do piątku) -„Kolorowe lato” czyli wakacje z ChCK:

22.07 Filmy dla dzieci i młodzieży

23.07 Zajęcia plastyczne w Galerii MM (dla dzieci w wieku 6 – 12 lat)

24.07 godz. 10.00 Spektakle i programy dla dzieci – Lukrecja i pomarańcze

25.07 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina – amerykański film czarny

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

1-31.07 Wakacyjne Laboratorium Śpiewu – indywidualne lekcje nauki śpiewu od bel canta do popu

23.07 godz. 10.00 Warsztaty rękodzieła w Pracowni Działań Twórczych

 

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu

Gry i zabawy dla dzieci – konkurencje rekreacyjno – sportowe dla dzieci i młodzieży (wstęp wolny):

23.07 godz. 10.00 – 13.00 boisko, ul. Mariańska

Korty Tenisowe MORiS przy ul. Filarowej – wstęp wolny (dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych za okazaniem legitymacji), godz. 10.00 – 13.00

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 8.07 – 29.07 br. na wystawę "Grafika", autorstwa Doroty Nowak. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl  

TVP Katowice – Kronika Miejska Chorzowa 23 lipca, godz. 17.35

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć