Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 865
2013-04-11

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 11.04 – 18.04.2013

16 kwietnia
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 16.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

17 kwietnia
godz. 16.00 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta


DYŻUR RADNEGO
18.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201, dyżur pełnić będzie radny Stefan Sierotnik.


AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy do 14 kwietnia decydują, na co wydać 1,6 mln zł
Od poniedziałku mieszkańcy Chorzowa decydują, na co wydać 1,6 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Głosy można wrzucać do 20 urn zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Ich lokalizacja znajduje sie na odwrocie ankiety oraz na stronie internetowej www.chorzow.eu. Głosować można też wypełniając elektroniczną ankietę na stronie miasta. Mieszkańcy mogą poprzeć max. 3 zadania na liście przygotowanej dla ich dzielnicy stawiając znak x. Głosowanie potrwa do 14 kwietnia. Budżet obywatelski w Chorzowie jest realizowany po raz pierwszy. W lutym mieszkańcy czterech dzielnic mogli zgłaszać urzędowi miasta, na co chcieliby wydać te 1,6 mln zł. Wpłynęło 1,2 tys. propozycji. Propozycje mieszkańców zostały przeanalizowane przez miejski zespół ds. budżetu obywatelskiego. Dla każdej z dzielnic wybrano po sześć najczęściej wymienianych zadań do realizacji. Każde z zadań musiało spełniać wymogi formalne tzn. znajdować się na terenie należącym do miasta lub użytkowanym przez miasto. Wśród najczęściej pojawiających się wniosków znalazły się m.in. budowa miejsc parkingowych, siłownie plenerowe czy remonty chodników. Wyniki głosowania znane będą na początku maja.

Nowy kalendarz spotkań z mieszkańcami ws. śmieci
Nowy harmonogram spotkań z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi dostępny jest na stronie UM Chorzów: http://www.chorzow.um.gov.pl/aktualnosci/1335-spotkania-z-mieszkancami-ws-smieci.html

Euro 2020 w Chorzowie? Małopolska już nas popiera.
W Sali Senatorskiej na Wawelu odbyła się wspólna sesja Sejmików Województwa Małopolskiego i Śląskiego. Radni przyjęli deklarację w sprawie „Strategii dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województw małopolskiego i śląskiego do roku 2020".
Celem Strategia dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze obu województw jest podjęcie działań zmierzających do rozwoju współpracy w zakresie zwiększenia konkurencyjności i spójności w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym obu regionów. Działania mają służyć możliwie największej grupie podmiotów regionalnych, odzwierciedlając ich oczekiwania i aspiracje oraz kreując nowe przestrzenie działania, w szczególności możliwości współpracy międzyregionalnej. W tej niecodziennej sesji nieprzypadkowo uczestniczył prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, bowiem oprócz przyjęcia "Strategii...", małopolski sejmik przyjął deklarację popierającą organizację w Chorzowie Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2020 roku. Zdaniem prezydenta takie wsparcie na pewno zwiększa szansę, by to właśnie na Śląsku rozgrywano mecze w ramach Euro 2020. Sejmik śląski oficjalnie zadeklarował wsparcie Małopolski w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022.

Uczestnicy projektu Comenius 2011-2013 gościli w Chorzowie
10 kwietnia w dużej sali posiedzeń w Urzędzie Miasta w Chorzowie Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski spotkał się z uczniami i nauczycielami, biorącymi udział w wielostronnym projekcie edukacyjnym Comenius 2011-2013.
Zagranicznych gości zaprosił do Chorzowa Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, który na zakończenie projektu gości 50 uczniów oraz nauczycieli różnych europejskich szkół. Wiodącym organizatorem projektu jest Gymnasium an der Stener z Iserlohn - miasta partnerskiego Chorzowa. Tematem trwającego od 2011 r. projektu jest: „The development of our schools in the context of European Integration.” Uczniowie mieli okazję przedstawić zagranicznym rówieśnikom swoje szkoły w kontekście zmian zachodzących w ostatnich latach w Europie poprzez prezentacje, tworzenie stron internetowych, wystawy itp.

Ruszył kurs samoobrony dla kobiet
10 kwietnia w Hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Kursu Samoobrony dla Kobiet. W VI edycji bierze udział 39 pań. Zajęcia odbywają się w środy i piątki i potrwają do 29 maja.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Ruszy projekt "500 metrów do Latarnika"
"Grupa Ochotników" zaprasza wszystkie organizacje do współpracy przy projekcie 500 metrów do Latarnika. Jest to pilotażowy projekt przy współpracy Urzędu Miejskiego w Chorzowie. Zakłada on zbudowanie sieci kilkudziesięciu punktów w mieście, do których senior będzie miał zaledwie kilka kroków. W wyznaczonych miejscach będzie mógł bezpłatnie skorzystać z komputerowego szkolenia. Wszystko po to, by walczyć z wykluczeniem komputerowym wśród najstarszych. Każdy, kto zechce wesprzeć akcję (udostępnić miejsce lub po prostu rozesłać info wśród swoich „podopiecznych”), proszony jest o kontakt. Chętne osoby prosimy o kontakt z Centrum Organizacji Pozarządowych tel. 32 245 86 84.

Festiwal Bluestracje – 13 -21.04
13 kwietnia rusza kolejna edycja festiwalu Bluestracje 2013. Koncerty i wydarzenia towarzyszące odbędą się w Chorzowie, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach i Tychach. Zagrają m. in. Boo Boo Davis, Cactus, Hugo Race Fatalists, Gwyn Ashton, skład Ruf’s Blues Caravan 2013. Na finałowy koncert, jak co roku, zapraszamy do Teatru Rozrywki w Chorzowie (20 kwietnia). Szczególnie polecamy koncert 19 kwietnia w Miejskim Domu Kultury „Batory”, w którym obok znakomitych artystów ze Słowacji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych wystąpi gość specjalny, Australijczyk Hugo Race – znany między innymi ze współpracy z Nickiem Cavem w zespole The Bad Seeds. Bilety do kupienia w miejscach festiwalowych i w sieci ticketportal. Szczegóły na www.bluestracje.pl oraz www.facebook.com/bluestracje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Szachach Chorzów 13-21.04
13 kwietnia 2013 r. o godz. 11.00 na deptaku przy ul. Jagiellońskiej odbędzie się „Turniej szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej o Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie”. Natomiast 14 kwietnia w Parku Śląskim odbędzie się Turniej Seniora – plenerowy turniej szachowy dla seniorów o Puchar Dyrektora Miejskiego Domu Kultury BATORY. Szczegółowe informacje nt. Mistrzostw Polski i imprez towarzyszących znajdują się na stronie internetowej www.chts.org.pl lub na stronie UM Chorzów: http://www.chorzow.eu/aktualnosci/1317-indywidualne-mistrzostwa-polski-kobiet-i-mezczyzn-w-szachach-chorzow-13-2104.html

Gala arii oratoryjnych - 14.04.
14 kwietnia o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Józefa w Chorzowie przy ul. Łagiewnickiej 17 odbędzie się koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. W programie usłyszymy arie oratoryjne i koncertowe. Wstęp wolny. Zapraszamy.

"Muzyczne Poranki" w Muzeum – 14.04
Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 zaprasza 14 kwietnia o godzinie 12.00 na koncert z cyklu "Muzyczne Poranki" pt. "Z nową wiosną". W programie m.in. m.in. utwory Czajkowskiego, Wieniawskiego, Dvoraka, wykonanie - pianino, skrzypce wokal – sopran.

Niecodzienny pokaz filmu dla niepełnosprawnych - 15.04
Zapraszamy na bezpłatny seans filmu pt. „Nietykalni” który odbędzie się w dniu 15 kwietnia br. o godzinie 15:00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Ta fascynująca opowieść otwiera cykl wydarzeń pt. „Chorzów bez Barier”. Film będzie emitowany w wersji z audiodeskrypcją, czyli komentarzem ułatwiającym osobom niewidomym percepcję przebiegu wydarzeń oraz z dodatkowymi napisami pozwalającymi osobom niesłyszącym na orientację w akcji filmu. „Nietykalni” (francuski film z 2011 r., reżyseria Olivier Nakache i Eric Toledan) to prawdziwa historia Philippe - bogatego arystokraty całkowicie sparaliżowanego w wyniku wypadku oraz Driss - pochodzącego z Senegalu chłopaka z przedmieść Paryża, którego Philippe dla kaprysu zatrudnia jako opiekuna. Pomiędzy nimi rodzi się przyjaźń, która odmienia życie każdego z nich. Po seansie zapraszamy do dyskusji z Posłem Markiem Plurą. W celu skorzystania z projekcji uprzejmie prosimy o dokonanie rezerwacji u pana Damian Jambora w ChCK mailem damian@chck.pl lub telefonicznie 32 / 349 78 71.

Uroczystości w USC – 16.04
Uprzejmie informuję, że w dniu 16 kwietnia o godz. 13.30 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Dąbrowskiego 24 w Chorzowie odbędzie się uroczystość z okazji „Diamentowych i Szmaragdowych Godów”. W uroczystościach weźmie udział 10 par małżeńskich.

Koncert zespołu Dikanda - 17.04
Zapraszamy na koncert zespołu DIKANDA. Impreza odbędzie się 17 kwietnia o godz. 17.00 w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 w Chorzowie, w ramach "Folklorystycznego spotkania z Karolinką". Informacje oraz rezerwacja biletów pod nr tel. 32 / 247 39 57 lub pod adresem sebastian@chck.pl.

Kwietniowa wystawa w galerii MM - 2-24.04
Miejska Galeria Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie zaprasza w dniach 02 - 24 kwietnia br. na wystawę "GRUPPA ...". Wernisaż odbędzie się 2 kwietnia o godz.17.00. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.
www.galeriamm.eu

55 lat ZOO! Śląski Ogród Zoologiczny czeka na zdjęcia i wspomnienia - do 30.04
To będzie wyjątkowy rok dla naszego zoo. W 2013 roku mija bowiem 55 lat od otwarcia tego, jednego z największych polskich ogrodów zoologicznych. Z okazji obchodów 55-lecia, które planowane są na wrzesień br. chorzowski ogród zoologiczny przygotowuje specjalną, rocznicową wystawę fotograficzną ”55 lat śląskiego zoo w fotografii”. Z tego powodu zachęcamy wszystkich sympatyków i pracowników naszego ogrodu do „przekopania” swojej pamięci oraz domowych archiwów w poszukiwaniu zdjęć, a także wszelkiego rodzaju prywatnych historii i anegdot wiążących się z tym ważnym dla nas miejscem. Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami oraz wypożyczenie zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące w zoo na przestrzeni tych wszystkich lat. Nadsyłane fotografie powinny być na odwrocie podpisane rokiem wykonania oraz imieniem i nazwiskiem autora, aby po zakończeniu wystawy możliwy był ich zwrot właścicielom. Do przesłanych materiałów należy ponadto dołączyć pisemną zgodę na ich publikację, zarówno w czasie wystawy, jak i w drukowanych materiałach promocyjnych Ogrodu. Na fotografie czekamy tylko do końca kwietnia! Każda osoba, której zdjęcia lub wspomnienia zostaną wykorzystanie, otrzyma w prezencie aktualny przewodnik po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym oraz zaproszenie do jego zwiedzania. Anegdoty i wspomnienia można nadsyłać drogą elektroniczną na adres dydaktyka@slaskiezoo.pl, natomiast zdjęcia należy przekazywać osobiście do sekretariatu zoo lub wysłać pocztą na adres:

Śląski Ogród Zoologiczny
Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7
41-501 Chorzów


ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Miejska Galeria Sztuki MM ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 02 - 24 kwietnia br. na wystawę "GRUPPA ...". Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
11.04 godz. 18.00 Gala Wręczenia Nagród II Festiwalu małych Form Artystycznych

14.04 godz. 18.00 Koncert Galowy VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystów Wrażliwych PAW oraz Koncert Gwiazdy Wieczoru – Zbigniewa Wodeckiego

15.04 godz. 15.00 Projekcja filmu „Nietykalni” oraz spotkanie z posłem Markiem Plurą

15.04 godz. 19.00 Klasyka Amerykańskiego Kina

16.04 godz. 18.00 Film z cyklu „W poszukiwaniu śląskiej tożsamości”

17.04 Sesja naukowa „Obchody 140-letniej rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego”

18.04 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
13 – 14.04 godz. 9.00 – 15.00 Festiwal Piosenki Artystów Wrażliwych PAW - przesłuchania półfinałowe, godz. 17.00 warsztaty artystyczne

15.04 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne – Nowe życie starych rzeczy

17.04 godz. 18.00 Folklorystyczne Spotkanie z Karolinką – DIKANDA (zespół muzyki bałkańskiej)

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
13.04 godz. 14.00 – 22.00 Czeski Dzień – koncerty, filmy, spotkania

13 – 21.04 XVI Międzynarodowy Festiwal Bluestracje

17.04 godz. 11.00 Moje Miasto Wczoraj i Dziś – projekt edukacyjny dla szkół


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

Hala MORIS, ul. Dąbrowskiego 113
13.04 Clearex Chorzów - Ekstraklasa Futsalu / faza play off

14.04 godz. 16.00 KPR Ruch Chorzów – Start Elbląg PGNiG Superliga piłki ręcznej kobiet / faza play – off


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć